Zákaz předjíždění pro kamiony na D1 mezi Prahou a Brnem

25.10.2023 | Článek dne

Značení se zákazem předjíždění na vybraných úsecích dálnice D1 začne ŘSD umísťovat v polovině listopadu. Nově tak půjde předjíždět pouze v místech, kde jsou tři pruhy. Praxe, kdy kamion předjíždí kamion, který předjíždí kamion, by se tak již brzy mohla stát minulostí.

„Celý úsek od 21. po 178. km bude souvisle označen jako místo, kde je zákaz předjíždění kamionů s výjimkou těch míst, kde jsou stoupací pruhy, to znamená jsou tam 3 jízdní pruhy,“ uvedl v rozhovoru pro ČT Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na takových místech bude moct předjíždět i nákladní doprava, ovšem pouze v prostředním pruhu. Ministerstvo dopravy doufá ve zklidnění situace na D1, prevenci vzniku nebezpečných dopravních situací a dopravních kolon.

Jiný názor na to má Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia.

„Pokud by se vpravo utvořila dlouhá kolona pomalu jedoucích kamionů za jedním pomalým, tak si myslím, že to bude pro provoz spíše nebezpečné než bezpečné,“ říká Vojtěch Hromíř, generální tajemník ČESMAD Bohemia.

Za předjíždění v zákazu hrozí řidiči kamionu pokuta 5.000 až 10.000 Kč a zákaz činnosti na půl roku až rok, a navíc 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se o jeden z nejzávažnějších přestupků. Od nového roku se počítá i s tím, že by policie uložila pokutu na místě. Zatím řidiči musí pokuty řešit ve správním řízení, u zahraničních řidičů policie stanovuje kauci.

Policie chystá speciální kontrolní akce zaměřené na dodržování nových pravidel. Využívat k tomu budou veškerou dostupnou techniku včetně kontroly pomocí dronů nebo vrtulníků.

Zdroj: redakce

Virtuální realita pro řidiče kamiónů? Nákladní automobily nově musí mít senzory pro mrtvé úhly, používají se ale i speciální simulátory

Technologický pokrok se nevyhýbá ani silniční přepravě. Od letošního července Evropská unie vyžaduje, aby byly kamióny a autobusy vybaveny speciálními senzory, které řidiče upozorňují na objekty, které nejsou z kabiny vidět. Řidičům nákladních vozidel při práci asistuje řada dalších technologií, v logistické společnosti Raben například zavádí zácvik řidičů pomocí simulátorů s virtuální realitou.

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět další část obchvatu České Lípy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu 1,5 kilometru dlouhého úseku přeložky silnice I/9, která bude součástí obchvatu České Lípy v Libereckém kraji. Jde o úsek mezi ulicí Litoměřická a silnicí II/262. Z průtahu městem by měl odvést část tranzitní dopravy. Práce za 543,7 milionu Kč bez DPH potrvají do roku 2026.

Lídři robotiky mění vedení. SLUNO nově řídí Tomáš Szkandera z K2

Jedna z nejznámějších českých firem v oblasti retailu a skladové robotizace mění své nejvyšší vedení. Novým generálním ředitelem společnosti SLUNO se stává Tomáš Szkandera, který dosud zastával pozici člena představenstva. Ten zároveň bude i nadále plnit také roli šéfa vývoje a CEO ve společnosti K2 Software.