Baltic Hub: Silná první polovina roku

03.07.2024 | Logistický HYDEPARK

První polovina letošního roku byla v Baltic Hub ve znamení významných milníků. Kromě obecné prognózy objemu, která ukazuje rostoucí trend – terminál zaznamenal 10% nárůst odbavených objemů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, Baltic Hub oslavil důležitý milník ve výstavbě nového terminálu T3 a zprovoznění čtvrtého RMG jeřábu na železniční vlečce.

Ceremonie v rámci investice terminálu

Stěžejní událostí roku bylo slavnostní uložení základního kamene v rámci probíhající výstavby nového terminálu T3, které se konalo 5. června 2024. Tato událost znamenala významný milník ve strategii expanze Baltic Hub, jejímž cílem bylo upevnit jeho status předního kontejnerového uzlu v Baltském moři, mířícím stát se jedním z největších evropských komplexů kontejnerových terminálů.

Ceremoniál svou přítomností poctili klíčoví představitelé zúčastněných stran, včetně členů správních a dozorčích rad Baltic Hub, zástupců akcionářů a významných hostů z místních a národních institucí. Tito hodnostáři se podíleli na vložení podepsaného aktu do časové kapsle, symbolizující tuto významnou investici.

Charles Baker, generální ředitel společnosti Baltic Hub, vyzvedl důležitost projektu a uvedl: „Díky investici T3 se Baltic Hub stane jedním z největších komplexů kontejnerových terminálů v Evropě, s manipulační kapacitou 4,5 milionu TEU ročně. Jedná se nejen o výrazné zvýšení provozního potenciálu a nové možnosti rozvoje pro naše zákazníky, ale také přínos jak pro polskou ekonomiku jako celek, tak pro trhy střední a východní Evropy.“

Zvýšení kapacity pomocí pokročilé infrastruktury

Výstavba třetího nábřeží začala v říjnu 2022, dodavatelem bylo konsorcium Budimex a DEME. Byl vytvořen umělý ostrov o rozloze 36 hektarů a všechny bagrovací práce byly již dokončeny, což umožnilo přesunout zaměření na intenzivní stavební práce na samotném ostrově. Nové nábřeží o délce 717 metrů a hloubce 17,5 metrů bude vybaveno nejmodernější infrastrukturou, včetně sedmi přístavních jeřábů STS a 20 poloautomatických dvorních jeřábů, jejichž dodání je naplánováno na září 2024.
Poloautomatické systémy v T3 umožní operátorům řídit operace na dálku z ergonomicky navržených pracovních stanic, čímž se zvýší bezpečnost a efektivita. Rozšířená kapacita, u níž se očekává nárůst o 1,5 milionu TEU na celkových 4,5 milionu TEU ročně, výrazně podpoří konkurenceschopnost polského přístavního sektoru a pozitivně přispěje k regionálnímu a národnímu hospodářskému rozvoji.

Ekologický závazek a technologické inovace

Projekt T3 je v souladu s globálními trendy námořního obchodu a řeší rostoucí logistické potřeby regionu zaváděním nových technologických řešení, která zvyšují produktivitu a efektivitu a zároveň zvyšují bezpečnost a pohodlí zaměstnanců. Projekt se zavázal k udržitelnému přístupu k životnímu prostředí a zahrnuje zelená řešení, jako jsou koncová zařízení šetrná k životnímu prostředí a speciální beton, který snižuje emise CO2 a zajišťuje plnou ochranu mořského života a přírodních stanovišť.

Rozšířený železniční provoz

Společnost Baltic Hub také pokročila ve svém železničním provozu zavedením elektrického RMG 4 do svých železničních manipulačních procesů. Tento přírůstek zvýšil železniční kapacitu na více než 800 000 TEU a posílil roli Baltic Hub jako skutečného logistického uzlu.

Strategické výhody Baltic Hub

Baltic Hub vyniká jako unikátní terminálový komplex se strategickou polohou a podstatnými výhodami pro své zázemí. Geograficky je blíže všem polským trhům ve srovnání s konkurencí a nabízí konkurenceschopné pozemní vzdálenosti pro střední a východní Evropu (CEE) a Ukrajinu. Kapacita terminálu pojmout ty největší plavidla a objemy je evidentní v jeho současném provozu téměř 600 vlaků měsíčně, které obsluhují destinace v Polsku a střední a východní Evropě. Baltic Hub udržuje robustní spojení s Ukrajinou, Českou republikou a Slovenskem.
Zatímco konkurenti jako Hamburk, Rotterdam a jadranské přístavy mohou nabídnout o něco rychlejší přepravní časy, což ale není pravidlem, vždy existuje kompromis za nižší celkové dopravní náklady, pokud jsou pozemní úseky delší.

Příznivé vyhlídky

Vzhledem k tomu, že Baltic Hub pokračuje v rozšiřování a zdokonalování svých operací, zůstává odhodlán poskytovat vysoké standardy služeb a provozní efektivity a upevňuje svou pozici předního kontejnerového terminálu v Evropě. Pokračující vývoj a investice slibují prosperující budoucnost pro Baltic Hub, jeho zákazníky a širší ekonomický region, kterému slouží.

Zdroj: LogisticNEWS

DACHSER zrychluje dopravu mezi Velkou Británií a EU

Nová celní služba Smart Border Connect umožňuje srovnatelnou dobu tranzitu všeobecného nákladu jako před Brexitem. Britským vývozcům tak DACHSER díky své nové celní službě Smart Border Connect umožňuje hladší přístup na jednotný trh EU. Inteligentní logistické řešení zjednodušuje a urychluje celní odbavení, a tím snižuje náklady na vývoz.

Jacobs Douwe Egberts vsází v Česku na biopalivo HVO, uhlíková stopa se snížila o 90 %

Jacobs Douwe Egberts (JDE), světový výrobce kávových produktů a čajů s továrnou ve Valašském Meziříčí, využívá od března tohoto roku pro přepravu svých produktů syntetickou naftu HVO. Jde o prémiové ekologické palivo nové generace, které se vyrábí čistě z odpadu, především z použitých rostlinných olejů. V porovnání s běžnou naftou má vynikající výsledky – snižuje emise CO2 až o 90 %, bez rozdílu ve spotřebě kamionů.

Raben otevřel přímé spojení do Británie z Eurohubu v Rokycanech. České depo zredukovalo emise přepravy o 5,5 %

Evropská logistická společnost Raben nově otevřela přímou linku z rokycanského Eurohubu, hypermoderního logistického depa, do britského Dartfordu. Dojde tak k výraznému zrychlení i zlevnění přepravy mezi oběma zeměmi. Logistická centra zefektivňují dopravu po Evropě, čímž spolu se zaváděním paliva HVO100 přispívají k ekologičtější logistice.