Společnost Gekkon International zahájila pilotní projekt řízeného nabíjení vozíků HELI POWER SYSTEM

25.09.2023 | Článek dne

Na střeše společnosti Gekkon International v Pardubicích jsou instalovány solární panely a HELI POWER SYSTEM řídí mimo jiné i nabíjení manipulační techniky z této fotovoltaiky. Díky fotovoltaice a systémovému komplexnímu řízení využívání energie firma dosahuje výrazných úspor.

Manipulační technika jako úložiště energie

Systém se v budoucnu zaměří i na využívání přebytků z fotovoltaiky a nabíjení baterií skladových vozíků, které budou sloužit jako úložiště energie. „Připravili jsme nabíječku vozíků a další komponenty řízení komunikace mezi baterií, nabíječkou a uložištěm, které dokáží komunikovat navzájem s HELI POWER SYSTEM. Když tedy budeme mít z fotovoltaiky pokrytu naši spotřebu, můžeme část kapacity prodávat do sítě v době, kdy cena na spotovém trhu začne stoupat,“ říká Radoslav Řípa, jednatel společnosti Gekkon International.

Uvedl dále, že fotovoltaická elektrárna instalovaná na střeše bude dodávat část energie i v zimě, přičemž teprve první zima ukáže, jak bude stávající plocha stačit. „Aktuálně plánujeme rozšiřování solárních panelů. Uvědomujeme si totiž, že v zimních měsících je slunce níž, což není ideální pro ležící panely na střeše. Proto chceme instalovat solární panely na jižní stěnu budovy,“ prozrazuje Radoslav Řípa.

Kroky k vyšší efektivitě, udržitelnosti a úsporám

K tomu firma plánuje také instalaci několika menších 2 kW větrných elektráren. „Pět těchto malých větrných elektráren vyrobí 10 kilowat, ale za hodinu. Vnímám to jako ideální doplněk k fotovoltaice a jsem zvědavý na výsledky, zda budeme z hlediska energie soběstační i přes zimu,“ uvádí Radoslav Řípa.
Vozíky HELI, které Gekkon International dodává, nevnímá jen jako manipulační techniku, ale jako nedílnou součást efektivního energetického systému. „Snažíme se firmám ukázat, že stačí udělat jednoduché kroky, aby každá společnost mohla dosáhnout vyšší efektivity, udržitelnosti a úspor,“ uvádí Radoslav Řípa.

Dnešní náklady jako budoucí výnosy

„Smyslem podnikání je vždy výdělek. My ukazujeme, jak z nákladů udělat výnosy, což souvisí i s následnou spoluprací s distributorem energie. Opravdu firmy musí tolik platit za elektřinu, naftu a benzín, nebo se jim vyplatí systémově řízená fotovoltaika? Absolutně jasně se vyplatí znát aktuální stav a možnosti úspor za stávajících podmínek. Jen se stačí podívat na manipulační techniku jinak. Změnit úhel pohledu a vidět dnešní náklady jako budoucí výnosy. Protože co vozík, to baterie – a ta jako možné uložiště pro vlastní spotřebu či prodej do sítě,“ konstatuje Andrea Orlová, výkonná ředitelka společnosti Gekkon International.

Tato firma vidí v uvedeném systému jasný přínos, který přesně a jednoduše prokáže na svém pilotním projektu v Pardubicích. „Stačí se jen zastavit a podívat z jiného úhlu na stávající energetickou situaci. Přinášíme komplexní zpracování kalkulace a měření, což používáme jako výchozí informaci pro budoucí řešení u konkrétního zákazníka, který již běžnou manipulační techniku používá,“ doplňuje Andrea Orlová.

Zdroj: Gekkon International

Virtuální realita pro řidiče kamiónů? Nákladní automobily nově musí mít senzory pro mrtvé úhly, používají se ale i speciální simulátory

Technologický pokrok se nevyhýbá ani silniční přepravě. Od letošního července Evropská unie vyžaduje, aby byly kamióny a autobusy vybaveny speciálními senzory, které řidiče upozorňují na objekty, které nejsou z kabiny vidět. Řidičům nákladních vozidel při práci asistuje řada dalších technologií, v logistické společnosti Raben například zavádí zácvik řidičů pomocí simulátorů s virtuální realitou.

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět další část obchvatu České Lípy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu 1,5 kilometru dlouhého úseku přeložky silnice I/9, která bude součástí obchvatu České Lípy v Libereckém kraji. Jde o úsek mezi ulicí Litoměřická a silnicí II/262. Z průtahu městem by měl odvést část tranzitní dopravy. Práce za 543,7 milionu Kč bez DPH potrvají do roku 2026.

Lídři robotiky mění vedení. SLUNO nově řídí Tomáš Szkandera z K2

Jedna z nejznámějších českých firem v oblasti retailu a skladové robotizace mění své nejvyšší vedení. Novým generálním ředitelem společnosti SLUNO se stává Tomáš Szkandera, který dosud zastával pozici člena představenstva. Ten zároveň bude i nadále plnit také roli šéfa vývoje a CEO ve společnosti K2 Software.