Propojka dálnic D7 a D8 se možná zdrží o roky, ranní a odpolední špičky doprovázejí zácpy

07.12.2023 | Článek dne

Propojení mezi dálnicí D7 a D8 nabere zpoždění. Důvodem je podání rozhodnutí o vodoprávním povolení k soudu. To má na svědomí občanské sdružení z Velkých Přílep. Soud jejich námitky uznal a Středočeský kraj jako účastník řízení podal na rozhodnutí soudu kasační stížnost.

Libor Lesák (ODS), starosta města Kralupy nad Vltavou: „Jak rychle bude tato kasační stížnost vyřízena, nelze předvídat a stejně tak nelze předvídat, jak bude rozhodnuto. Pokud bude rozhodnuto v neprospěch Středočeského kraje, tak z toho vyplývá, že bychom zřejmě měli znovu absolvovat celý proces povolení EIA a to je tedy velké zdržení.“

Pokud by ale kraj uspěl, zdržení by mohlo být například jen půl roku, v horším případě by to ale znamenalo zpoždění hned o několik let. Stavba je přitom mimořádně důležitá.

Libor Lesák (ODS), starosta města Kralupy nad Vltavou: „Je to propojení dálnice na Teplice a dálnice na Chomutov. Je to vlastně součást nebo respektive první část plánovaného budovaného vnějšího okruhu Prahy. V této lokalitě je to navíc potřebné z toho důvodu, že není dokončena Suchdolská část obchvatu Prahy a také nevíme, kdy bude dokončena. Propojka mezi těmito dvěma dálnicemi by ulevila dopravě, která je v Praze samozřejmě v celé této aglomeraci mezi Kralupy nad Vltavou a Prahou.“

Chystaná propojka se přitom řeší neuvěřitelných 24 let. Mezitím v místě vznikl Přírodní park Okoř, který částečně zasahuje i do trasy obchvatu a občanské sdružení z Velkých Přílep tuto skutečnost napadá s tím, že rozhodnutí nebylo znovu přehodnoceno v rámci posuzování vlivů na životní prostředí.

Libor Lesák (ODS), starosta města Kralupy nad Vltavou: „V současné době již bylo nainvestováno zhruba 200 milionů korun do toho. Byl proveden kompletní geologický i archeologický průzkum. Bylo vykoupeno devadesát procent pozemků, takže to byly všechny investice, které do toho byly vloženy a samozřejmě, pokud by byla nová EIA, tak to nové projednání bude stát zase další peníze.“

Stavby se ale neustále zdražují, takže finanční dopady v tuto chvíli nelze dopočítat. Pokud by se ale stavba skutečně o další roky zpozdila, pro celou aglomeraci by to znamenalo zásadní problém. Už nyní tam jsou zejména v ranních a odpoledních hodinách velké zácpy. Řešení je ale zatím v nedohlednu a aktuálně se tak musí počkat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Zdroj: dopravniinfo.tv

České dráhy zahájily stavbu moderní opravárenské haly v Chebu

České dráhy dnes oficiálně zahájily stavbu nové opravárenské haly ve Středisku údržby v Chebu. Moderní středisko údržby se bude starat o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a RegioShark. Jedná se o další krok ve strategii opravárenství národního dopravce, která se zaměřuje na modernizaci servisního zázemí a zvýšení kvality servisu kolejových vozidel.

Z včelích úlů v Panattoni parcích se v loňském roce vytočilo 1,4 tuny medu

Včely hrají klíčovou roli v procesu opylování, čímž mají široký dopad na zemědělství a biodiverzitu na naší planetě. Dlouhodobě se však potýkají s problémy, mezi které mimo jiné patří také ztráta jejich přirozeného prostředí, což vede k úbytku kvetoucích rostlin, které jsou základním zdrojem jejich potravy. Novým zázemím se pro včely stávají průmyslové areály společnosti Panattoni. Informace o stavu včelstva a jeho chování zde monitoruje IT systém a vše vyhodnocuje umělá inteligence.