Sdílené doručování je budoucností logistiky, podle startupu Bevy.city dokáže firmám ušetřit 25–30 % nákladů na dopravu

26.01.2023 | Článek dne

Podle analýzy logistické společnosti Bevy.city mohou firmy díky sdílenému doručování ušetřit čtvrtinu nákladů. Český logistický start-up se tak snaží upozornit na pozitivní dopady sdíleného doručování – vedle financí jde především o snížení počtu vozidel v centrech měst, nižší produkci oxidu uhličitého i celkové zvýšení kvality služeb.

Sdílená ekonomika je trendem současnosti a cestou, jak udržitelně fungovat v rámci moderní společnosti. V oblasti logistiky se sdílení vozidel přímo nabízí, přesto je však přístup trhu ke sdílenému doručování zatím spíše váhavý.

„V případě doručení následující den je již zcela běžné, že jedno vozidlo veze zakázky různých e-shopů a mnohdy i konkurenčních. Pokud se ale podíváme na doručení ten samý den, zejména pak v případě potravin, tak na trhu existuje jistá averze ke sdílené logistice, která je často způsobená více faktory – pocitem prémiovosti, nízkým konkurenčním prostředím a vysokými požadavky na kvalitu a zákaznický servis,“ říká Ladislav Janckulík, zakladatel logistického start-upu Bevy.city.

Právě i v případě doručování v rámci jednoho dne však dává sdílená logistika zásadní smysl. Každá další objednávka může významným způsobem zlevnit celou trasu. Podle analýzy Bevy.city klienti bez požadavku na exkluzivitu dosahují o 25-30 % nižších nákladů na doručení, které pak mohou investovat do vlastního rozvoje či nabídnout zákazníkům nižší cenu dopravy. Sdíleným doručováním navíc klesá riziko zpoždění, což výrazně zvyšuje kvalitu služby.

Neméně důležitým aspektem je i pozitivní ESG dopad. Snížením počtu vozidel v oběhu dochází i k poklesu provozu v centrech měst a s tím související produkce oxidu uhličitého. Nižší počet celkově najetých kilometrů se pak odrazí i v prodloužení životnosti automobilů.

„Naším cílem je udělat ze sdíleného doručení v ten samý den standard, u kterého klienti nemusí mít obavu o ztrátu prémiového pocitu, nebo konkurenční výhody. Je to produkt, co od sebe klienty odlišuje, a dochvilný kurýr s úsměvem na rtech by měl být normou u všech,“ uzavírá Ladislav Janckulík.

Zdroj: emcgroup.cz

Nepodceňujte živly: Jak připravit auto na povodně a krupobití

Déšť, který postupně zasahuje území ČR, nepolevuje a jeho síla bude každou hodinu narůstat. Vláda dokonce varuje, že nás může čekat situace podobná roku 1997, kdy došlo k velkým povodním. V takové situaci je důležité myslet na ochranu svého majetku, zejména pak automobilu, který je v takových situacích enormně zranitelný. Může být vodou zaplaven nebo výrazně poškozen kroupami. Jak vůz před živly ochránit?

„S daty to umíme od A do Z“

Data jsou dnes označována ropou 21. století. Data poskytují firmám důležité informace o jejich fungování. Za pomoci dat lze optimalizovat a zefektivňovat firemní procesy. Díky datům můžeme pomocí umělé inteligence dokonce predikovat budoucí události. Využití jejich plného potenciálu však vyžaduje dostupnou a odolnou infrastrukturu. Společnost Adastra se již více než 20 let soustředí na řešení, která efektivní práci s daty podporují. Dnes patří Adastra ve svém oboru ke špičce na trhu. Díky dlouholetým znalostem v kombinaci se špičkovými technologiemi poskytuje Adastra klientům komplexní řešení v oblasti tvorby datových plaforem v cloudu, s tím souvisejícího data managementu a data governance, analýzy dat, umělé inteligence, IoT a vývoje mobilních i webových aplikací. U příležitosti vstupu společnosti Adastra mezi partnery mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN Interantional jsme požádali o rozhovor CEO Štěpána Kopřivu.