Toyota vyhlašuje soutěž o 200 milionů na podporu městské dopravy

11.07.2023 | Článek dne

Nadace Toyota Mobility Foundation v partnerské spolupráci s Challenge Works a World Resources Institute představuje celosvětovou soutěž dotovanou částkou devíti milionů dolarů (přibližně 198 milionů korun). Cílem je pomoc městům přizpůsobit se budoucím nárokům městské mobility.

Cílem soutěže Sustainable Cities Challenge (Udržitelná města) je posouvat kvalitu života lidí zlepšováním dostupnosti pracovních uplatnění, vzdělání a dalších základních služeb. V rámci soutěže se města spojí s inovátory, aby společně zavedli taková řešení mobility, která by dokázala snížit uhlíkovou stopu, zlepšit dostupnost a využívat data k budování odolnějších systémů dopravy.

Změny systémů mobility mají městům pomoci nejen se snižováním uhlíkové stopy, ale též se zajištěním vyšší míry inkluze a dostupnosti pro jejich vlastní obyvatele. V současnosti na 1,2 miliardy lidí žijících ve městech nemá přístup minimálně k jedné ze základních služeb.

Zástupci měst se můžou přihlásit zde Sustainable Cities Challenge.

S postupným růstem a rozvojem měst je stále aktuálnější otázka spolehlivé, efektivní a inkluzivní dopravy lidí i zboží. Současně s tím se objevují stále slibnější příležitosti využívat pokrokové technologie v oblasti dopravy, návrhu infrastruktury, vlastního provozu, energetiky a propojených datových systémů.

„Prostřednictvím soutěže Sustainable Cities Challenge chceme ve spolupráci s městy hledat pokroková řešení v takových oblastech, která určí jako klíčová k vytvoření přizpůsobitelného modelu pro města budoucnosti,“ říká Ryan Klem, programový ředitel nadace Toyota Mobility Foundation.

Výzva k podávání přihlášek

Již nyní je možné podávat přihlášky do první fáze soutěže, organizátoři vyzývají představitele měst a místní samosprávy, odbory dopravy a další související místní i regionální orgány. Podávané přihlášky by se měly zaměřovat minimálně na jedno ze tří následujících témat:

  • Podpora přístupu k bezpečným, cenově dostupným a inkluzivním způsobům dopravy
  • Využívání přidané hodnoty dat k budování propojených a odolných ekosystémů mobility
  • Snižování dopadů na životní prostředí prostřednictvím řešení s nízkou uhlíkovou stopou a řešení obnovitelné energie

Města, která se probojují do užšího seznamu, budou přizvána zúčastnit se akademie ve Spojených státech a získají podporu, aby mohla svůj návrh detailněji rozvinout a stát se součástí širší sítě týmů pokrokových měst.

V únoru 2024 budou tři vítězná města vybrána za hostitele soutěže City Challenge s cílem přitáhnout pozornost světových inovátorů. Tito inovátoři mohou být buďto místní – žijící přímo ve vybraném městě nebo zemi – nebo pocházet odkudkoli na světě, avšak jejich řešení musejí být pro vítězná města použitelná a přizpůsobena jejich potřebám.

Vítězní inovátoři pro jednotlivá města budou oznámeni koncem roku 2024, města a inovátoři se rozdělí o dotaci ve výši devíti milionů dolarů na otestování a nasazení řešení.

Podpora řešení mobility pro udržitelnější budoucnost

Řada měst se dnes přizpůsobuje novým zvyklostem a různým druhům životního stylu ruku v ruce s tím, jak se naše životy přesouvají do online světa a mění naše pracovní návyky. Ve městech dnes žije přes polovina obyvatel světa a podle odhadů Organizace spojených národů tento podíl do roku 2050 naroste až na dvě třetiny. Podíl měst na světových emisích skleníkových plynů přitom činí plných 70 %.

Soutěž Sustainable Cities Challenge je financována nadací Toyota Mobility Foundation a byla navržena ve spolupráci s Challenge Works a World Resources Institute. Challenge Works je světovým leaderem v navrhování soutěžních programů na podporu nových způsobů myšlení a hledání kreativních řešení současných společenských problémů. World Resources Institute je světová výzkumná organizace, která ve spolupráci s partnery vyvíjí praktická řešení ke zlepšení života lidí se současným respektem k přírodě.

Zdroj: Toyota

Evropská raketa Ariane 6 odstartovala i díky českým firmám

V úterý 9. července večer ve 21:00 středoevropského letního času poprvé odstartovala nosná raketa Ariane 6 Evropské kosmické agentury (ESA). Na zajištění tohoto startu se významně podílely i české firmy díky ESA programu Ariane and Vega Development.

Škoda Kodiaq a Škoda Superb získaly hodnocení pět hvězdiček

Nejvyšší hodnocení pro nové modely Škoda Kodiaq a Superb: oba vozy byly oceněny maximálním možným počtem pěti hvězdiček v nezávislém referenčním testu bezpečnosti Euro NCAP. Škoda Kodiaq dosáhla 84 % a Škoda Superb získala 87 % z celkového maximálního počtu bodů. Tímto výsledkem pokračuje česká automobilka v sérii nejlepších hodnocení pro své vozy, a to i podle přísnějších kritérií zavedených v roce 2023. Každý nový model Škoda od roku 2008 byl oceněn pěti hvězdičkami.

Eiffelova věž pro Olympijský festival u jezera Most je již hotová. Stavba na místě bude probíhat 16. – 20. července

Replika Eiffelovy věže určená pro Olympijský festival u jezera Most má již všechny díly, které vznikly originálním 3D tiskem z recyklovaného oceánského plastu oPET, vyrobené. V pondělí budou naloženy v Praze a převezeny na místo akce u jezera Most. Následně bude během 5 dní na místě zkompletována a postavena do finální podoby. Návštěvníci ji budou moci poprvé shlédnout během slavnostního zahájení Olympijského festivalu 25. července. A následně po celou dobu jeho konání až do 11. srpna.