Škoda Auto Group dosáhla v prvním pololetí roku 2023 růstu ve všechklíčových finančních ukazatelích

28.07.2023 | Článek dne

Škoda Auto během prvního pololetí roku 2023 dále upevnila svou pozici, a to i přes pokračující náročnou situaci na trhu. Provozní zisk celé skupiny Škoda Auto Group dosáhl 911 milionů eur, což představuje meziroční nárůst o 34,8 %. Rentabilita tržeb zůstává na stabilní hodnotě 6,6 %. Automobilka globálně dodala od ledna do června 432 200 vozů, tedy o 19,9 % více než ve stejném období loňského roku. Obzvláště silný nárůst zaznamenala značka u nejprodávanějšího modelu Octavia (+60,2 %) a plně elektrického modelu Enyaq iV (+41,0 %).

„V prvním pololetí roku 2023 jsme potvrdili, že Škoda Auto je na stabilní cestě růstu, a to díky pevným základům našeho obchodního modelu a výbornému týmovému výkonu všech zaměstnanců. Výsledky ukazují, co vše dokážeme i navzdory náročnému tržnímu prostředí. Nadále jsme se soustředili na překonávání problémů v dodavatelských řetězcích a odměnou je schopnost udržet výrobní linky v chodu. Díky tomu mohou naši zákazníci očekávat kratší dodací lhůty. Nyní musíme zůstat ostražití a pokračovat v tvrdé práci, abychom toto tempo udrželi,“ říká Klaus Zellmer, předseda představenstva společnosti Škoda Auto.

„Výsledky za prvních šest měsíců tohoto roku prokazují mimořádnou flexibilitu a finanční odolnost společnosti Škoda Auto,“ dodává Holger Peters, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro oblast Finance a IT. „Rentabilita tržeb dosáhla stabilní úrovně 6,6 % a mohla být ještě vyšší, kdyby se neprojevil negativní jednorázový dopad po ukončení obchodních aktivit v Rusku. Jdeme však správným směrem, a to díky úspornému programu Next Level Efficiency+, v jehož zavádění budeme i nadále pokračovat. Jedná se o důležitý předpoklad pro dosažení udržitelné ziskovosti a jsem si jistý, že společně s kolegy můžeme i nadále pokračovat v této udržitelné cestě k dalšímu růstu.“

Škoda Auto Group – Klíčové hospodářské ukazatele za leden až červen 2023/2022.

„První pololetí nám ukázalo, že i v náročném prostředí je Škoda Auto schopna dosahovat solidních výsledků. Podařilo se nám zlepšit pozici v náročném evropském prostředí a zvýšit podíl na trhu. Čekací doba na vozy Škoda se výrazně zkrátila a díky stabilnějším dodávkám komponentů jsme nyní schopni uspokojit poptávku rychleji. Úspěch rodiny plně elektrických vozů Enyaq iV nám dává řadu důvodů k optimismu do budoucna. Chceme nabízet cenově dostupné elektrifikované modely, které vyhovují potřebám našich zákazníků, proto urychlujeme naši elektromobilní ofenzivu,“ říká Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro oblast Prodej a marketing.

Ve srovnání s loňským prvním pololetím vzrostly všechny klíčové finanční ukazatele

Škoda Auto Group zaznamenala v prvních šesti měsících roku výrazný nárůst tržeb, a to o 34,5 % na 13,7 miliardy eur. Rentabilita tržeb zůstala na hodnotě 6,6 %, tedy na stejně solidní úrovni jako o rok dříve. Automobilce se dále podařilo v prvních šesti měsících roku 2023 výrazně zvýšit provozní zisk o 34,8 % na 911 milionů eur navzdory tomu, že odprodej společnosti OOO Volkswagen Group Rus* v květnu 2023 měl značně negativní dopad na provozní zisk. Automobilka dodala od ledna do června po celém světě 432 200 vozů, což představuje nárůst o 19,9 %. V tomto období české závody opustilo 535 200 vozů, což je o 79 000 více než za loňský první půlrok.

Zdroj: ŠKODA Auto

Škoda dále posiluje svou modelovou nabídku pro budoucnost

Škoda Auto se i nadále soustředí na rozšiřování portfolia elektrických modelů a zrychluje svou elektrickou ofenzivu: během příštích let automobilka uvede šest nových elektromobilů z různých segmentů trhu. Prvním z nich bude plně elektrické kompaktní SUV Elroq, které se představí již příští rok. Škoda Auto učinila i další významné kroky pro budoucnost s elektrickým pohonem: V hlavním závodě v Mladé Boleslavi překonala hranici 500 000 vyrobených bateriových systémů, které se využívají v elektricky poháněných vozech značek Škoda, Volkswagen, Audi a Seat.

Vzhledem k tomu, že přechod na elektromobilitu se na různých trzích liší, nabídne Škoda celou škálu pohonných ústrojí. Česká automobilka tedy poskytne svým zákazníkům to nejlepší z obou světů: Široké portfolio plně elektrických vozů i moderní a úsporné modely se spalovacím motorem. V druhém pololetí letošního roku Škoda představí nové generace vozů Superb a Kodiaq a 1. srpna odhalí modernizované modelové řady Scala a Kamiq. Automobilka tím zvyšuje tempo v dekádě spojené s přechodem na uhlíkově neutrální mobilitu – a to s pestrou nabídkou vozů zahrnujících elektrické, plug-in hybridní i účinné spalovací pohonné jednotky. Díky tomu vychází vstříc potřebám různých zákazníků na všech trzích.

* Koncern Volkswagen Group dokončil v květnu 2023 prodej svých aktiv v OOO Volkswagen Group Rus společnosti OOO Art-Finance za podpory ruského prodejce, společnosti Avilon.

Zdroj: ŠKODA Auto

Evropská raketa Ariane 6 odstartovala i díky českým firmám

V úterý 9. července večer ve 21:00 středoevropského letního času poprvé odstartovala nosná raketa Ariane 6 Evropské kosmické agentury (ESA). Na zajištění tohoto startu se významně podílely i české firmy díky ESA programu Ariane and Vega Development.

Škoda Kodiaq a Škoda Superb získaly hodnocení pět hvězdiček

Nejvyšší hodnocení pro nové modely Škoda Kodiaq a Superb: oba vozy byly oceněny maximálním možným počtem pěti hvězdiček v nezávislém referenčním testu bezpečnosti Euro NCAP. Škoda Kodiaq dosáhla 84 % a Škoda Superb získala 87 % z celkového maximálního počtu bodů. Tímto výsledkem pokračuje česká automobilka v sérii nejlepších hodnocení pro své vozy, a to i podle přísnějších kritérií zavedených v roce 2023. Každý nový model Škoda od roku 2008 byl oceněn pěti hvězdičkami.

Eiffelova věž pro Olympijský festival u jezera Most je již hotová. Stavba na místě bude probíhat 16. – 20. července

Replika Eiffelovy věže určená pro Olympijský festival u jezera Most má již všechny díly, které vznikly originálním 3D tiskem z recyklovaného oceánského plastu oPET, vyrobené. V pondělí budou naloženy v Praze a převezeny na místo akce u jezera Most. Následně bude během 5 dní na místě zkompletována a postavena do finální podoby. Návštěvníci ji budou moci poprvé shlédnout během slavnostního zahájení Olympijského festivalu 25. července. A následně po celou dobu jeho konání až do 11. srpna.