Řidiče v Praze čekají další komplikace spojené (nejen) s výstavbou trasy metra D

13.03.2023 | Článek dne

Letos čeká Prahu kromě standardních letních uzavírek řada dalších omezení, které potrápí nejen Pražany, ale vlastně všechny řidiče projíždějící hlavním městem. Díky plánované výstavbě nové trasy metra D, další etapě rekonstrukce Barrandovského mostu a zahájení výstavby Dvoreckého mostu se Praha stane průjezdnou jen s velkými obtížemi.

Budování metra a navazující uzavírky potrápí řidiče nejenom v letošním roce ale i v dalších letech. Od 1. dubna 2023 bude kompletně uzavřen úsek ulice Na Strži mezi ulicemi Antala Staška a Olbrachtovou, jenž tvoří velmi frekventované propojení mezi tzv. Jižní spojkou a pražskou magistrálou. Důvodem je zahájení prací na hloubení stanice metra. Tato uzavírka bude trvat následující tři roky. Výstavba metra zkomplikuje provoz také v ulici Na Pankráci, kde bude až do konce října uzavřen jeden jízdní pruh, a to ve směru z centra v úseku mezi Hvězdovou a Na strži, tedy před OC Arkády Pankrác. Modrá linka D v budoucnu propojí Písnici s Náměstím Míru, v centru tak obyvatelé této části Prahy budou za 15 min. Celkem vznikne 10 nových stanic a celá trasa bude plně automatizovaná bez strojvůdce tzv. „driverless“. Dokončení je plánováno na konec roku 2029.

Provoz v městské části Praha 4 bude o to komplikovanější, že současně probíhá oprava vodovodního řadu v části ulice Budějovická, a to od Sedlčanské až po nájezd na Michelskou ve směru na Kačerov. Objížďka bude možná na trase Vyskočilova – Michelská a bude ji využívat také MHD. Tato uzavírka má skončit na konci dubna. Slyšet o sobě nechává i stavba Dvoreckého mostu, která si v tuto chvíli vyžádala razantní zábor na další dopravní tepně, na Podolském nábřeží před plaveckým stadionem.

Na tyto uzavírky v polovině května naváže omezení na Barrandovském mostě. V rámci druhé etapy rekonstrukce Barrandovského mostu bude omezena doprava od 15. května a potrvá 92 dní do 14. srpna. Běžně po mostě projede na 140 tisíc aut denně. Uzavřena bude ulice K Barrandovu a stejně jako vloni bude k dispozici objízdná trasa přes vratnou rampu u zlíchovského lihovaru. Letošní komplikace tak budou výraznější než ty loňské, a to v důsledku celodenní vytíženosti tohoto směru.

Jsme rádi, že radního pro dopravu pana Jaroslava Mítheho (ODS) humor neopouští, když to komentuje slovy: „Nechám si předělat vizitky a asi se stanu radním pro uzavírky.“ Současně vyjadřuje přesvědčení, že se celou situaci magistrátu podaří úspěšně koordinovat a s trochou ohledu a trpělivosti že to všichni zvládneme.

Pro nás řidiče to nejsou úplně optimistické vyhlídky. Přestože jsou opravy i rozvoj stávající infrastruktury nezbytné, vždy jde o tvrdou zkoušku organizačních schopností komunálních politiků a úředníků na straně jedné a ohleduplnosti spojené s ochotou nás ostatních akceptovat více či méně nepříjemná omezení. Přejeme všem pevné nervy.

Zdroj: redakce eurologport

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.