Staré karty řidičů v nových tachografech zčásti nefunkční! ČSAD Uherské Hradiště společně s ČESMAD Bohemia usiluje o změnu legislativy

15.11.2023 | Článek dne

Od 21. srpna 2023 se na základě unijního rozhodnutí nesmí prodávat nová nákladní vozidla s hmotností nad 3,5 tuny s tachografem druhé generace G2/V1, ale pouze s novější verzí, tedy s tachografem druhé generace G2/V2. Tato změna se očekávala, nastal však problém.

Aby řidič mohl využívat všechny funkce tachografu druhé generace V2, musí pracovat s kartou řidiče stejné verze G2/V2, ne se starým typem V1. Většina řidičů má karty typu V1. Když ji řidič založí do nového tachografu, část nových funkcí je nefunkčních. Jak upozorňuje společnost ČSAD Uherské Hradiště, která je členem sdružení ČESMAD Bohemia, tento problém lze řešit jedině výměnou karet za novější, ale ta je možná na základě zákona pouze po pěti letech, nebo v případě poškození či ztráty.

Řešením tohoto problému je podle Vlastislava Čecha, obchodního ředitele společnosti ČSAD Uherské Hradiště, změna legislativy na úrovni EU, protože tento problém se netýká jen ČR. „Zatím žádná legislativní změna neprošla a nikdo neví, zda a kdy se to změní. Může samozřejmě dojít k poškození či ztrátě karty, to jsou zatím legitimní důvody pro výměnu. S tím, jak se budou kupovat nová vozidla, poroste tlak na změnu v systému vydávání nových karet řidičů,“ říká Vlastislav Čech.

Nové funkce v tachografech V2 jsou například zaznamenávání překročení hranic, záznam pracovní doby za posledních 56 dnů (místo 28) nebo vyčítání na dálku. „Řidiči jsou povinni do tachografu zaznamenávat překročení hranic. Když jede řidič třeba do Německa, na hranicích zastaví a manuálně zaznamená vjezd do Německa. Tachograf druhé generace V2 už to zaznamenává automaticky, na základě satelitních dat. Sám si data načte a uloží do paměti karty G2/V2. Nedochází tedy díky tomu ke zdržování přeprav. Se starou kartou V1 ovšem tato funkce nefunguje. Další významnou funkcí nových tachografů je vybavení moderními lokátory GNSS, které umožňují dálkové čtení údajů silničními kontrolními orgány bez nutnosti zastavení vozidla,“ poznamenává Vlastislav Čech.

V nové kartě jsou pracovní výkony řidiče rozloženy do více činností, navíc tam je například funkce záznamu „nakládky“ či „vykládky“ (včetně lokalizace). „Pracovní výkon řidiče se hodně sleduje a nejen kvůli únavě, respektive odpočinku. Také proto, aby se lépe vědělo, kdy a kde pracovní výkon vykonává. Došlo k rozšíření základních činností o možnost záznamu nakládky/vykládky, včetně lokalizace. Společně s automatickým záznamem překročení hranic se budou lépe sledovat vnitrostátní přepravy na cizím území, takzvané kabotáže,“ doplňuje Vlastislav Čech.

Dodává, že již ČESMAD Bohemia požadavek na změnu legislativy plynoucí nejen od ČSAD Uherské Hradiště směřuje na Ministerstvo dopravy ČR.

Doplňme, že ČSAD Uherské Hradiště v Pohořelicích provozuje cross-dockové centrum, přes které zajišťuje svozy a rozvozy v rámci ČR a SK. K uvedeným činnostem nabízí také krátkodobé i dlouhodobé skladování s přidanou hodnotou.

Zdroj: PN média

Plastové obaly se dají nahradit papírem. DS Smith už takto z oběhu odstranil miliardu kusů plastu

Papírenská společnost DS Smith ve spolupráci s některými z nejznámějších značek rychloobrátkového zboží na světě nahradila více než jednu miliardu plastů. Významného milníku na cestě k lepší udržitelnosti dodavatelských řetězců dosáhla s více než ročním předstihem oproti plánu, a to díky tomu, že se u svých obalových řešení zaměřila na cirkulární design. Recyklovaný papír v kombinaci s chytře promyšlenou konstrukcí dokáže konkurovat plastovým obalům nižšími dopady na životní prostředí, a tam, kde ho lze používat opakovaně, i cenou.

Ministerstvo dopravy představilo investorům projekt dostavby vybraných úseků dálnice D35 formou PPP

Přes 50 km dálnice D35 bude realizováno státem ve spolupráci se soukromým sektorem. Na Ministerstvu dopravy se proto sešlo 111 zástupců (dalších 92 se připojilo online) investorů, stavebních firem, financujících institucí nebo například poradců, kteří mají o projekt zájem, aby se seznámili s jeho klíčovými parametry. Celá tato klíčová tepna se pro řidiče zprovozní v roce 2029.

Projekt Chytrej výčep má první výsledky. Prazdroj vyvinul úspornější chladič pro hospody

Projekt Chytrej výčep od Plzeňského Prazdroje, který má hospodám přinést podstatné snížení spotřeby energií, má první výrazné výsledky. Prazdroj vyvinul ve spolupráci se společností Sinop CB zcela nový a úsporný systém chlazení piva, u kterého očekává zhruba třetinovou úsporu spotřebované elektřiny. Nový chladič nyní experti instalují v prvních deseti hospodách v Česku. Po otestování v praxi a detailních měřeních by ho měl pivovar začít nabízet svým partnerským gastroprovozům. Výhodou je, že nový chladič lze využít i ve stávajících výčepech.