Analýza Bevy.city: počet doručovaných balíčků klesá, záleží ale na hodnotě zboží a lokalitě. Stoupá preference výdejních míst

21.04.2023 | Logistický HYDEPARK

Počet doručovaných balíčků z e-shopů a dalších obchodů na konkrétní adresu posledních šest měsíců klesá. Za poslední loňské a letošní první čtvrtletí poklesl v porovnání s předchozím půlrokem o 8 %. Závozy na výdejní místa naopak stouply téměř o 150 %. Výjimkou je luxusnější zboží, kterého se naopak na adresu doručuje více než v předchozích měsících. Podobnou roli hraje i lokalita. Vyplývá to z analýzy českého logistického start-upu Bevy.city.

„Počet doručovaných zásilek napříč trhem celkově poklesl, a to i přestože bylo tradičně silné období Vánoc. Pokles ale není plošný a paradoxně roste objem zakázek s dražšími produkty, naopak u cenově dostupných produktů hledají prodejci a jejich zákazníci levnější způsoby doručení, například na výdejní místo. Klesají tak tržby za doručený kus, nicméně samotný počet zakázek je stabilní. Pro dopravce je tak více než dříve klíčová optimalizace procesů doručování, aby se dokázali rychle přizpůsobit požadavkům svých zákazníků.“ 

Ladislav Janckulík, zakladatel logistického start-upu Bevy.city

Starup Bevy.city Ten i přes současnou situaci na trhu roste každý měsíc o 60 %.

Podle analýzy Bevy.city hraje klíčovou roli hodnota zboží. Firmy nabízející cenově dostupné zboží hledají levnější způsoby doručení, jako je sdružování zakázek v odběrných místech nebo výdejní boxy. Podíl závozů na výdejní místa oproti doručení na adresu se zvýšil na 24 %, což znamená nárůst téměř o 150 %. Opačný trend mají dražší produkty, kde poptávka doručení na adresu naopak roste.

Roli hraje i lokalita, kam se doručuje. Z analýzy Bevy.city vyplývá, že četnost závozů do „bohatších“ lokalit – jako jsou například pražské Vinohrady – se nezměnila nebo dokonce narůstá, naopak v případě sídlišť v okrajových částech města došlo k propadu až o 12 %.

Foto: Bevy.city

„Prodejci musí hledat cesty, jak na logistice ušetřit. Efektivním nástrojem je například sdílené doručování – zákazníci bez požadavku na exkluzivitu mohou dosáhnout až 30 % nižších nákladů na doručení. My se navíc soustředíme na pomoc s pokrýváním doručovacích špiček – díky tomu mohou prodejci lépe plánovat své vlastní logistické kapacity a optimalizovat provozní výdaje. Proto se nám daří zvyšovat počet klientů, a tedy i celkový objem doručovaných zásilek. Aktuálně dosahujeme meziměsíčního nárůstu o 60 %, což je samozřejmě dáno i naší velikostí.“

Ladislav Janckulík, zakladatel logistického start-upu Bevy.city

Zdroj: Bevy.city

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.

Trends in Automotive Logistics 2024: Připojte se do rychlého pruhu digitalizace

Už 18. června se do Plzně vrátí další ročník konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2024), tentokrát s titulem Driving the Digital Fast Lane. Opět nabídne aktuální témata pohledem českých i zahraničních řečníků, inspirativní přednášky a případové studie z praxe, stejně jako prostor pro networking a diskuzi.