Při pohledu na strukturu produkce je vidět, že největší růst zaznamenalo odvětví výroba základních farmaceutických výrobků. Tady se evidentně projevuje stávající situace v českých lékárnách, kde neustále něco dlouhodobě chybí. Bohužel toto průmyslové odvětví u nás není významné.
Významná je u nás výroba aut. Ta v listopadu vzrostla jen o 2,1 %. To je málo, aby to vykompenzovalo propad jiných odvětví.
Největší propad o 20 % zažilo odvětví Tisk a rozmnožování nahraných nosičů. To je ovšem nevýznamné odvětví. Významné odvětví je Výroba strojů. Ta poklesla o 13,5 %. To je hodně. To je koule na noze českého průmyslu. Toto odvětví totiž bývalo stabilně růstové a nyní už několik měsíců v řadě klesá.
V pozadí stojí hlavně pokračující problémy Německa. Náš největší ekonomický partner má nyní slabou ekonomiku, což vede některé novináře k tomu, aby ho označovali za nemocného muže Evropy. Ostatně to píšou v zahraničí i o nás, což je logické. My jsme s Německem propojeni pupeční šnůrou. Dokud se nebude dařit Německu, nebude se dařit ani nám.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v listopadu 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 0,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 0,8 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 0,9 %. Tento předstihový indikátor ukazuje na to, že nějaký zásadní zvrat trendů nemůžeme v příštích měsících čekat.
První kvartál nejspíš zůstane dál slabý. Ve druhém by se ale již mohly začít projevovat rostoucí reálné mzdy a vyšší poptávka. Velký růst to ale stále nebude.
V mezinárodním porovnání není náš vývoj špatný. Celá EU je na tom hůř. Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v říjnu 2023 v EU27 meziročně klesla o 5,5 %, český průmysl přitom tou dobou rostl o 1,9 %. Jen pro zajímavost slovenský průmysl tou dobou podle Eurostatu klesal o 1,7 %.
Stavební produkce v listopadu byla meziročně nižší o 6,5 %.
Stavební úřady vydaly meziročně o 11,7 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 0,2 %. Meziročně bylo zahájeno o 40,7 % bytů méně, dokončeno bylo o 19,2 % bytů méně.
To jsou šílená čísla. Trh nemovitostí zamrzl. Lidé nedosáhnou na hypotéku, nebo je odrazuje vysoký úrok, když správně očekávají pokles úrokových sazeb během roku 2024 a 2025. Podobně je na tom nabídka. Té se zdají současné ceny nízké. Zamrznutí je tedy dáno tím, že není ani poptávka, ani nabídka.
To se zrcadlí v tom, že za prvních jedenáct měsíců roku klesl počet zahájených bytů o 15,4 % a počet dokončených o 4,5 %. Tady očekávám během roku 2024 zlepšení. Jednak na hypotéku díky odstranění některých regulací dosáhne více lidí a jednak proto, že hypoteční sazby ještě trochu poklesnou. To by mělo posílit poptávku lidí, kteří vážně chtějí nemovitost koupit. Na to zareaguje nabídka. Trochu vzroste cena nemovitostí a majitelé už budou ochotní prodávat. Bude to ale jen postupné. Tento proces „odmražování“ bude probíhat po celý rok.
Zajímavé je i mezinárodní srovnání. V celé Evropě vidíme mizerné výsledky. Stavební produkce podle údajů Eurostatu v říjnu 2023 v EU27 meziročně klesla o 0,4 %. Všude je problém ve slabé poptávce dané vysokými úrokovými sazbami a očekáváním jejich poklesu.
Zdroj: Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group