Co jste možná nevěděli o Baltic Hubu…

12.09.2024 | Logistický HYDEPARK

Baltic Hub Container Terminal, který spustil provoz v roce 2007, má současnou kapacitu téměř 3 miliony TEU ročně. V roce 2023 terminál odbavil přes 2 miliony TEU (2 050 813 TEU). S hlubokovodním přístavištěm o délce 1,3 km Baltic Hub odbaví více než 600 plavidel ročně, z nichž 100 byly jedny z největších kontejnerových lodí na světě. Baltic Hub zaměstnává více než 1400 lidí a má přímý a viditelný dopad na regionální i národní ekonomiky.

Do konce roku 2025, po dokončení terminálu T3, bude mít Baltic Hub celkovou roční manipulační kapacitu 4,5 milionu TEU, přes 124 hektarů kontejnerové plochy a přibližně 2,1 km hlubokomořského kotviště s nejmodernějším vybavením. (21 jeřábů z lodi na pobřeží (STS) a 74 yardových jeřábů), sedm 750 m dlouhých železničních tratí na moderní železniční vlečce a automatizovaný komplex nákladních bran. Baltic Hub se tak stane jedním z největších komplexů kontejnerových terminálů v Evropě.

Spojení terminálu Baltic Hub s polským vnitrozemím, střední a východní Evropou a Ukrajinou je skvělé, s přímým napojením na polský dálniční systém a národní železniční síť, které všechny prošly v posledních letech úžasnými proměnami a rozvojem. To vše vede k mnohem spolehlivějšímu, rychlejšímu a efektivnějšímu propojení infrastruktury pro bezpečný a efektivní pohyb nákladu a zboží.

Od roku 2020 má Baltic Hub v Česku a na Slovensku vlastní zastoupení, které mimo jiné slouží také jako kontaktní místo pro místní zákazníky. Výhody a vyhlídky Baltic Hubu přiblížila Adéla Kurečková, Business Development Manager pro Českou a Slovenskou republiku.

Jaké benefity, které přináší českým a slovenským zákazníkům zasílání přes Gdaňsk, byste chtěla vyzdvihnout?

V závislosti na dané lokalitě zákazníci těží především z nižších finálních cen za dopravu. Je to dáno několika faktory, jako jsou nižší přístavní poplatky, dále pak vzdálenost, protože pro některé oblasti v České republice a na Slovensku je Gdaňsk nejbližším přístavem. Železniční infrastruktura v Polsku, kde je možné využívat maximální délky vlaků 750 m se promítá do nižších nákladů na jednotku a také do nižších emisí CO2 na jednotku.

Kromě cenových výhod je to také dobrá konektivita do přístavu. Infrastruktura v Polsku je nová a moderní, což je klíčové pro plynulou a rychlou dopravu. Umístění terminálu je mimo samotné město Gdaňsk, takže přístup je po 4-proudé silnici až k branám terminálu. V posledních letech došlo také k modernizaci a rozvoji železniční stanice v Gdaňsku. Další výhodou je, že terminál je velmi kompaktní se všemi potřebnými službami na vstupní hranici a dedikovanou plochou pro manipulaci s nákladem – Celní úřad, stanice VET a FYTO a vlastní sklad CFS. Baltic Hub prostě přináší pro český a slovenský trh nové příležitosti a možnosti.

Jaké jsou hlavní změny v rámci propojení Baltic Hubu s Českou republikou a Slovenskem, ke kterým došlo během posledních čtyř let?

Nejdůležitější změnou je nárust intermodálního propojení mezi Baltic Hub a vnitrozemím České republiky a Slovenska, které je pro dopravu zásadní. Počet intermodálních spojení vzrostl z jednoho pravidelného zpátečního vlaku týdně na současných šest. Baltic Hub je nyní propojen se všemi 3 terminály na Ostravsku – Šenov, Paskov a nejnovějším terminálem v této oblasti Mošnov. Další příznivou změnu přineslo dokončení dálnic A1 a S3 v Polsku, čímž se výrazně zrychlila doprava po silnici.

Jaká je hlavní zpětná vazba českých a slovenských zákazníků k využívání přístavu v Gdaňsku?

Často jsou to bezproblémové procesy v Gdaňsku, především rychlé odbavení kontejnerů v rámci samotného terminálu, bez zbytečných prodlev a zpoždění. V minulosti tomu však ne vždy bylo, například co se týká celního řízení, ale zde se situace za posledních pár let zlepsila. Další výhodou je příznivá vzdálenost a moderní infrastruktura v Polsku, jak na železnici, tak i silnici. V posledních letech došlo v těchto oblastech k výraznému zlepšení a nyní z něj zákazníci mohou težit.

Jak vidíte do budoucna přínos Baltic Hubu pro český a slovenský trh?

V současné době je Baltic Hub spojen s Dálným východem třemi přímými lodními linkami týdně a řadou short-sea servisů od Skandinávie až po Spojené království. To se však v blízké budoucnosti změní díky výstavbě dalšího terminálu T3, která má být dokončena v příštím roce. Navýšení kapacity terminálu umožní do Gdaňsku přivést nové zaoceánské servisy a rejdaře.

V návaznosti na to se rozšíří také nabídka služeb pro české a slovenské zákazníky. Velkým přínosem Baltic Hubu je možnost dalšího růstu a rozvoje, což přinese nové příležitosti pro zákazníky nejen nyní, ale i do budoucna.

Zdroj: Logistic News

PENNY zahájilo výstavbu nového logistického centra ve Smiřicích

PENNY pokračuje v expanzi, a kromě investic do nově otevřených a zrekonstruovaných prodejen nyní zahájilo výstavbu moderního logistického centra ve Smiřicích. Tento projekt, který v Královéhradeckém kraji vytvoří na sto nových pracovních míst, představuje investici v řádech stovek milionů korun. Spuštění provozu centra, které bude zásobovat prodejny PENNY v celých východních Čechách, je naplánováno na druhou polovinu příštího roku.

Česko je první volbou ze zemí CEE pro expanzi průmyslových nájemců

Podle analýzy Savills European Real Estate Logistics Census je Česká republika první volbou ze států střední a východní Evropy, kam plánují expanzi nájemci průmyslových nemovitostí. 44 % společností, které chtějí v Česku expandovat, působí v oblasti logistiky (tzv. third-party logistics - 3PL), 41 % jsou výrobci a 15 % firem je z retailu. Jako preferované prostory pro případnou expanzi v České republice označilo 59 % dotázaných společností jednotku ve velikosti Big Box (tzn. s rozlohou od 10 do 40 tis. m2) a 34 % prostory typu Mid Box (od 5 do 10 tis. m2).

Panattoni Park Zdice přivítá nového nájemce. Od příštího roku zde bude působit společnost Toyota

Developer Panattoni spolu s investorem Accolade posilují ve Středočeském kraji. Průmyslový park, který společně realizují ve Zdicích, zhruba 40 kilometrů jihozápadně od Prahy, obsadí nový nájemce. Lokalitu si pro umístění svého sídla vybrala společnost Toyota Material Handling CZ, jež je součástí skupiny Toyota Industries Corporation. Ta patří na českém, evropském i světovém trhu k předním dodavatelům v oblasti manipulační techniky. Toyota Material Handling nabízí širokou škálu produktů, služby pronájmu i servisu a zajišťuje komplexní řešení manipulace, vše s minimálním vlivem na životní prostředí a s nízkými provozními náklady. Nová hala cílí na získání certifikace udržitelnosti BREEAM New Construction na vysoké úrovni Excellent.