Provizorní mosty začínají pomáhat v místech zasažených povodněmi. První míří do Bělé pod Pradědem

30.09.2024 | Článek dne

První z přibližně 25 mostních provizorií, které vyčlenilo Ministerstvo dopravy ze svých zásob pro pomoc v povodněmi nejpostiženějších krajích, již míří ze skladů Správy státních hmotných rezerv v Soběslavi do jedné z nejpostiženějších obcí v podhůří Jeseníků, Bělé pod Pradědem. Ještě v tomto týdnu by most měl začít sloužit na místě určení.

„Obec Bělá pod Pradědem patří k jedněm z nejpostiženějších obcí v oblasti Jesenicka. Rozvodněná říčka Bělá a potoky zde poškodily nebo zcela zničily nejen minimálně desítku domů a vyhnaly ze svých domovů stovky lidí, ale napáchaly škody i na veřejném majetku, včetně silnic a mostů. Proto je důležité zde koordinovaně a efektivně pomoci,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Ve svých pohotovostních zásobách má Ministerstvo dopravy v současnosti uložené různé typy mostních provizorií v množství několikanásobně překračujícím veškeré dosud známé požadavky krajů, měst a obcí.
„Dnes ráno jsme začali v našem skladu v Soběslavi nakládat první z více než 20 provizorních mostů, které mají pomoci obnovit dopravu v oblastech postižených povodní. Tento most pro Bělou pod Pradědem bude dlouhý 21 metrů,“ říká Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv.

Dopravu a sestavení tohoto provizorního mostu zajistí Armáda ČR, konkrétně jednotka ženistů z Bechyně. Most bude následně na tři roky předaný místnímu správci komunikace.
Před samotným přivezením a smontováním mostu je potřeba nejprve zpracovat projekt a provést nezbytné přípravy, jako jsou úpravy a zpevnění poškozených břehů, příprava napojení na komunikace, odstranění zbytků poškozených mostů a vyčištění koryt. K umístění dochází na základě požadavku kraje nebo obce s rozšířenou působností; veškerý potřebný materiál je ze skladů Správy státních hmotných rezerv. Stavbu provádí Armády ČR či stavební organizace, které si zajistí kraje nebo ORP.

Provizorní mosty jsou v České republice běžně používané na silnicích při provozních opravách stávajících či výstavbě nových stálých mostních objektů a rovněž jsou systémově předurčené pro řešení rychlé dočasné obnovy mostů poškozených povodněmi, případně jiných krizových situací. V případě potřeby může Ministerstvo dopravy rovněž využít předurčené zdroje mostních provizorií uložených u ŘSD, které byly vyrobeny v roce 2005 na základě zkušeností z řešení povodní 2002.

Naše provizorní mosty již míří tam, kde je to nejvíc potřeba! První z přibližně dvacítky mostních provizorií již bude vrzy pomáhat v nejpostiženějších oblastech po povodních v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Již je na cestě ze skladů Správy státních hmotných rezerv v Soběslavi do jedné z nejpostiženějších obcí v podhůří Jeseníků, Bělé pod Pradědem. Ještě v tomto týdnu by most měl díky našim vojákům začít sloužit na místě určení.

Zdroj: Ministerstvo dopravy

88 % firem čelilo útokům na systémy, lidská chyba hraje klíčovou roli

Podle nejnovější zprávy IT Security Economics, vydané společností Kaspersky, se nejčastější typ bezpečnostního incidentu v roce 2024 týkal ochrany firemních sítí. Osmdesát osm procent firem se setkalo s pokusy kyberzločinců proniknout do jejich sítě, přičemž více než 60 % firem ohlásilo incidenty, při nichž útočníci spustili v jejich síti škodlivý kód nebo se pokusili komunikovat s napadenými systémy a převzít nad nimi kontrolu.

Diverzita na vedoucích pozicích: 81 % CEO jsou muži, podíl žen se zvyšuje jen zvolna

Stejně jako v předchozích letech byla i v loňském roce na vedoucích pozicích v České republice patrná převaha mužů, přesto podíl žen oproti roku 2023 mírně vzrostl. Vyplývá to z detailní analýzy náborové platformy Datacruit, která se vloni stala součástí skupiny Seyfor. Ze studie, která zahrnula celkem 350 tisíc pracovníků obecně na vedoucích pozicích v České republice, vyplývá, že 66 % z nich (v absolutních sledovaných číslech 230 tisíc zaměstnanců) zastávají muži, zatímco ženy tvoří pouze 34 % (120 tisíc). Oproti roku 2023 se podíl mužů na vedoucích pozicích snížil o 4 procentní body. Ženy na vedoucích pozicích jsou vidět především v sektorech HR, práva a marketingu, muži dominují v oblastech IT nebo strojírenství.