Provizorní mosty začínají pomáhat v místech zasažených povodněmi. První míří do Bělé pod Pradědem

30.09.2024 | Článek dne

První z přibližně 25 mostních provizorií, které vyčlenilo Ministerstvo dopravy ze svých zásob pro pomoc v povodněmi nejpostiženějších krajích, již míří ze skladů Správy státních hmotných rezerv v Soběslavi do jedné z nejpostiženějších obcí v podhůří Jeseníků, Bělé pod Pradědem. Ještě v tomto týdnu by most měl začít sloužit na místě určení.

„Obec Bělá pod Pradědem patří k jedněm z nejpostiženějších obcí v oblasti Jesenicka. Rozvodněná říčka Bělá a potoky zde poškodily nebo zcela zničily nejen minimálně desítku domů a vyhnaly ze svých domovů stovky lidí, ale napáchaly škody i na veřejném majetku, včetně silnic a mostů. Proto je důležité zde koordinovaně a efektivně pomoci,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Ve svých pohotovostních zásobách má Ministerstvo dopravy v současnosti uložené různé typy mostních provizorií v množství několikanásobně překračujícím veškeré dosud známé požadavky krajů, měst a obcí.
„Dnes ráno jsme začali v našem skladu v Soběslavi nakládat první z více než 20 provizorních mostů, které mají pomoci obnovit dopravu v oblastech postižených povodní. Tento most pro Bělou pod Pradědem bude dlouhý 21 metrů,“ říká Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv.

Dopravu a sestavení tohoto provizorního mostu zajistí Armáda ČR, konkrétně jednotka ženistů z Bechyně. Most bude následně na tři roky předaný místnímu správci komunikace.
Před samotným přivezením a smontováním mostu je potřeba nejprve zpracovat projekt a provést nezbytné přípravy, jako jsou úpravy a zpevnění poškozených břehů, příprava napojení na komunikace, odstranění zbytků poškozených mostů a vyčištění koryt. K umístění dochází na základě požadavku kraje nebo obce s rozšířenou působností; veškerý potřebný materiál je ze skladů Správy státních hmotných rezerv. Stavbu provádí Armády ČR či stavební organizace, které si zajistí kraje nebo ORP.

Provizorní mosty jsou v České republice běžně používané na silnicích při provozních opravách stávajících či výstavbě nových stálých mostních objektů a rovněž jsou systémově předurčené pro řešení rychlé dočasné obnovy mostů poškozených povodněmi, případně jiných krizových situací. V případě potřeby může Ministerstvo dopravy rovněž využít předurčené zdroje mostních provizorií uložených u ŘSD, které byly vyrobeny v roce 2005 na základě zkušeností z řešení povodní 2002.

Naše provizorní mosty již míří tam, kde je to nejvíc potřeba! První z přibližně dvacítky mostních provizorií již bude vrzy pomáhat v nejpostiženějších oblastech po povodních v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Již je na cestě ze skladů Správy státních hmotných rezerv v Soběslavi do jedné z nejpostiženějších obcí v podhůří Jeseníků, Bělé pod Pradědem. Ještě v tomto týdnu by most měl díky našim vojákům začít sloužit na místě určení.

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Generativní AI urychluje vývoj humanoidních robotů. Co to znamená pro pracovní trh?

Umělá inteligence urychluje výzkum a vývoj humanoidních robotů a přibližuje je realitě. Celý proces výroby humanoidních robotů schopných práce ve výrobě v továrnách, na stavbách i třeba pomoci v domácnostech, by měl trvat dle odhadů vědců osm až deset let. Aktuální technologie však mohou čas stáhnout na 5 až 7 let.

Brandýský Continental Automotive patří jako první samostatný závod v Česku do Global Lighthouse Network. Ocenění převezme na Světovém ekonomickém fóru

Závod Continental Automotive v Brandýse nad Labem je jedním z letošních nových členů prestižní sítě Global Lighthouse Network (GLN) Světového ekonomického fóra. Brandýský závod se stal součástí této celosvětové platformy, která představuje nejvyšší úroveň inteligentní výroby a digitalizace. Dosáhl toho díky zavedení řady inovativních procesů a postupů do výroby. Potvrdil tak své vůdčí postavení na poli automatizace a digitalizace mezi tuzemskými podniky.