4 miliony m2 a 27% podíl na českém trhu – CTP nadále vévodí českému developmentu

05.04.2024 | Logistický HYDEPARK

CTP, developer průmyslových a logistických nemovitostí, dosáhl v roce 2023 dalšího milníku a navýšil celkovou pronajímatelnou plochu na více než 4 miliony m2. S 27% podílem na českém trhu zůstává největším hráčem v oblasti průmyslových nemovitostí. Obsazenost CTParků se nadále drží vysoko na úrovni 97 %, což potvrzuje přetrvávající poptávku v Česku po moderních a energeticky efektivních prostorech nejvyššího standardu. Klientská základna společnosti CTP se rozšířila na více než 600 společností napříč obory. Příjmy z nájmů v roce 2023 činily 247 milionů eur, přičemž CTP hledí optimisticky i do dalšího roku a věří, že Česká republika zůstává lukrativní lokalitou pro evropský byznys. V současné době zde má ve výstavbě 400 000 m2 nových prostor.

V roce 2023 pokračovala proměna poptávky – zatímco v oblasti e-commerce zůstala stabilní, ze strany firem z výrobního a technologického sektoru naopak rostla. Tento trend byl poháněn narušením dodavatelských řetězců a turbulentním vývojem světového dění. V návaznosti na to posiloval nearshoring, kdy se firmy snaží přiblížit svým odběratelům a dodavatelům a minimalizovat tak riziko narušení dodávek. Výbornou lokalitu pro obsloužení evropského trhu nabízí právě Česká republika. 

„Vnímáme změny v poptávce, logistika a e-commerce sice nerostou jako v minulosti, ale stále mají své místo a potenciál růstu. Svět se mění velmi rychle a i v současnosti firmy napříč obory musí přemýšlet nad dostupností svých zdrojů a zboží. Aktuálně například z důvodu narušení námořních cest v Rudém moři. V České republice stavíme přes 400 000 m2 nových prostor, což dokládá naši důvěru v tento region, který nabízí výhodnou geografickou polohu, vzdělanou pracovní sílu a rozvinutou síť služeb a infrastruktury,“ vysvětlil Jakub Kodr, jednatel a obchodní ředitel CTP v České republice. 

CTP klade velký důraz na dlouhodobé vztahy se svými nájemci, jejichž počet v České republice převýšil 600 firem. I proto jsou dvě třetiny nových smluv uzavírány se stávajícími klienty, kteří rostou společně s CTP. Nájemci jsou z rozmanitých oborů a různých velikostí. Developer jim dokáže nabídnout vždy takové prostory, které klient zrovna potřebuje, a to díky nabídce rozličných typů budov, které lze přizpůsobit, a díky širokému portfoliu jak napříč jednotlivými regiony, tak celou Evropou. 

Společnost CTP vlastní aktuálně 7,6 milionů m2 strategických pozemků pro další rozvoj. Za úspěchem developera stojí dlouhodobé vztahy s nájemci, robustní kapitálová struktura společnosti, disciplinovaná finanční politika a dlouhodobé zkušenosti CTP v oblasti výstavby.

Top transakce roku 2023

CTP během loňského roku pronajala klientům přibližně 350 000 m2 nových prostor. Za zmínku stojí téměř 53 000 m2 v CTParku Blučina, které brzy obsadí Inventec (Czech), výrobce a vývojář elektroniky a IT řešení. Vitesco Technologies, která je výrobcem moderních pohonů a řešení pro elektrifikaci v automotive průmyslu, si pronajala 40 000 m2 v CTParku Ostrava Hrušov. CTPark Bor vítá společnost zajišťujícíkomplexní automatizované systémy pro omnichannel a balíkovou distribuci, a to v prostorech o celkové výměře téměř 33 000 m2 ve dvou budovách. Dalších 31 000 m2 našlo své nájemce z oblasti automotive (21 000 m2) a sklad hraček (9 500 m2) v CTParku Cerhovice. Farmaceutická společnost ViaPharma, která je jedním z hlavních dodavatelů léčiv do lékáren Dr. Max, si pronajala prostory hned ve dvou lokalitách o celkové rozloze 27 000 m2 v CTParku Brno Líšeň a CTParku Ostrava Poruba. Také logistické firmy zvolily pro své zázemí CTP. Společnost FIEGE si pronajala 18 000 m2 v CTParku Žatec a firma Geis již brzy obohatí CTPark Ostrava Poruba, kde bude mít k dispozici téměř 20 000 m2. I největší brněnský CTPark Brno oslovil nové nájemce z řad přepravně-logistických firem, společnost MOL Logistic s 9 000 m2 a firmu Lagermax Logistics Czech s více než 8 000 m2. První nájemce přilákaly také nové budovy v nejudržitelnějším CTParku Prague North, konkrétně 6 000 m2 si pronajala loni společnost MEMODO, velkoobchod s fotovoltaikou a tepelnými čerpadly. 

Zároveň se developerovi podařilo v loňském roce prodloužit i řadu stávajících nájemních smluv s klienty. Největší transakcí tohoto typu se stala prolongace téměř 54 000 m2 v CTParku Bor pro IT distributora. V CTParku Modřice si výrobní společnost s vlastním vývojem a výzkumem, společnost Kollmorgen, prodloužila smlouvu na prostory o velikosti 10 000 m2

Moderní kanceláře

Developerovi se v roce 2023 dařilo také v oblasti kancelářských projektů. V současné době je CTP největším kancelářským vlastníkem v brněnské metropoli, kde zároveň pokračuje v další výstavbě vysoce moderních kancelářských prostor. V loňském roce CTP stála za jednou z největších českých transakcí v kancelářském sektoru, kdy přivítala společnost Kyndryl, nadnárodního poskytovatele řešení a služeb informačních technologií, který si v areálu Vlněna pronajal 5 000 m2. CTP také přivítala firmy Smaragd Gas a firmu specializující se na robotizaci ve výrobních závodech, Sanezoo Europe, které si pronajaly celkově téměř 1 000 m2. O tom, že klienti jsou v kancelářích CTP spokojeni, svědčí i renegociace, kdy společnost Konica Minolta prodloužila smlouvu na pronájem téměř 4 000 m2 a firma SolarWinds na více než 4 000 m2

Developer tento segment rozšiřuje na základě širokých zkušeností i do dalších českých měst. V ostravské kancelářské budově IQ Ostrava kromě modernizace kanceláří a nových nájemců loni přivítal další coworkingové centrum Clubco (1 512 m2 plus 625 m2 teras). Jde již o třetí cowork Clubco v České republice, druhé developer otevřel v polovině loňského roku v Nupakách u Prahy, kde nabízí 550 m2flexibilních kancelářských prostor. 

Jakub Kodr doplňuje: „I když se může zdát, že naším hlavním zaměřením jsou průmyslově-logistické budovy, už dávno jsme pochopili, že klienti potřebují flexibilitu a multifunkčnost. V rámci našeho portfolia proto nabízíme klientům prvotřídní prostory pro výrobu, vývoj, testování, skladování i e-commerce, firmy ale mnohdy potřebují své týmy usídlit také do moderních kancelářských prostor. Naším cílem je co nejvíce podpořit klienty v jejich růstu právě pomocí široké nabídky budov a lokalit.“

Energetika jako pilíř developmentu

Důležitým pilířem obchodní strategie CTP je energetika. V této oblasti má developer více než 13 let zkušeností s instalací, připojením do distribuční sítě i údržbou a provozováním fotovoltaických elektráren na střechách svých parků. V loňském roce CTP získala od Evropské investiční banky (EIB) finanční prostředky ve výši 200 milionů eur na realizaci rozsáhlého programu instalace fotovoltaických panelů v evropských CTParcích. Na přelomu let 2022/2023 dokončil developer v České republice instalaci dalších 8 MWp, čímž dosáhl kumulovaného výkonu 14 MWp. V minulém roce navázala také spolupráci s ČEZ ESCO, se kterou plánují vybudovat desítky megawattů výkonu. První společnou instalaci o výkonu 2 MW realizovali v CTParku Prague East na střeše haly, ve které sídlí společnost Raben. Osazení všech solar-ready střech v českém portfoliu CTP je součástí dlouhodobé strategie vytvářet udržitelné parky s řešeními, která v blízké době zajistí jejich energetickou soběstačnost. 

„Neustále se snažíme hledat a dlouhodobě dodržovat nové, úspornější a efektivnější pracovní postupy a řešení, které přispějí k vyšší kvalitě a nižší energetické náročnosti našich budov. Činíme tak v souladu s naší dlouhodobou vizí být inspirujícím lídrem určujícím trendy a nastavujícím nejpřísnější měřítka kvality v industriálním developmentu a zároveň dostát závazku vůči našim investorům,“ dodává Jakub Kodr.

Kromě toho CTP buduje parky co nejudržitelněji a s důrazem na to, aby se co nejlépe začlenily do lokální komunity v regionech. V minulém roce za tento přístup developer získal špičkové ESG hodnocení a umístil se mezi 2 % nejlepších společností na světě v žebříčku přední ratingové agentury Morningstar Sustainalytics. CTP si uvědomuje zásadní význam komunit pro budování dlouhodobě funkčních podnikatelsko-obchodních ekosystémů. V loňském roce developer otevřel v Ostravě komunitní centrum Clubhaus, které je druhé svého druhu v České republice. Jde o unikátní koncept prostor, které se přizpůsobují konkrétním potřebám nájemců a pracovníků parku – je možné využít je pro vlastní i firemní akce, workshopy, sportovní dny a mnoho dalšího. 

Zdroj: CTP

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.

Trends in Automotive Logistics 2024: Připojte se do rychlého pruhu digitalizace

Už 18. června se do Plzně vrátí další ročník konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2024), tentokrát s titulem Driving the Digital Fast Lane. Opět nabídne aktuální témata pohledem českých i zahraničních řečníků, inspirativní přednášky a případové studie z praxe, stejně jako prostor pro networking a diskuzi.

Index Balík: Trendy v českém e-commerce? Online nakupují všichni, výdejní boxy zažívají boom. Třetina i zboží prodává

Češi na internetu utrácí nejvíce v Evropě a pro doručení svých objednávek stále častěji využívají výdejní boxy. Jako možnost doručení online pořízeného zboží je volí téměř 60 % nakupujících, oceňují na nich především dostupnost a flexibilitu. Fenoménem se stal online prodej použitého oblečení nebo elektroniky, třetina Čechů takové balíky pravidelně posílá. Vyplývá to z prvního ročníku průzkumu Index Balík přepravní společnosti PPL CZ.