Volkswagen Užitkové vozy zvýšil v roce 2023 tržby, hospodářský výsledek i ziskovou marži a pro rok 2024 připravil ohňostroj nových modelů

22.03.2024 | Článek dne

Společnost Volkswagen Užitkové vozy potřetí v řadě výrazně zvýšila svůj roční hospodářský výsledek a s 873 miliony eur (v předchozím roce: 529 milionů eur) dosáhla rekordního provozního zisku. Tržby vzrostly meziročně o více než 30 procent na 15,3 miliardy eur (v předchozím roce: 11,5 miliardy eur).

Díky důsledné realizaci podnikové strategie GRIP 2030 s příslušným výkonnostním programem vykázala divize lehkých užitkových vozů z Hannoveru provozní ziskovou marži 5,7 procenta (v předchozím roce: 4,6 procenta), která tak směřuje do strategického cílového koridoru. Předseda představenstva značky Volkswagen Užitkové vozy Carsten Intra ohlásil pro letošní rok ohňostroj nových modelů. V roce 2024 oslaví světovou premiéru nový Transporter a nová California a téměř všechny ostatní modely čeká výrazná modernizace. V průběhu výroční tiskové konference navíc Lars Krause, člen představenstva odpovědný za prodej a marketing, představil v rámci digitální světové premiéry ID. Buzz GTX.

Volkswagen Užitkové vozy předal v roce 2023 zákazníkům 409 400 vozidel, což znamená meziroční nárůst o 25 procent. K pozitivnímu vývoji přitom došlo u všech modelů značky Volkswagen Užitkové vozy a ve všech regionech. Čtyřnásobně se zvýšil celkový počet předaných elektromobilů, a to na 29 300 vozů. Vozidla s akumulátorovým elektrickým pohonem tak měla na celkovém počtu dodaných vozů podíl 7,1 procenta.

Tržby, provozní zisk, zisková marže i cash flow na rekordní úrovni

Solidní finanční výsledky s nárůsty v oblastech tržeb, provozního zisku a ziskové marže zrcadlí na jedné straně velký zájem zákazníků o vozidla značky Volkswagen Užitkové vozy. Na druhé straně jsou také výsledkem mimořádně vysoké disciplíny v oblasti nákladů, kterou si Volkswagen Užitkové vozy dává za cíl již několik let v rámci podnikové strategie GRIP 2030 a příslušného výkonnostního programu. Michael Obrowski, člen představenstva odpovědný za finance a IT, považuje kromě toho za mimořádně důležitý ukazatel především čisté cash flow: „Po minus 259 milionech eur v roce 2022 jsme uplynulý rok uzavřeli s pozitivním čistým cash flow 683 milionů eur. To byl skvělý a důležitý výkon celého týmu!“ Úspěšné finanční výsledky za rok 2023 poskytují značce z Hannoveru potřebný finanční prostor pro realizaci ohňostroje nových modelů připravených pro rok 2024 i pokračující transformace výrobních závodů a jejich zaměstnanců. „Ze značky Volkswagen Užitkové vozy vytváříme poskytovatele udržitelné mobilní budoucnosti,“ shrnuje Obrowski.

Ohňostroj nových modelů pro rok 2024 odstartovala světová premiéra modelu ID. Buzz GTX

Na základě nového směřování, o němž bylo rozhodnuto v předchozím roce, a aktuálních obchodních výsledků přislíbil předseda představenstva Carsten Intra pro rok 2024 opravdový ohňostroj nových modelů: „Téměř všechny modely uvedeme na trh buď ve zcela nové, nebo v citelně modernizované podobě.“

Na podzimním veletrhu IAA Transportation v Hannoveru oslaví svou premiéru nový Transporter. Firemní zákazníci se mohou těšit na ještě větší objem nákladového prostoru, větší užitečnou hmotnost, vyšší maximální přípustnou hmotnost přívěsu a širokou nabídku pohonů od přeplňovaných vznětových motorů přes plug-in hybridní jednotky až po čistě elektrický pohon. „Společně s modely ID. Buzz a Multivan vytvoří nový Transporter nejinovativnější trojici modelů Bulli všech dob,“ říká Intra.

Poté, co již v roce 2023 vzbudila velkou pozornost studie California CONCEPT na základě aktuálního Multivanu, oslaví nový kempovací vůz v roce 2024 svou světovou premiéru. Jeho nový „tříprostorový koncept“ se dvěma posuvnými dveřmi umožní vytvořit celkově prostornější obytnou část. California bude navíc poprvé uvedena na trh také s plug-in hybridním pohonem.

Multivan bude v roce 2024 představen ve verzi 4MOTION, rovněž s plug-in hybridním pohonem, která nabídne zajímavou inovaci. Zatímco přední nápravu bude pohánět spalovací motor, pohon zadních kol zajistí elektromotor. Pohon všech kol tak bude realizován mimořádně efektivním a také konstrukčně jednodušším způsobem.

Již v první polovině roku 2024 bude zahájen předprodej modelu Crafter se zcela novou přístrojovou deskou a mnoha přínosnými asistenty od asistenta pro odbočování přes systém nouzového brzdění až po asistenty pro jízdu v jízdním pruhu a změnu jízdního pruhu. Mnohé z těchto nových systémů budou již součástí základní výbavy nového modelu Crafter.

Elektrická éra začne v roce 2024 také pro model Caddy, jehož plug-in hybridní jednotku vytvoří kombinace zážehového motoru 1,5 litru a elektrického pohonu s možností rychlého nabíjení. Všechny verze modelu Caddy budou navíc výrazně vylepšeny novou digitální přístrojovou deskou a řadou inteligentních asistentů.

V průběhu výroční tiskové konference představil Lars Krause, člen představenstva odpovědný za marketing a prodej, nejmladšího člena rodiny ID. Buzz: model ID. Buzz GTX, který je díky výkonu 250 kW (340 k) nejvýkonnějším sériově vyráběným vozem Bulli všech dob. Díky elektromotoru na přední i zadní nápravě nabízí pohon všech kol 4MOTION. ID. Buzz GTX bude uveden na trh ve dvou verzích: s normálním rozvorem náprav a novou sadou akumulátorů o kapacitě 79 kWh (celková kapacita: 84 kWh) a s prodlouženým rozvorem náprav, s nímž se pojí rovněž nová akumulátorová baterie o kapacitě 86 kWh (celková kapacita: 91 kWh). Obě verze modelu ID. Buzz GTX budou uvedeny na trh ve druhé polovině roku. Jejich předprodej bude zahájen v létě.

Rodina vozidel SPACE posílí kompetence v segmentu lehkých užitkových vozů

Intra prozradil také plány přesahující hranice aktuálního desetiletí, které zahrnují vývoj rodiny vozidel SPACE. Volkswagen Užitkové vozy vyvine na základě koncernové platformy SSP vlastní platformu pro lehké užitkové vozy segmentů B a C koncipované pro přepravu jak osob, tak nákladu. „Prvním vozem z rodiny SPACE bude zcela elektrický Crafter, který byl měl začít sjíždět z montážní linky již v roce 2028. Ostatně i pro všechny ostatní modely z této rodiny platí, že se bude jednat výhradně o vozidla se zcela elektrickým pohonem,“ vysvětluje předseda představenstva značky Volkswagen Užitkové vozy. Modely SPACE budou vyráběny ve všech třech výrobních závodech značky Volkswagen Užitkové vozy v Německu a Polsku, a zaručí tak jejich vytížení.

Vývoj autonomní jízdy probíhá podle plánu

O mobilní budoucnost jde také v oblasti autonomní jízdy. Volkswagen Užitkové vozy nese v koncernu Volkswagen odpovědnost za vývoj a využití řešení pro poskytování mobility a přepravy jako služby (MaaS a Taas – Mobility/Transport as a Service). Testy v Mnichově, Austinu (Texas, USA) a Hamburku s předsériovým prototypem ID. Buzz s funkcí autonomní jízdy probíhají podle plánu. Pro letošní rok oznámil Carsten Intra první zkušební jízdy s reálnými zákazníky, které zajistí poskytovatel služeb pro mobilitu MOIA v Hamburku.

Top 10 Program 2024

Stejně jako v předchozím roce realizuje Volkswagen Užitkové vozy i letos nejdůležitější strategické úkoly probíhajícího roku v rámci programu Top 10. V tomto programu je na prvním místě „výkonnost“. Vzhledem k intenzivní konkurenci na globálním trhu a pomalejšímu přechodu na elektromobilitu především v Evropě vyzdvihuje Carsten Intra význam právě tohoto bodu: „Budeme pokračovat v udržitelném vylepšování struktury našich nákladů. V této oblasti jsme již dosáhli významnému pokroku, nyní však nesmíme polevit. Přitom nám pomůže ještě intenzivnější spolupráce v rámci skupiny značek Core.“

Zdroj: VW Užitkové vozy

DB Schenker spouští novou službu osobní přepravy prostřednictvím palubních kurýrů

DB Schenker představil nový standardizovaný produkt pro rostoucí segment trhu. Zákazníci si nyní mohou objednat palubní kurýrní službu (on-board courier – OBC), jako standardizovaný produkt. Kurýr doprovází zásilku po celou její cestu. Řešení je určeno zákazníkům, kteří potřebují rychle přepravit malé nebo cenné zásilky. Společnost DB Schenker tak rozšiřuje své portfolio prémiových doručovacích služeb.

Experti probírali vyhlídky českého autoprůmyslu a konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky v EU a ve světě

Konkurenceschopnost Evropské unie a budoucnost automobilového průmyslu byly tématem další z veřejných besed, které se konaly v PressCentru ČTK jako součást společného projektu ČTK Connect a Evropského parlamentu s názvem „Volby pro budoucnost EU.“ Akce v sobě soustředila hned dvě témata z nedávné Konference o budoucnosti Evropy, která ČTK Connect v těchto diskusích sleduje: byly to okruhy Silnější ekonomika a Životní prostředí.

GXO obnovuje smlouvu se společností Mars

GXO Logistics, Inc. oznámil, že obnovil smlouvu s významným francouzským výrobcem baleného spotřebního zboží Mars, partnerství, které započalo před 15 lety. Společnost GXO řídí skladování, distribuci, vracení zboží a služby s přidanou hodnotou pro řadu značek společnosti Mars v segmentech Snacking a Food & Nutrition.