AimtecHackathon 2024: Programátorské týmy budou pomáhat lidem s handicapem. NONSTOP

19.02.2024 | Logistický HYDEPARK

„Když kód pomáhá” je už podruhé podtitulem tradiční plzeňské akce, na které se programátorské týmy budou snažit navrhnout aplikace nebo vytvořit řešení na podporu konkrétních osob žijících s handicapem. Na svou práci budou mít přesně 40 hodin. O víkendu 8.–10. 3. se ale kulturní centrum Moving Station stane nejen místem klání programátorů. Sobotní program nabídne přednášky pro nadšence do technologií a v neděli také zajímavý program pro rodiny s dětmi.

Hlavním cílem akce #AimtecHackathon je pomáhat – vymýšlet nástroje, které ulehčí běžný život lidem s handicapem. Že má tato forma pomoci smysl, dokládá i úspěšný projekt z loňského roku, kdy tým hackerů navrhl aplikaci na ovládání speciální klávesnice vytvořené za pomoci 3D tisku. Díky ní může Lenka bojující s následky dětské obrny například poslouchat audioknihy, pouštět si YouTube nebo psát e-maily a SMS.

HackIT – 40 hodin hackování pro dobrou věc

Letos čeká na týmy výzva v podobě návrhu aplikací pro nevidomého Lukáše, nástroje pro obrázkovou komunikaci pro děti s poruchou autistického spektra nebo práce se speciálním ovladačem na hry procvičující motoriku a krátkodobou paměť.

„Kromě pomoci je důležitým cílem hackathonu poskytnout mladým programátorům možnost vyzkoušet si práci v týmu, dokázat efektivně spolupracovat, rozvrhnout si projekt a zvládnout vývoj i výrobu ve stanoveném čase,” vysvětluje hlavní organizátorka akce, Petra Šteklová z pořádající společnosti Aimtec. Na tento úkol nebudou programátoři sami. Kromě moderních technologií se jim dostane podpory a rad mentorů se specializací na data, umělou inteligenci, grafiku nebo řízení projektů. „Díky našim zkušenostem a díky znalostem mentorů ze Západočeské univerzity v Plzni a z různých technologických firem můžeme podporovat programátory, kteří jsou většinou z řad studentů, aby se naučili něco nového, a navíc pomohli tam, kde je to potřeba,” dodává Petra Šteklová.

Přednášky TechTalks – zajímavosti ze světa technologií

I sobotní přednáškový program se zaměří na téma technologií a jejich smysluplného využití. Jak může umělá inteligence pomoci se zvládnutím humanitární krize a jak ji lze využít ve zdravotnictví? Kam až se rozvinula technologie 3D tisku a digitální výroby? Nebo jak za pomoci syntézy řeči vznikl digitální otisk hlasu Karla Gotta? Na to dostanou návštěvníci odpověď v sobotu 9. 3. v rámci série přednášek TechTalks. Do řad obecenstva jsou vítáni všichni – studenti, odborná i laická veřejnost.

YoungHackers – workshopy pro juniory

Neděle 10. 3. bude patřit dětem a jejich rodičům. Vzdělávací organizace a školy si připravily pro návštěvníky ve věku 6–16 let stanoviště, kde si formou hry vyzkouší programování robotů, propojení Minecraftu a elektroniky, drony, umělou inteligenci nebo 3D tisk.

Máte chuť se zúčastnit? Přihlaste se na www.aimtechackathon.cz a přijďte nahlédnout pod pokličku novým technologiím. Program pro děti je navíc po registraci zdarma.

Zdroj: Aimtec

DACHSER zrychluje dopravu mezi Velkou Británií a EU

Nová celní služba Smart Border Connect umožňuje srovnatelnou dobu tranzitu všeobecného nákladu jako před Brexitem. Britským vývozcům tak DACHSER díky své nové celní službě Smart Border Connect umožňuje hladší přístup na jednotný trh EU. Inteligentní logistické řešení zjednodušuje a urychluje celní odbavení, a tím snižuje náklady na vývoz.

Jacobs Douwe Egberts vsází v Česku na biopalivo HVO, uhlíková stopa se snížila o 90 %

Jacobs Douwe Egberts (JDE), světový výrobce kávových produktů a čajů s továrnou ve Valašském Meziříčí, využívá od března tohoto roku pro přepravu svých produktů syntetickou naftu HVO. Jde o prémiové ekologické palivo nové generace, které se vyrábí čistě z odpadu, především z použitých rostlinných olejů. V porovnání s běžnou naftou má vynikající výsledky – snižuje emise CO2 až o 90 %, bez rozdílu ve spotřebě kamionů.

Raben otevřel přímé spojení do Británie z Eurohubu v Rokycanech. České depo zredukovalo emise přepravy o 5,5 %

Evropská logistická společnost Raben nově otevřela přímou linku z rokycanského Eurohubu, hypermoderního logistického depa, do britského Dartfordu. Dojde tak k výraznému zrychlení i zlevnění přepravy mezi oběma zeměmi. Logistická centra zefektivňují dopravu po Evropě, čímž spolu se zaváděním paliva HVO100 přispívají k ekologičtější logistice.