Savills: Z evropských hlavních měst má Praha prvenství v největším nárůstu návratu zaměstnanců do kanceláří

17.05.2023 | Článek dne

Poslední průzkum společnosti Savills potvrdil, že Praha má v porovnání měsíců června 2022 a února 2023, největší nárůst z evropských hlavních měst v návratnosti zaměstnanců do kanceláří a to o 16 % na celkových 54 % fyzické obsazenosti od pandemie. Tím se řadí Praha mezi TOP 5 největších evropských hlavních měst. Ze dnů v týdnu chodí zaměstnanci nejvíce do kanceláří v úterý. V nárůstu fyzické obsazenosti v kancelářích je těsně za Prahou irský Dublin s 15 % a v celkové návratnosti dosáhnul od pandemie 56 ti %.

Lenka Pechová, Senior Research Analyst společnosti Savills CZ&SK, říká: “Přestože je celková fyzická obsazenost v Praze mírně nižší než v ostatních evropských metropolích, tak údaje získané z několika kancelářských budov v Praze ukázaly, že denní návštevnost je ve srovnání s evropským průměrem mírně odlišná. V Praze byla míra využití kanceláří v pondělí (56 %) druhá nejvyšší v týdnu. Pátky zůstávají klidnější (49 %), což je patrné i na nižší intezitě dopravy, nicméně pokles nebyl tak dramatický, jako je tomu v Evropě.“

Mike Barnes, Associate Director, European Research společnosti Savills, doplňuje: “Při analýze obsazenosti evropských kanceláří na denní bázi jsou nejrušnějšími dny úterý (63 %), středa (62 %) a čtvrtek (62 %), které mají podobnou úroveň návštěvnosti.“

Pavel Novák, Head of Office Agency společnosti Savills CZ&SK, konstatuje: ”Intenzita využívání kanceláří přirozeně roste, ale stále jsme daleko od předpandemické úrovně a není jasné, kdy a zda se tam dostaneme. To přirozeně nahrává provozovatelům servisovaných kanceláří, kteří nabízejí kanceláře na základě skutečného využití pracovního prostoru.“

V únoru 2023 zaznamenaly nejnižší úroveň obsazenosti kanceláří Londýn West-End (50 %), Londýn City (48 %) a Varšava (46 %), přesto však ukázaly výrazný nárůst oproti loňskému létu. Paříž CBD (66 %), Madrid (65 %) a Stockholm (60 %) vedou v žebříčku „návratu do kanceláří“ v Evropě, kde se únorové hodnoty obsazenosti blíží evropskému průměru před pandemií, který činil 70 %.

Odkaz report: https://pdf.euro.savills.co.uk/european/european-office-occupancy—march-2023.pdf

Zdroj: Savills

Porsche Česká republika spouští novou kampaň, připomíná důležitost recyklace

Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při likvidaci výrobků s ukončenou životností. Některé automobilové komponenty lze po renovaci znovu použít, v ostatních případech přichází na řadu většinou recyklace, která získá cenné suroviny pro výrobu nových produktů, nebo energetické využití jinak nezpracovatelných materiálů.

Stanice Jihlava město v roce 2026: nová budova i moderní nástupiště

Přestavba městského nádraží v Jihlavě může začít, Správa železnic vybrala zhotovitele prací. Stavbu provede společnost Skanska, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 1 266 866 061 korun. Stanice, která se nachází blízko centra krajského města, zcela změní podobu. Vzniknou nová nástupiště, na která bude přístup podchodem. Dosluhující nádražní budovu nahradí nový objekt, který bude zároveň sloužit jako zázemí nově vybudovaného dopravního terminálu. Zahájení prací se plánuje už v srpnu, dokončení pak v polovině roku 2026.

Příručka pro řidiče: Sedm praktických tipů, jak se chovat bezpečně v blízkosti kamionů

Práce řidiče kamionu patří mezi náročná povolání. Znamená dlouhé hodiny za volantem, neustálou soustředěnost a tíhu odpovědnosti za několikatunový náklad či bezpečnost projíždějících vozidel. I přesto, že interakce s kamiony je na českých silnicích dnes již zcela běžná, ne každý řidič ví, jak jízdu poblíž silničních kolosů přizpůsobit, aby řidičům nákladních vozidel jejich práci nekomplikoval a také neohrozil sebe ani ostatní.