Zákaz předjíždění pro kamiony na D1 mezi Prahou a Brnem

25.10.2023 | Článek dne

Značení se zákazem předjíždění na vybraných úsecích dálnice D1 začne ŘSD umísťovat v polovině listopadu. Nově tak půjde předjíždět pouze v místech, kde jsou tři pruhy. Praxe, kdy kamion předjíždí kamion, který předjíždí kamion, by se tak již brzy mohla stát minulostí.

„Celý úsek od 21. po 178. km bude souvisle označen jako místo, kde je zákaz předjíždění kamionů s výjimkou těch míst, kde jsou stoupací pruhy, to znamená jsou tam 3 jízdní pruhy,“ uvedl v rozhovoru pro ČT Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na takových místech bude moct předjíždět i nákladní doprava, ovšem pouze v prostředním pruhu. Ministerstvo dopravy doufá ve zklidnění situace na D1, prevenci vzniku nebezpečných dopravních situací a dopravních kolon.

Jiný názor na to má Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia.

„Pokud by se vpravo utvořila dlouhá kolona pomalu jedoucích kamionů za jedním pomalým, tak si myslím, že to bude pro provoz spíše nebezpečné než bezpečné,“ říká Vojtěch Hromíř, generální tajemník ČESMAD Bohemia.

Za předjíždění v zákazu hrozí řidiči kamionu pokuta 5.000 až 10.000 Kč a zákaz činnosti na půl roku až rok, a navíc 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se o jeden z nejzávažnějších přestupků. Od nového roku se počítá i s tím, že by policie uložila pokutu na místě. Zatím řidiči musí pokuty řešit ve správním řízení, u zahraničních řidičů policie stanovuje kauci.

Policie chystá speciální kontrolní akce zaměřené na dodržování nových pravidel. Využívat k tomu budou veškerou dostupnou techniku včetně kontroly pomocí dronů nebo vrtulníků.

Zdroj: redakce

Evropská raketa Ariane 6 odstartovala i díky českým firmám

V úterý 9. července večer ve 21:00 středoevropského letního času poprvé odstartovala nosná raketa Ariane 6 Evropské kosmické agentury (ESA). Na zajištění tohoto startu se významně podílely i české firmy díky ESA programu Ariane and Vega Development.

Škoda Kodiaq a Škoda Superb získaly hodnocení pět hvězdiček

Nejvyšší hodnocení pro nové modely Škoda Kodiaq a Superb: oba vozy byly oceněny maximálním možným počtem pěti hvězdiček v nezávislém referenčním testu bezpečnosti Euro NCAP. Škoda Kodiaq dosáhla 84 % a Škoda Superb získala 87 % z celkového maximálního počtu bodů. Tímto výsledkem pokračuje česká automobilka v sérii nejlepších hodnocení pro své vozy, a to i podle přísnějších kritérií zavedených v roce 2023. Každý nový model Škoda od roku 2008 byl oceněn pěti hvězdičkami.

Eiffelova věž pro Olympijský festival u jezera Most je již hotová. Stavba na místě bude probíhat 16. – 20. července

Replika Eiffelovy věže určená pro Olympijský festival u jezera Most má již všechny díly, které vznikly originálním 3D tiskem z recyklovaného oceánského plastu oPET, vyrobené. V pondělí budou naloženy v Praze a převezeny na místo akce u jezera Most. Následně bude během 5 dní na místě zkompletována a postavena do finální podoby. Návštěvníci ji budou moci poprvé shlédnout během slavnostního zahájení Olympijského festivalu 25. července. A následně po celou dobu jeho konání až do 11. srpna.