Prologis vydává analytickou zprávu o dodavatelském řetězci

13.11.2024 | Článek dne

Průzkum odhaluje rostoucí zaměření manažerů na udržitelnost, automatizaci a AI.

Zpráva Prologis Global Supply Chain Outlook 2025 odhaluje, že se vedoucí pracovníci společností napříč odvětvími připravují na to, co odborníci nazývají „polykrizí“ – souběh ekonomické nestability, kolísajících požadavků zákazníků a naléhavých klimatických výzev. Tento exkluzivní každoroční průzkum, který provedla společnost The Harris Poll mezi více než 1 000 manažery v USA, Velké Británii a Německu, zdůrazňuje, že je velmi důležité, aby se společnosti při řešení stále větších výzev dokázaly rychle přizpůsobit a být odolné. Dodavatelské řetězce jsou zkoušeny na mnoha frontách, od postpandemických šoků až po přetrvávající logistické potíže. Dvě třetiny dotázaných (66 %) uvedly, že v oblasti dodavatelských řetězců vnímají zvýšený tlak, především v souvislosti s ekonomickými a geopolitickými změnami a vývojem v oblasti energetiky.

„Schopnosti dodavatelského řetězce mají zásadní význam pro úspěch jednotlivých společností a dovednost předvídat rychlé změny a flexibilně se jim přizpůsobit je klíčem k prosperitě,“ řekl Hamid R. Moghadam, spoluzakladatel a CEO společnosti Prologis. „Neočekávané změny a převratné novinky způsobují v dnešním složitém a propojeném světě řetězové reakce, které mohou výrazně ovlivnit podobu odvětví a trvale změnit globální operace.“

Udržitelnost a utváření budoucnosti

Udržitelnost se v důsledku měnících se hodnot zainteresovaných stran a rostoucí konkurence v oblasti energetických zdrojů stala pro vedoucí pracovníky dodavatelských řetězců jednou z hlavních priorit. Podle zprávy nyní 85 % manažerů považuje udržitelnost za hlavní obchodní cíl a uvědomuje si, že ekologické iniciativy nepředstavují pouze povinnost, ale i konkurenční výhodu.

„Téměř tři čtvrtiny manažerů cítí naléhavou potřebu urychlit přechod na alternativní zdroje energie a vedení je tak nuceno zavádět rychlejší a udržitelnější řešení,“ uvedla Susan Uthayakumar, chief sustainability a energy officer ve společnosti Prologis. „Společnosti, které dnes kladou důraz na udržitelná řešení, si vytvářejí předpoklady pro větší odolnost a konkurenceschopnost v budoucnu.“

Jednotlivé regiony zpřísňují emisní cíle a další environmentální předpisy a firmy se tak předhánějí v přijímání různých opatření. S vývojem požadavků nyní mnoho vedoucích představitelů společností přijímá strategická rozhodnutí na základě schopnosti plnit cíle udržitelnosti. S tímto tvrzením souhlasilo 79 % z nich: „Tempo, kterým přecházíme na alternativní zdroje energie, mi připadá příliš pomalé; domnívám se, že v příštích 24 měsících budeme muset zrychlit.“

Automatizace: Hnací síla zlepšování dodavatelského řetězce

Klíčovým nástrojem pro společnosti, které chtějí zefektivnit své dodavatelské řetězce, se stala automatizace. Mění zejména logistické operace.

„Automatizační řešení významnou mírou přispívají k efektivnějšímu provozu – časově, nákladově i prostorově, nemluvě o prokazatelném snižování rizik pracovních úrazů. Automatizace zvyšuje produktivitu, snižuje náklady na pracovní sílu a je schopná velmi výrazně snížit dobu potřebnou pro vychystání objednávky,“ říká Martin Baláž SVP, Head of Asset Management pro střední Evropu.

K prosazování automatizace přispívá nejen nedostatek kvalifikované pracovní síly a snaha zvýšit efektivitu, společnosti jsou také vedeny potřebou zajistit kontinuitu a zrychlit uvádění výrobků na trh. S tímto tvrzením souhlasilo 87 % oslovených manažerů: „Investice do automatizačních řešení v dodavatelském řetězci významně minimalizují problémy související s pracovní silou (tj. sníží riziko vyhoření, omezí nedostatek pracovních sil a ztráty způsobené nadměrnou fluktuací zaměstnanců atd.).“

Umělá inteligence: formování budoucnosti inovací v dodavatelském řetězci

Umělá inteligence (AI) hraje zásadní roli ve schopnosti manažerů aktivně reagovat na rostoucí ekonomické a geopolitické tlaky. Využívá se v pokročilejších oblastech, jako je předpovídání poptávky, analýza dat v reálném čase a zmírňování rizik. Umožňuje společnostem předvídat změny na trhu, plánovat alternativní scénáře a efektivněji reagovat na narušení.

Vedoucí pracovníci stále častěji využívají AI k prediktivním poznatkům. 80 % z nich uvedlo, že „existuje velký vnější tlak na zavádění postupů AI, aby si udrželi konkurenceschopnost v oboru“. Nicméně 94 % z nich se setkává s problémy, které jim brání v přijetí AI, včetně obav o bezpečnost, kvalitu dat, řízení změn a složitost implementace.

„Příslibem AI je pomoci organizacím prediktivně reagovat na tlaky v dodavatelském řetězci, včetně změn v zákaznické poptávce, předvídání narušení a reakce v reálném čase,“ poznamenal Chris Caton, managing director, Global Strategy and Analytics společnosti Prologis. „Umělá inteligence umožní firmám rychleji reagovat na nové situace, ať už se jedná o ekonomické, geopolitické či technologické změny nebo měnící se spotřebitelské návyky, a pomůže jim tak udržet si náskok v dynamickém prostředí.“

Příprava na neočekávané události

Vzhledem k hrozícím přírodním katastrofám, změnám v regulaci a neočekávaným politickým událostem manažeři uznávají, že agilita má zásadní význam pro to, zda jejich společnosti budou do budoucna prosperovat. Příprava na nepředvídané události typu „černá labuť“ je pro 87 % z nich nejvyšší prioritou.

Většina vrcholových manažerů uznává zranitelnost své společnosti vůči neočekávaným změnám a souhlasí s tím, že existuje prostor pro zlepšení. Pouze přibližně čtyři z deseti vedoucích pracovníků se cítí dostatečně připraveni na výzvy, jako jsou kybernetické bezpečnostní útoky (42 %), technologická narušení (41 %), regulační změny (40 %) a výkyvy na trhu práce (39 %), a ještě méně jich je připraveno na obchodní války (36 %) nebo globální pandemie (34 %). Toto zjištění vedlo k přehodnocení strategií řízení rizik a zdůraznilo potřebu flexibility a tvorby rezervních kapacit v dodavatelských řetězcích.

Výhled do budoucna: Budoucnost transformace dodavatelského řetězce

Zpráva Prologis 2025 Global Supply Chain Outlook odhaluje transformační a strategické změny, které organizace podnikají, aby čelily vyvíjejícím se výzvám. Integrace umělé inteligence (81 %), automatizace (81 %), inteligentní analýzy dat (80 %) a udržitelnosti (79 %) – vše, co manažeři považují za zásadní – způsobí revoluci v řízení dodavatelského řetězce.

Nově vznikající technologie, jako jsou cloudová řešení a monitorování pomocí internetu věcí (Internet of Things), jsou připraveny zlepšit správu dat a usnadnit sledování v reálném čase. Tyto inovace zefektivní logistiku a posílí agilitu, což organizacím umožní rychle se přizpůsobit měnícím se podmínkám na trhu.

Další podrobnosti a zprávu Prologis 2025 Global Supply Outlook si můžete stáhnout zde.

Zdroj: Best Communications

Savills: Rok 2025 má potenciál být nejsilnějším investičním rokem od pandemie

Podle společnosti Savills může objem investic do komerčních nemovitostí v Evropě v roce 2025 vzrůst o 13 %. Region střední a východní Evropy (CEE) má toto tempo výrazně překonat s předpokládaným meziročním nárůstem o 32 %. Česká republika vyniká zejména objemem investic za první čtvrtletí roku 2025 ve výši 1,46 miliardy eur (36,41 miliardy korun), což již nyní představuje 79 % celkového objemu za celý rok 2024.

Čtvrt století odvážných inovací: Konstrukční oddělení Huisman Czech Republic slaví 25 let

Konstrukční oddělení je srdcem inovací Huisman Czech Republic ve Sviadnově. Z původně malého týmu vyrostla respektovaná skupina desítek špičkových odborníků, kteří navrhují unikátní zařízení putující do celého světa – od gigantických jeřábů a mobilních vrtných souprav až po technické vychytávky pro zábavní průmysl. Za více než 25 let existence se čeští konstruktéři stali nepostradatelnou součástí klíčových projektů celé skupiny Huisman.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.