Pracovní cesta ministra Síkely ve Vietnamu a Malajsii: Podpora exportérů a posílení obchodních vztahů

24.02.2023 | Článek dne

Podpora českých firem, spolupráce v energetice, leteckém průmyslu, strojírenství nebo těžebním průmyslu. To jsou hlavní témata zahraniční pracovní cesty ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely ve Vietnamu a Malajsii.

Obě země patří mezi nejdůležitější ekonomické partnery České republiky v jihovýchodní Asii. Ministra doprovází čeští podnikatelé v čele s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslavem Hanákem.

„Hlavním cílem naší cesty je rozšíření úspěšné spolupráce s oběma zeměmi, se kterými jsme měli v loňském roce rekordní obrat vzájemného obchodu 4,4 miliardy dolarů. To z nich dělá stěžejní partnery pro české firmy, kterým chceme otevřít dveře novým příležitostem. Mezi nejdůležitější témata ve Vietnamu patří podpora projektu výrobního závodu Škody Auto, který by měl spustit výrobu během příštího roku, rozšíření spolupráce a sdílení know-how s místní energetickou společností Vietnam Electricity a dalšími společnostmi z této oblasti nebo užší spolupráci v civilním letectví.”

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu ČR

Český automobilový průmysl má 10procentní podíl na hrubém domácím produktu České republiky, jde tak o zásadní odvětví pro naši ekonomiku. Kromě potenciálu výroby více než 40 tisíc aut ročně od roku 2030 by mohla nová továrna v provincii Kvan Ním přispět k povýšení vzájemné ekonomické spolupráce. V oblasti energetiky chce Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pomoci českým firmám prosadit jejich technologie z energetického strojírenství.

„Vietnam Electricity je největší energetická společnost ve Vietnamu. Naší prioritou je, aby české firmy pokračovaly v dodávkách technologií nejen tam, ale také do dalších elektráren.”

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu ČR

V oblasti výcviku pilotů podepíší zástupci české letecké společnosti F AIR smlouvu s Vietnam Airlines a Viet Flight Training. F AIR zahájí výcvik prvních vietnamských kadetů ještě letos.

Ruská invaze na Ukrajině narušuje dodávky některých kovů do České republiky, proto je jedním z dalších témat zahraniční cesty oblast těžebního průmyslu a nerostných surovin. MPO proto v obou teritoriích podporuje dodávky technologií českých firem pro hlubinné i povrchové doly.

V Hanoji bude ministr Síkela s více než dvacítkou podnikatelů do středy 22. února, odkud se následně přesunou do hlavního malajsijského města Kuala Lumpur.

V Malajsii ministr Síkela představí vodíkovou strategii, české firmy a zkušenosti z energetické krize během českého předsednictví. Jednat bude o možnosti uzavření mezivládní dohody o hospodářské spolupráci nebo příležitostech pro české firmy, které by mohla nabízet spolupráce s malajsijskou ropnou a plynárenskou společností PETRONAS.

„V rámci bilaterálních jednání chceme také zjistit možnosti spolupráce s Malajsií v oblasti dodávek zkapalněného zemního plynu.“ 

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu ČR

Součástí podnikatelské mise jsou také bilaterální jednání s tamními protějšky, zástupci firem a účast na fórech týkající se obchodu, energetiky, civilního letectví, těžebního průmyslu a nerostných surovin, farmacie nebo dopravy a cestovního ruchu. Jedná se o vůbec první zahraniční pracovní cestu ministra průmyslu a obchodu do Malajsie.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Investiční a nemovitostní skupina ARETE vstupuje na polský trh

Investiční a nemovitostní skupina ARETE oznámila akvizici významného logistického parku v západním Polsku. ARETE tímto rozšiřuje své působení mimo Českou a Slovenskou republiku a vstupuje na polský trh. Park posílí portfolio fondu ARETE INDUSTRIAL, jehož celková pronajímatelná plocha vzroste o 25 % a hodnota aktiv ve správě přesáhne 7,5 mld. Kč.

Prazdroj investuje přes miliardu korun do vratných lahví. V Česku bude zálohovaná celá jeho tuzemská produkce ve skle

Plzeňský Prazdroj investuje více než miliardu korun do rozšíření sortimentu ve vratných lahvích. Jako poslední ze svých tuzemských značek do nich nyní překlápí třetinky Frisco a piva značky Elektrárna. Veškeré skleněné lahve, do kterých pivovar plní své produkty pro český trh, tak budou od příštího roku vratné. Finálním krokem, který Prazdroji umožní distribuovat celé portfolio v opakovaně použitelných skleněných obalech, je zprovoznění nové automatické stáčecí linky v plzeňském pivovaru. Díky tomu ročně nevyprodukuje přes 30 milionů jednorázových skleněných lahví.