Začínají hlavní opravy D1 mezi 16. a 21. km

03.03.2023 | Článek dne

Po podzimních přípravných pracích a zimní přestávce začínají hlavní opravy na D1 mezi 16. a 21. km v úseku mezi Všechromy a Mirošovicemi. Již o tomto víkendu 3.–5. března 2023 budou dělníci pracovat na rozmístění dopravního značení.

Opravy vozovky dálnice D1 v km 16,000 – 20,854, tj. v úseku mezi EXIT15 Všechromy a EXIT 21 Mirošovice, začnou 3. března. O víkendu od 3. do 5. března bude probíhat postupná montáž dopravního opatření tak, aby byl vytvořen bezpečný prostor pro pracovníky v km 16,790, kde se nachází dálniční most. V tuto dobu bude průjezd místem v režimu 1+1 jízdní pruh.

Jde o první fázi opatření. Dopravní režim jízdy se v opravovaném úseku bude s postupem prací měnit. Po celou dobu oprav bude vždy provoz v režimu 3+3 jízdní pruhy. Pouze v době přestavby dopravního opatření bude provoz omezován dočasně na režim 2+2 či v době nízké intenzity dopravy 2+1, respektive 1+1 jízdní pruh.

V termínu od března do konce června se bude pracovat na polovině dálnice vedoucí na Prahu. Od konce června do poloviny listopadu budou práce probíhat v opačném směru na Brno. Oprava dálnice D1 mezi 16. – 21. km zahrnuje výměnu povrchu levého i pravého jízdního pásu dálnice. Součástí prací je také oprava dálničních mostů včetně rozšíření mostovky u mostu v km 16,8.

Dále bude provedena oprava a doplnění prvků odvodnění, úprava nezpevněných krajnic, sanace zárubní zdi a oprava protihlukových stěn včetně výstavby nové protihlukové stěny ve směru na Brno chránící blízkou zástavbu obce Kunice. Díky stěně se sníží úroveň dopravního hluku a s tím související negativní dopad na krajinu, zdraví a životní prostředí. Vyměněná budou i betonová a krajní ocelová svodidla. Dojde také k výměně veřejného osvětlení na větvích MÚK Mirošovice.

S tím je spojeno úplné uzavření sjezdové větvě ve směru z Brna na Benešov v termínu od poloviny května do začátku června. V tuto dobu budou muset řidiči využívat okolní exity, a to EXIT 29 Chocerady nebo EXIT 15 Všechromy. Ve finální fázi prací bude vozovka vybavena meteorologickými čidly, budou vyměněny kamery pro dohled nad provozem a provedeno nové vodorovné a svislé dopravní značení. Konec oprav se předpokládá v listopadu 2023.

Zdroj: Eurovia

Porsche Česká republika spouští novou kampaň, připomíná důležitost recyklace

Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při likvidaci výrobků s ukončenou životností. Některé automobilové komponenty lze po renovaci znovu použít, v ostatních případech přichází na řadu většinou recyklace, která získá cenné suroviny pro výrobu nových produktů, nebo energetické využití jinak nezpracovatelných materiálů.

Stanice Jihlava město v roce 2026: nová budova i moderní nástupiště

Přestavba městského nádraží v Jihlavě může začít, Správa železnic vybrala zhotovitele prací. Stavbu provede společnost Skanska, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 1 266 866 061 korun. Stanice, která se nachází blízko centra krajského města, zcela změní podobu. Vzniknou nová nástupiště, na která bude přístup podchodem. Dosluhující nádražní budovu nahradí nový objekt, který bude zároveň sloužit jako zázemí nově vybudovaného dopravního terminálu. Zahájení prací se plánuje už v srpnu, dokončení pak v polovině roku 2026.

Příručka pro řidiče: Sedm praktických tipů, jak se chovat bezpečně v blízkosti kamionů

Práce řidiče kamionu patří mezi náročná povolání. Znamená dlouhé hodiny za volantem, neustálou soustředěnost a tíhu odpovědnosti za několikatunový náklad či bezpečnost projíždějících vozidel. I přesto, že interakce s kamiony je na českých silnicích dnes již zcela běžná, ne každý řidič ví, jak jízdu poblíž silničních kolosů přizpůsobit, aby řidičům nákladních vozidel jejich práci nekomplikoval a také neohrozil sebe ani ostatní.