Polské Allegro zvyšuje ziskovost a pokračuje v mezinárodním rozšiřování své platformy

24.05.2024 | Článek dne

Allegro oznámilo nárůst ziskovosti a pokračující mezinárodní expanzi své platformy. Společnost úspěšně spustils allegro.sk na Slovensku a očekává další růst ve druhém čtvrtletí. České Mall.cz a CZC se postupně transformují na Allegro.

„Jsme silní v Polsku a po úspěšném spuštění allegro.sk na Slovensku posilujeme i v zahraničí. Nyní jsme podnikem, který slouží 20 milionům aktivních kupujících v celém našem regionu, přičemž více než 5 milionů kupujících ze zemí mimo Polsko již nakupuje na mezinárodních tržištích. A nezastavujeme se. Díky allegro.cz a allegro.sk nám přibylo přibližně 16 milionů nových potenciálních zákazníků, zatímco pokračujeme na cestě ke zdvojnásobení 38 milionové potenciální zákaznické základny v Polsku pomocí spuštění našich platforem v 5 nových zemích, kde již působíme,“ řekl Roy Perticucci, generální ředitel společnosti Allegro. „Allegro.sk následovalo allegro.cz po méně než roce, protože nyní máme k dispozici návod pro naši mezinárodní expanzi. Náš model expanze je nenáročný na aktiva, což znamená, že s každým spuštěním klesají kapitálové investice a zároveň se zvyšuje pokrytí a odemyká nové GMV. Každá platforma, kterou spustíme, okamžitě poskytuje místním spotřebitelům přístup k největšímu výběru dostupnému na jejich domácím trhu a zároveň nabízí obchodníkům nové možnosti, jak oslovit rostoucí publikum. Chceme pokračovat v růstu našeho hlavního trhu a zajistit věrnost zákazníků díky bezpečnému a snadnému nakupování. Zároveň budujeme nové motory růstu v oblasti reklamy a fintechu, abychom tak zvýšili náš potenciál. Pečujeme také o dlouhodobé výnosy prostřednictvím rozšiřování našich nízkonákladových doručovacích možností, investic do pokročilých technologií a řízení produktivity,“ dodává Perticucci.

Aktuality z Polska: Allegro plní finanční očekávání a dále posiluje komfort nakupování a prodeje na nejoblíbenější platformě v zemi

Společnost Allegro splnila nebo překonala všechna svá finanční očekávání za 1. čtvrtletí na svém domácím trhu, kde generuje 95 % celkového obchodu. Platforma je i nadále nejoblíbenějším internetovým obchodem, počet aktivních kupujících v Polsku dosáhl 14,8 milionu, zatímco jejich průměrné roční GMV výdaje byly v 1. čtvrtletí meziročně vyšší o 5,8 %. Mohou si vybírat z více než 445 milionů nabídek v podobě téměř 130 milionů produktů od více než 150 tisíc obchodníků. Allegro Smart! je již regionálním programem a společně s programy Záruka nejnižší ceny, Allegro Protect nebo Allegro Pay – z nichž každý z nich je synonymem pohodlného a cenově dostupného nakupování online – společně posilují poptávku a loajalitu zákazníků. Hodnota všech půjček poskytnutých Allegro Pay, fintechovou odnoží Allegro, se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila o 27 % na 2,1 miliardy PLN, čímž bylo financováno 14,4 % GMV platformy. Allegro Pay má nového partnera pro financování, společnost Banco Santander, a Allegro Cash – nový vkladový účet pro spotřebitele s cashbackem – je nyní v testovacím režimu. Aplikace Allegro zůstává z pozice nejoblíbenější nákupní aplikace v Polsku branou ke všem těmto inovacím přímo na dosah ruky.

Skupina pokračuje ve zvyšování atraktivity svého systému doručování posilováním vlastních kapacit a rozšiřováním spolupráce se svými cennými logistickými partnery. One Kurier nadále rozšiřuje svou spádovou oblast a síť balíkomatů One Box skupiny systematicky zvyšuje své využití. Společnost DPD bude nyní doručovat také do One Boxů a One Punktů, zatímco nová sedmiletá smlouva se společností Ruch se vztahuje na doručování do out-of-home sítí Orlen Paczka a One Boxů a One Punktů. Spolu s nedávným dodatkem o množstevních slevách k dlouholeté a velmi úspěšné spolupráci se společností InPost jsou tyto dohody součástí pokračující snahy společnosti Allegro o rozšíření a diverzifikaci sítě balíkomatů a míst pro příjem a výdej zásilek (PUDO), které jsou k dispozici kupujícím.

Polští spotřebitelé začínají projevovat větší ochotu utrácet, a i nadále dávají společnosti Allegro svou důvěru při nakupování online. Celkově se stovky milionů atraktivních cenových nabídek od tisíců obchodníků promítly do GMV společnosti Allegro v Polsku, které v 1. čtvrtletí meziročně vzrostly o 10 % a opět předstihly celkové nominální maloobchodní tržby v zemi. Spotřebitelé se na Allegro obracejí kvůli bezpečnému a snadnému nakupování, přičemž kategorie Supermarket a Zdraví a krása překonávají průměrný růst GMV o 1,5-2,0x. Zároveň se obchodníci a značky snaží na platformě přilákat miliony nakupujících, což v 1. čtvrtletí zvýšilo příjmy z reklamy společnosti Allegro v Polsku meziročně o 26 %. Vyšší růst GMV a provizí z prodejů spolu s rostoucími příjmy z reklamy a pokračující kontrolou nákladů posunuly upravený zisk EBITDA meziročně o téměř 37 % výše, což zvýšilo marži za 1. čtvrtletí a pomohlo snížit finanční páku meziročně o polovinu na 1,4x.

Mezinárodní aktuality: Rozšiřování tržiště pokračuje, allegro.sk následuje allegro.cz

Společnost Allegro nyní nabízí nejširší výběr v Polsku, Česku a na Slovensku a zákazníci ve všech třech zemích již mohou využívat výhod služby Smart!, záruky nejnižší ceny u stovek tisíc nabídek a širokého výběru místních i přeshraničních způsobů doručení. Allegro.sk odstartovalo na Slovensku v březnu s až 100 miliony nabídek, což je desetkrát více než kterýkoli jiný e-shop na trhu. Allegro.sk a allegro.cz v Česku mají dohromady přes 2 miliony aktivních nakupujících, přičemž 1,3 milionu z nich jsou nováčci. Allegro má nyní více než 520 000 uživatelů Smart! mimo Polsko – o třetinu více než o čtvrt roku dříve – a počet obchodníků prodávajících na allegro.cz a allegro.sk meziročně vzrostl o pětinu na více než 45 tisíc, což zahrnuje původní značky MALL a CZC.

Allegro postupně transformuje značky MALL a CZC na efektivní obchodníky na Allegro. Pokles GMV a tržeb v segmentu MALL stlačil příslušné hodnoty v prvním čtvrtletí níže, než se očekávalo v celém mezinárodním segmentu, ale postupná transformace a zahájení provozu nových platforem se promítly do nižší než očekávané upravené ztráty EBITDA v mezinárodním segmentu. Společnost Allegro bude pokračovat v zavádění svého modelu expanze na nové trhy v celém regionu, který je založený na nízkém objemu aktiv. Každé nové spuštění bude stát méně a zároveň zvýší pokrytí a GMV.
„Allegro rok 2024 odstartovalo silně a polské GMV v 1. čtvrtletí zrychlilo tempo růstu na 10 % meziročně. Změny v monetizaci spolu s pokračujícími iniciativami v oblasti řízení nákladů se nadále vyplácejí, což pomohlo zvýšit upravený zisk EBITDA na téměř 37 % meziročně během prvních tří měsíců roku, které jsou pro e-commerce obvykle pomalejším obdobím,“ uvedl Jon Eastick, finanční ředitel společnosti Allegro. „V prvním čtvrtletí jsme investovali do našich možností doručování a diverzifikace dodavatelských vztahů a také jsme podepsali smlouvu se společností Banco Santander jako druhým partnerem pro financování služby Allegro Pay. Dokončili jsme také přechod na odečítání provizí obchodníků u zdroje, což spolu s vysokou ziskovostí a cash flow snížilo finanční páku skupiny na 1,4násobek.“

Zdroj: Allegro

Logistická společnost Bevy.city rozšiřuje své služby v regionech, do konce roku chce doručením pokrýt 5 milionů obyvatel

Logistická a technologická firma Bevy.city, která pomáhá vykrývat logistické špičky pro největší hráče na trhu, pokračuje v expanzi v rámci České republiky. Původně čistě pražský start-up výrazně rozšiřuje své rozvozové trasy napříč republikou. V současné době Bevy.city doručením pokrývá 4,3 milionu obyvatel České republiky a do konce roku bude atakovat 5 milionů. Do budoucna firma plánuje působit ve všech krajských městech. Společnost Bevy.city, která k rozvozu zásilek využívá převážně elektromobily, aktuálně pokrývá vedle Prahy i Plzeň, Liberec, Jablonec nad Nisou, Hradec Králové, Pardubice, Brno, Ostravu a Chrudim.

Plastové obaly se dají nahradit papírem. DS Smith už takto z oběhu odstranil miliardu kusů plastu

Papírenská společnost DS Smith ve spolupráci s některými z nejznámějších značek rychloobrátkového zboží na světě nahradila více než jednu miliardu plastů. Významného milníku na cestě k lepší udržitelnosti dodavatelských řetězců dosáhla s více než ročním předstihem oproti plánu, a to díky tomu, že se u svých obalových řešení zaměřila na cirkulární design. Recyklovaný papír v kombinaci s chytře promyšlenou konstrukcí dokáže konkurovat plastovým obalům nižšími dopady na životní prostředí, a tam, kde ho lze používat opakovaně, i cenou.

Ministerstvo dopravy představilo investorům projekt dostavby vybraných úseků dálnice D35 formou PPP

Přes 50 km dálnice D35 bude realizováno státem ve spolupráci se soukromým sektorem. Na Ministerstvu dopravy se proto sešlo 111 zástupců (dalších 92 se připojilo online) investorů, stavebních firem, financujících institucí nebo například poradců, kteří mají o projekt zájem, aby se seznámili s jeho klíčovými parametry. Celá tato klíčová tepna se pro řidiče zprovozní v roce 2029.