„Když se stane nějaký problém v dopravě a dostane se to k obecným soudům, soudci většinou detailně neznají problematiku dopravy, Úmluva CMR jim mnohdy moc neříká, natož námořní právo a podobně, cílem tedy je vytvořit skupinu rozhodců zkušených v dopravě, kteří budou schopni erudovaně rozhodnout během krátké chvíle,“ uvádí Vít Votroubek. Dodává, že tím rozhodci dopravcům ušetří spoustu času a peněz, které by jinak museli vynaložit u stání u obecných soudů.
Svaz spedice a logistiky aktuálně vytváří skupinu rozhodců. „Rozhodoval by nezávislý rozhodce se znaleckou odborností a praxí v dopravě, v oboru, o kterém by měl rozhodovat, tedy v pozemní, letecké či námořní přepravě. Toto považuji za jeden z největších cílů Svazu spedice a logistiky České republiky,“ konstatuje Vít Votroubek. Samozřejmě, kdo by chtěl řešit případy přes soudy, bude to nadále možné. „Rozhodnout rychle a věcně správně, to vidím jako výraznou výhodu rozhodců,“ dodává Vít Votroubek.
Svaz spedice a logistiky předpokládá, že rozhodování prostřednictvím rozhodců budou dopravci využívat převážně v případech, kdy škoda nebude vysoká, tedy v řádech desetitisíců, maximálně statisíců, a kdy je potřeba celou záležitost řešit rychle. „Když soudy trvají dlouho, může dojít ke krachu klienta, rychlost rozhodnutí tedy hraje významnou roli. Předpokládáme, že počet rozhodovaných případů bude narůstat postupně. Ročně může jít o tisíce případů. Bude samozřejmě na každém, co si dá do smluv, tedy jestli se bude rozhodování řídit rozhodčí doložkou nebo soudy,“ doplňuje Vít Votroubek. Rozhodci nebudou zaměstnanci Svazu spedice a logistiky České republiky, půjde o nezávislé odborníky.
Zdroj: PST CLC Mitsui-Soko