Vít Votroubek: „Už letos budou v dopravě rozhodovat rozhodci místo soudů“

12.09.2024 | Článek dne

Svaz spedice a logistiky České republiky intenzivně pracuje na přípravě rozhodování rozhodců místo soudců. Celý projekt bude odstartován ještě letos a dopravci si budou moci zvolit, jestli pro rozhodování ve sporech v dopravě vyberou odborné rozhodce nebo soudy. O této nejaktuálnější prioritě svazu informoval generální ředitel společnosti PST CLC Mitsui-Soko Vít Votroubek, který je novým předsedou představenstva Svazu spedice a logistiky České republiky.

„Když se stane nějaký problém v dopravě a dostane se to k obecným soudům, soudci většinou detailně neznají problematiku dopravy, Úmluva CMR jim mnohdy moc neříká, natož námořní právo a podobně, cílem tedy je vytvořit skupinu rozhodců zkušených v dopravě, kteří budou schopni erudovaně rozhodnout během krátké chvíle,“ uvádí Vít Votroubek. Dodává, že tím rozhodci dopravcům ušetří spoustu času a peněz, které by jinak museli vynaložit u stání u obecných soudů.

Svaz spedice a logistiky aktuálně vytváří skupinu rozhodců. „Rozhodoval by nezávislý rozhodce se znaleckou odborností a praxí v dopravě, v oboru, o kterém by měl rozhodovat, tedy v pozemní, letecké či námořní přepravě. Toto považuji za jeden z největších cílů Svazu spedice a logistiky České republiky,“ konstatuje Vít Votroubek. Samozřejmě, kdo by chtěl řešit případy přes soudy, bude to nadále možné. „Rozhodnout rychle a věcně správně, to vidím jako výraznou výhodu rozhodců,“ dodává Vít Votroubek.

Svaz spedice a logistiky předpokládá, že rozhodování prostřednictvím rozhodců budou dopravci využívat převážně v případech, kdy škoda nebude vysoká, tedy v řádech desetitisíců, maximálně statisíců, a kdy je potřeba celou záležitost řešit rychle. „Když soudy trvají dlouho, může dojít ke krachu klienta, rychlost rozhodnutí tedy hraje významnou roli. Předpokládáme, že počet rozhodovaných případů bude narůstat postupně. Ročně může jít o tisíce případů. Bude samozřejmě na každém, co si dá do smluv, tedy jestli se bude rozhodování řídit rozhodčí doložkou nebo soudy,“ doplňuje Vít Votroubek. Rozhodci nebudou zaměstnanci Svazu spedice a logistiky České republiky, půjde o nezávislé odborníky.

Zdroj: PST CLC Mitsui-Soko

Generativní AI urychluje vývoj humanoidních robotů. Co to znamená pro pracovní trh?

Umělá inteligence urychluje výzkum a vývoj humanoidních robotů a přibližuje je realitě. Celý proces výroby humanoidních robotů schopných práce ve výrobě v továrnách, na stavbách i třeba pomoci v domácnostech, by měl trvat dle odhadů vědců osm až deset let. Aktuální technologie však mohou čas stáhnout na 5 až 7 let.

Brandýský Continental Automotive patří jako první samostatný závod v Česku do Global Lighthouse Network. Ocenění převezme na Světovém ekonomickém fóru

Závod Continental Automotive v Brandýse nad Labem je jedním z letošních nových členů prestižní sítě Global Lighthouse Network (GLN) Světového ekonomického fóra. Brandýský závod se stal součástí této celosvětové platformy, která představuje nejvyšší úroveň inteligentní výroby a digitalizace. Dosáhl toho díky zavedení řady inovativních procesů a postupů do výroby. Potvrdil tak své vůdčí postavení na poli automatizace a digitalizace mezi tuzemskými podniky.