Výběr mýtného v roce 2023 zůstal těsně pod hranicí 15 mld. korun, meziročně vzrostl o 0,4 %

26.01.2024 | Článek dne

V roce 2023 uhradili dopravci na mýtném pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny celkem 14,914 miliardy korun. Výběr vzrostl meziročně o necelých 61 milionů korun, resp. o 0,41 procenta. Mírný růst výběru mýtného byl zaznamenán i přesto, že měl loňský rok o dva pracovní dny méně, než rok 2022.

Z celkově vybraného mýtného v roce 2023 uhradili domácí dopravci 47 procent, zbylé mýtné uhradili provozovatelé vozidel ze zahraničí: nejčastěji z Polska, Slovenska, Rumunska a Maďarska. Necelých 13,22 miliardy korun uhradili dopravci za jízdu po dálnicích, zbylých 1,69 miliardy korun projeli dopravci na zpoplatněných úsecích silnic I. třídy. Dlouhodobě tak platí, že přibližně 89 procent z vybraného mýtného připadá na úhradu za užití dálnic.

V posledním měsíci roku 2023 uhradili dopravci na mýtném 1,04 miliardy korun, meziročně o 1,24 procenta méně. Stejně jako v roce 2022 se tak stal prosinec měsícem s vůbec nejnižším výběrem mýtného v celém roce. Počet transakcí poklesl v prosinci meziročně o 3 procenta na více než 76 milionů.

Zdroj: Czechtoll

Na konci prosince bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 828 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 650 tisíc automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 645 tisíc kusů palubních jednotek.

Upozornění na změny od 1. března 2024

Od 1. března 2024 budou mýtné sazby v České republice nově obsahovat v souladu s evropskou legislativou také poplatek za produkci emisí CO2. Detailní informace o této změně získají dopravci na stránce www.mytocz.eu/co2.

Od 1. března 2024 přestane také platit osvobození od zpoplatnění pro vozidla poháněná elektrickou energií nebo vodíkem s celkovou přípustnou hmotností vyšší než 4,25 t – tato vozidla musí být nově standardně registrovaná a vybavená palubní jednotkou. Vozidla poháněná elektrickou energií nebo vodíkem s maximální přípustnou hmotností do 4,25 se budou do systému elektronického mýtného nadále registrovat jako osvobozená na kontaktních místech a budou muset být vybavena osvobozenou palubní jednotkou.

Zdroj: Czechtoll

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.