Sdílené doručování by mohlo zlevnit zásilky, podle startupu Bevy.city dokáže firmám ušetřit až třetinu nákladů na dopravu

20.12.2023 | Článek dne

Podle analýzy logistického a technologického start-upu Bevy.city mohou firmy díky sdílenému doručování ušetřit 25 až 30 % nákladů na dopravu. Pozitivní dopady sdíleného doručování přitom nejsou jen o úspoře financí na straně dopravce a jeho zákazníků, kterým se zlevní cena za dopravu zásilek.

Je to i cesta, jak udržitelně fungovat v rámci moderní společnosti – díky snížení počtu vozidel v centrech měst a nižší produkci oxidu uhličitého. Přestože se v oblasti logistiky sdílení vozidel přímo nabízí, je přístup trhu ke sdílenému doručování zatím spíše váhavý.

„V případě doručení následující den je již zcela běžné, že jedno vozidlo veze zakázky různých e-shopů a mnohdy i konkurenčních. Pokud se ale podíváme na doručení ten samý den, zejména pak v případě potravin, tak na trhu existuje jistá averze ke sdílené logistice, která je často způsobená více faktory – pocitem prémiovosti, nízkým konkurenčním prostředím a vysokými požadavky na kvalitu a zákaznický servis,“ říká Ladislav Janckulík, zakladatel logistického start-upu Bevy.city.

Právě i v případě doručování v rámci jednoho dne však dává sdílená logistika zásadní smysl. Každá další objednávka může významným způsobem zlevnit celou trasu. Podle analýzy Bevy.city klienti bez požadavku na exkluzivitu dosahují o 25-30 % nižších nákladů na doručení, které pak mohou investovat do vlastního rozvoje či nabídnout zákazníkům nižší cenu dopravy. Sdíleným doručováním navíc klesá i riziko zpoždění, což výrazně zvyšuje kvalitu služby. Neméně důležitým aspektem je i pozitivní ESG dopad. Snížením počtu vozidel v oběhu dochází i k poklesu provozu v centrech měst a s tím související produkce oxidu uhličitého. Nižší počet celkově najetých kilometrů se pak odrazí i v prodloužení životnosti automobilů.

„V předvánočním období, kdy skokově narůstá objem doručovaných zásilek a dopravci čelí kapacitním problémům, se potenciál sdíleného doručování projevuje naplno. Jen je potřeba, aby firmy pochopily, že nemusí mít obavu o ztrátu prémiového pocitu nebo konkurenční výhody. Produkt je to, co je odlišuje, a dochvilný kurýr s úsměvem na rtech by měl být standardem u všech,“ uzavírá Ladislav Janckulík.

Zdroj: Bevy.city

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.