Budoucnost facility managementu v ČR: IoT, chytré budovy a uklízecí roboti

08.08.2024 | Logistický HYDEPARK

Budoucnost bude v oblasti facility managementu ve znamení vývoje, a to zejména díky IoT, umělé inteligenci a uklízecím robotům. Digitalizace a automatizace povedou k vyšší efektivitě, snížení nákladů a zlepšení kvality služeb. Tyto technologie rovněž přispějí k udržitelnosti a lepšímu pracovnímu prostředí v budovách. S rostoucí potřebou efektivního řízení budov a stále pokročilejšími technologickými možnostmi je budoucnost plná inovací a nadějných výhledů.

Internet věcí (IoT) se stal nedílnou součástí moderního facility managementu. V nadcházejících měsících předpokládám, že dojde k významnému nárůstu využívání IoT senzorů a zařízení pro monitorování a řízení různých aspektů budov. IoT technologie umožní automatizaci a integraci systémů jako jsou HVAC (topení, ventilace, klimatizace), bezpečnostní systémy a energetické management systémy. Tyto systémy budou schopné komunikovat mezi sebou a reagovat na změny v reálném čase, což povede k optimalizaci provozu budov a snížení nákladů. Další důležitou oblastí je prediktivní údržba, která bude založena na datech z IoT senzorů. Prediktivní údržba umožní efektivnější plánování údržby a snížení nákladů na opravy, protože problémy budou identifikovány a řešeny dříve, než se stanou závažnými.

V oblasti chytrých budov očekávám, že se technologie zaměří na personalizaci a zvýšení komfortu. Chytré technologie budou schopné přizpůsobit prostředí podle potřeb jednotlivých uživatelů, například automatické nastavení osvětlení a teploty. Hlasoví asistenti se stanou běžnou součástí chytrých domů a budou integrováni do různých systémů pro zjednodušení ovládání. Bezpečnost a zabezpečení chytrých domů budou hrát stále důležitější roli. Očekává se nárůst využívání bezpečnostních prvků jako jsou chytré zámky, kamery a detektory pohybu, které budou propojeny a monitorovány v reálném čase. Tato zařízení budou zvyšovat bezpečnost domácností a poskytovat lidem větší klid v jejich nepřítomnosti, ale i během obývání prostorů.

Energy management je další oblastí, která projde výraznými změnami. Implementace inteligentních energetických systémů, které využívají IoT k optimalizaci spotřeby energie, bude klíčová. Větší firmy budou totiž muset už za rok 2024 povinně vytvořit a zveřejnit svůj ESG report. Postupně potom dojde i na objemově menší společnosti. Tyto systémy umožní efektivní správu a snížení nákladů na energie, čímž zabraňují plýtvání a šetří životní prostředí. Energy management bude tak v rámci ekologické části reportu důležitou oblastí, která firmám umí ušetřit energie v souladu s regulacemi. V souvislosti s ekologickou částí reportingu se očekává také rostoucí popularita obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely a systémy na ukládání energie, které budou integrovány do budov. Dalším trendem je propojení budov s chytrými sítěmi (smart grids). Toto propojení umožní efektivnější správu a distribuci energie, vyvážení nabídky a poptávky a podpoří udržitelnost. Budovy budou schopné komunikovat s chytrými sítěmi a přizpůsobit svou spotřebu energie aktuálním podmínkám, což povede k lepšímu využití energetických zdrojů.

Poslední, ale neméně důležitou oblastí jsou uklízecí roboti. Automatizace úklidu bude pokračovat ve své expanzi do komerčních i rezidenčních objektů. Uklízecí roboti budou poskytovat pravidelný a důkladný úklid s minimální lidskou intervencí. Technologie pro navigaci a detekci překážek se budou dále vyvíjet, což umožní efektivnější a bezpečnější úklid. Vznik specializovaných uklízecích robotů určených pro konkrétní úkoly, jako jsou roboti na čištění oken, dezinfekční roboti nebo roboti na vysávání a vytírání, přinese větší rozmanitost a specializaci v této oblasti. Se zvýšenou poptávkou po těchto pomocnících se také sníží jejich cena, co v důsledku akorát jen rozšíří jejich působení po celém Česku.

Zdroj: Okin Facility

Packeta zakončila rok 2024 s rekordními výsledky a doručila přes 130 milionů zásilek

Skupina Packeta, která vlastní přední českou logistickou firmu Zásilkovna, uzavírá rok 2024 jako jeden z nejúspěšnějších ve své historii. Díky spolupráci s největšími hráči nejen české e-commerce doručila Packeta rekordní počet zásilek přesahující hranici 130 milionů, oproti minulému roku jde o nárůst o 24 %. Packeta navýšila obrat na 8,46 miliardy korun. Společnost v loňském roce výrazně investovala do rozšíření své sítě Z-BOXů, v Česku o zhruba 1 800 nových instalací. Síť Z-BOXů prošla v minulém roce modernizací zahrnující instalaci klávesnic pro snadnější obsluhu. Jako první na trhu představila Packeta nové designy boxů v tlumenějších barvách, díky kterým lépe splynou s okolním prostředím. Kvalita doručení se po celý rok držela na vysoké úrovní a 97 % domácích zásilek doručila Packeta do druhého dne od podání. Ke konci roku 2024 zahrnovala síť Packety téměř 19 000 výdejních míst a boxů ve čtyřech zemích – Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Díky těmto krokům upevnila Packeta svou pozici lídra na trhu a úspěšně zvládla rekordní předvánoční sezónu.