Přelomový rok K2 v číslech: tržby poprvé přesáhly 600 milionů korun

09.08.2023 | Článek dne

Skupina firem K2, která vyvíjí, nasazuje a rozvíjí podnikový systém pro řízení procesů ve společnostech, má za sebou v mnoha ohledech přelomový rok. Po letech, kdy rostla jen organicky, se rozhodla pro největší investici ve své historii, kdy koupila 50% podíl ve společnosti U & SLUNO. I díky tomu se ve své výroční zprávě může pochlubit hned několika rekordními čísly – konsolidované tržby poprvé přesáhly hranici 600 milionů korun, EBITDA 105 milionů korun a zisk 60 milionů korun.

Přesto však z výroční zprávy plné rekordních čísel, nových výrazných referencí a rostoucích grafů, nedýchá jen bezbřehý optimismus. „Ruská invaze na Ukrajinu posunula míru nejistoty na novou úroveň. Kromě faktických dopadů do podnikatelských aktivit jsme si uvědomili, že opravdu můžeme být jen figurkami na šachovnici šílence. Každý den si uvědomuji, jak velké štěstí máme, že jsme stále ještě součástí civilizovaného světa, kde můžeme svobodně žít a podnikat,“ popisuje Petr Schaffartzik, předseda představenstva skupiny K2. 

Více než 300 zaměstnanců

I díky odkupu podílu ve společnosti U&SLUNO dnes skupina K2 zaměstnává více než 300 zaměstnanců. Ale už v rámci akvizice upozorňoval její většinový majitel a jeden ze zakladatelů skupiny K2 Luděk Vydra na to, že růst nesmí přehlušit to klíčové, na čem společnost byla postavena. „Při akvizici jsme hodně zvažovali případné dopady na firemní kulturu. Jsem hrdý, že se z K2 za třicet let nikdy nestal klasický korporát. I to je jeden z klíčových důvodů našeho úspěchu.“ 

Foto: K2

„Jednou z hlavních výhod podnikového softwaru jsou lidé, kteří za ním stojí. Mají totiž ve svých hlavách obrovské množství zkušeností z jiných firem. Nejsou uzamčeni do bubliny jedné, desítky let rozvíjené společnosti, která řeší své unikátní problémy ve svém uzavřeném ekosystému. Při implementacích a reinstalacích prošli desítkami různých společností. Poznali jejich problémy. Našli pro ně řešení. Ví, co v daných situacích fungovalo. A co naopak nikoli. A právě tyto zkušenosti zužitkováváme nejen při kontinuálním vývoji našeho podnikového softwaru K2, ale také při našich akcích, během kterých se nabyté know-how snažíme předávat dále. Všem, kteří jsou otevřeni novému pohledu, novým informacím. Všem, kterým nestačí jen přežívat, ale chtějí se rozvíjet,“ dává nahlédnout do filozofie skupiny K2 Petr Schaffartzik.

Kam dál? Robotizace a e-commerce

Hlavní činností skupiny K2 je vývoj, implementace a provoz komplexního podnikového systému K2 ERP. Skupina zároveň provozuje vlastní datové centrum a nabízí bohaté portfolio ICT služeb. Společnosti U & SLUNO a.s., U&Sluno SK, s.r.o. a LLC Sluno Ukraine se specializují na softwarová řešení pro retail a logistiku.

Mezi nejvýznamnější reference uplynulého roku patřila například automatizace procesů ve společnosti EUFC CZ, implementace K2 ERP ve slovenské společnosti m:zone, zefektivnění evidence vozidel ve firmě SICAR, konsolidace skupiny ALBERTINA Group do jediného systému nebo řešení vstupu na e-comerce trh pro síť Alphega lékáren. Skupina také výrazně investovala do modernizace vlastního datového centra K2. Výčet referencí také částečně naznačuje, jakým směrem se skupina chce v budoucnu ubírat. Vedle samotného rozvoje své vlajkové lodi – informačního systému K2 – a provozování vlastního datového centra, získává stále více referencí v oblasti vlastního e-commerce řešení. A i díky akvizici U & SLUNO získává výrazné know-how v oblasti logistiky a robotizace.  

Všechny informace najdete ve výroční zprávě.

Zdroj: K2

Dánští architekti promění pražské hlavní nádraží na Šťastný Hlavák

Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. Jeho hlavní myšlenkou je přirozené propojení Vrchlického sadů, odbavovací haly, nové tramvajové zastávky přímo před nádražím a historické Fantovy budovy.