Společnost Gekkon International zahájila pilotní projekt řízeného nabíjení vozíků HELI POWER SYSTEM

25.09.2023 | Článek dne

Na střeše společnosti Gekkon International v Pardubicích jsou instalovány solární panely a HELI POWER SYSTEM řídí mimo jiné i nabíjení manipulační techniky z této fotovoltaiky. Díky fotovoltaice a systémovému komplexnímu řízení využívání energie firma dosahuje výrazných úspor.

Manipulační technika jako úložiště energie

Systém se v budoucnu zaměří i na využívání přebytků z fotovoltaiky a nabíjení baterií skladových vozíků, které budou sloužit jako úložiště energie. „Připravili jsme nabíječku vozíků a další komponenty řízení komunikace mezi baterií, nabíječkou a uložištěm, které dokáží komunikovat navzájem s HELI POWER SYSTEM. Když tedy budeme mít z fotovoltaiky pokrytu naši spotřebu, můžeme část kapacity prodávat do sítě v době, kdy cena na spotovém trhu začne stoupat,“ říká Radoslav Řípa, jednatel společnosti Gekkon International.

Uvedl dále, že fotovoltaická elektrárna instalovaná na střeše bude dodávat část energie i v zimě, přičemž teprve první zima ukáže, jak bude stávající plocha stačit. „Aktuálně plánujeme rozšiřování solárních panelů. Uvědomujeme si totiž, že v zimních měsících je slunce níž, což není ideální pro ležící panely na střeše. Proto chceme instalovat solární panely na jižní stěnu budovy,“ prozrazuje Radoslav Řípa.

Kroky k vyšší efektivitě, udržitelnosti a úsporám

K tomu firma plánuje také instalaci několika menších 2 kW větrných elektráren. „Pět těchto malých větrných elektráren vyrobí 10 kilowat, ale za hodinu. Vnímám to jako ideální doplněk k fotovoltaice a jsem zvědavý na výsledky, zda budeme z hlediska energie soběstační i přes zimu,“ uvádí Radoslav Řípa.
Vozíky HELI, které Gekkon International dodává, nevnímá jen jako manipulační techniku, ale jako nedílnou součást efektivního energetického systému. „Snažíme se firmám ukázat, že stačí udělat jednoduché kroky, aby každá společnost mohla dosáhnout vyšší efektivity, udržitelnosti a úspor,“ uvádí Radoslav Řípa.

Dnešní náklady jako budoucí výnosy

„Smyslem podnikání je vždy výdělek. My ukazujeme, jak z nákladů udělat výnosy, což souvisí i s následnou spoluprací s distributorem energie. Opravdu firmy musí tolik platit za elektřinu, naftu a benzín, nebo se jim vyplatí systémově řízená fotovoltaika? Absolutně jasně se vyplatí znát aktuální stav a možnosti úspor za stávajících podmínek. Jen se stačí podívat na manipulační techniku jinak. Změnit úhel pohledu a vidět dnešní náklady jako budoucí výnosy. Protože co vozík, to baterie – a ta jako možné uložiště pro vlastní spotřebu či prodej do sítě,“ konstatuje Andrea Orlová, výkonná ředitelka společnosti Gekkon International.

Tato firma vidí v uvedeném systému jasný přínos, který přesně a jednoduše prokáže na svém pilotním projektu v Pardubicích. „Stačí se jen zastavit a podívat z jiného úhlu na stávající energetickou situaci. Přinášíme komplexní zpracování kalkulace a měření, což používáme jako výchozí informaci pro budoucí řešení u konkrétního zákazníka, který již běžnou manipulační techniku používá,“ doplňuje Andrea Orlová.

Zdroj: Gekkon International

Evropská raketa Ariane 6 odstartovala i díky českým firmám

V úterý 9. července večer ve 21:00 středoevropského letního času poprvé odstartovala nosná raketa Ariane 6 Evropské kosmické agentury (ESA). Na zajištění tohoto startu se významně podílely i české firmy díky ESA programu Ariane and Vega Development.

Škoda Kodiaq a Škoda Superb získaly hodnocení pět hvězdiček

Nejvyšší hodnocení pro nové modely Škoda Kodiaq a Superb: oba vozy byly oceněny maximálním možným počtem pěti hvězdiček v nezávislém referenčním testu bezpečnosti Euro NCAP. Škoda Kodiaq dosáhla 84 % a Škoda Superb získala 87 % z celkového maximálního počtu bodů. Tímto výsledkem pokračuje česká automobilka v sérii nejlepších hodnocení pro své vozy, a to i podle přísnějších kritérií zavedených v roce 2023. Každý nový model Škoda od roku 2008 byl oceněn pěti hvězdičkami.

Eiffelova věž pro Olympijský festival u jezera Most je již hotová. Stavba na místě bude probíhat 16. – 20. července

Replika Eiffelovy věže určená pro Olympijský festival u jezera Most má již všechny díly, které vznikly originálním 3D tiskem z recyklovaného oceánského plastu oPET, vyrobené. V pondělí budou naloženy v Praze a převezeny na místo akce u jezera Most. Následně bude během 5 dní na místě zkompletována a postavena do finální podoby. Návštěvníci ji budou moci poprvé shlédnout během slavnostního zahájení Olympijského festivalu 25. července. A následně po celou dobu jeho konání až do 11. srpna.