Analýza Bevy.city: počet doručovaných balíčků klesá, záleží ale na hodnotě zboží a lokalitě. Stoupá preference výdejních míst

21.04.2023 | Logistický HYDEPARK

Počet doručovaných balíčků z e-shopů a dalších obchodů na konkrétní adresu posledních šest měsíců klesá. Za poslední loňské a letošní první čtvrtletí poklesl v porovnání s předchozím půlrokem o 8 %. Závozy na výdejní místa naopak stouply téměř o 150 %. Výjimkou je luxusnější zboží, kterého se naopak na adresu doručuje více než v předchozích měsících. Podobnou roli hraje i lokalita. Vyplývá to z analýzy českého logistického start-upu Bevy.city.

„Počet doručovaných zásilek napříč trhem celkově poklesl, a to i přestože bylo tradičně silné období Vánoc. Pokles ale není plošný a paradoxně roste objem zakázek s dražšími produkty, naopak u cenově dostupných produktů hledají prodejci a jejich zákazníci levnější způsoby doručení, například na výdejní místo. Klesají tak tržby za doručený kus, nicméně samotný počet zakázek je stabilní. Pro dopravce je tak více než dříve klíčová optimalizace procesů doručování, aby se dokázali rychle přizpůsobit požadavkům svých zákazníků.“ 

Ladislav Janckulík, zakladatel logistického start-upu Bevy.city

Starup Bevy.city Ten i přes současnou situaci na trhu roste každý měsíc o 60 %.

Podle analýzy Bevy.city hraje klíčovou roli hodnota zboží. Firmy nabízející cenově dostupné zboží hledají levnější způsoby doručení, jako je sdružování zakázek v odběrných místech nebo výdejní boxy. Podíl závozů na výdejní místa oproti doručení na adresu se zvýšil na 24 %, což znamená nárůst téměř o 150 %. Opačný trend mají dražší produkty, kde poptávka doručení na adresu naopak roste.

Roli hraje i lokalita, kam se doručuje. Z analýzy Bevy.city vyplývá, že četnost závozů do „bohatších“ lokalit – jako jsou například pražské Vinohrady – se nezměnila nebo dokonce narůstá, naopak v případě sídlišť v okrajových částech města došlo k propadu až o 12 %.

Foto: Bevy.city

„Prodejci musí hledat cesty, jak na logistice ušetřit. Efektivním nástrojem je například sdílené doručování – zákazníci bez požadavku na exkluzivitu mohou dosáhnout až 30 % nižších nákladů na doručení. My se navíc soustředíme na pomoc s pokrýváním doručovacích špiček – díky tomu mohou prodejci lépe plánovat své vlastní logistické kapacity a optimalizovat provozní výdaje. Proto se nám daří zvyšovat počet klientů, a tedy i celkový objem doručovaných zásilek. Aktuálně dosahujeme meziměsíčního nárůstu o 60 %, což je samozřejmě dáno i naší velikostí.“

Ladislav Janckulík, zakladatel logistického start-upu Bevy.city

Zdroj: Bevy.city

CTP v úspěšném tempu – uzavírá významné transakce a optimisticky hledí do roku 2024

CTP v roce 2023 dosud uzavřel smlouvy na pronájem prostor v průmyslových nemovitostech o celkové rozloze přes 400 tisíc metrů čtverečních, z toho více než 10 nájemních smluv na prostory větší než 10 tisíc metrů čtverečních. Největší transakcí se stala smlouva na prodloužení pronájmu prostor o velikosti téměř 54 tisíc metrů čtverečních v CTParku Bor.

Hurá na automatizaci aneb jak se na ni připravit

Automatizace je trendem číslo jedna. Mluví se o ní a píše na každém kroku. V blízké budoucnosti poroste zájem o využití digitálních technologií, umělé inteligence a strojového učení k vyšší míře automatizace procesů a posílení lidských schopností.