Do konce roku 2025, po dokončení terminálu T3, bude mít Baltic Hub celkovou roční manipulační kapacitu 4,5 milionu TEU, přes 124 hektarů kontejnerové plochy a přibližně 2,1 km hlubokomořského kotviště s nejmodernějším vybavením. (21 jeřábů z lodi na pobřeží (STS) a 74 yardových jeřábů), sedm 750 m dlouhých železničních tratí na moderní železniční vlečce a automatizovaný komplex nákladních bran. Baltic Hub se tak stane jedním z největších komplexů kontejnerových terminálů v Evropě.
Spojení terminálu Baltic Hub s polským vnitrozemím, střední a východní Evropou a Ukrajinou je skvělé, s přímým napojením na polský dálniční systém a národní železniční síť, které všechny prošly v posledních letech úžasnými proměnami a rozvojem. To vše vede k mnohem spolehlivějšímu, rychlejšímu a efektivnějšímu propojení infrastruktury pro bezpečný a efektivní pohyb nákladu a zboží.
Od roku 2020 má Baltic Hub v Česku a na Slovensku vlastní zastoupení, které mimo jiné slouží také jako kontaktní místo pro místní zákazníky. Výhody a vyhlídky Baltic Hubu přiblížila Adéla Kurečková, Business Development Manager pro Českou a Slovenskou republiku.
Jaké benefity, které přináší českým a slovenským zákazníkům zasílání přes Gdaňsk, byste chtěla vyzdvihnout?
V závislosti na dané lokalitě zákazníci těží především z nižších finálních cen za dopravu. Je to dáno několika faktory, jako jsou nižší přístavní poplatky, dále pak vzdálenost, protože pro některé oblasti v České republice a na Slovensku je Gdaňsk nejbližším přístavem. Železniční infrastruktura v Polsku, kde je možné využívat maximální délky vlaků 750 m se promítá do nižších nákladů na jednotku a také do nižších emisí CO2 na jednotku.
Kromě cenových výhod je to také dobrá konektivita do přístavu. Infrastruktura v Polsku je nová a moderní, což je klíčové pro plynulou a rychlou dopravu. Umístění terminálu je mimo samotné město Gdaňsk, takže přístup je po 4-proudé silnici až k branám terminálu. V posledních letech došlo také k modernizaci a rozvoji železniční stanice v Gdaňsku. Další výhodou je, že terminál je velmi kompaktní se všemi potřebnými službami na vstupní hranici a dedikovanou plochou pro manipulaci s nákladem – Celní úřad, stanice VET a FYTO a vlastní sklad CFS. Baltic Hub prostě přináší pro český a slovenský trh nové příležitosti a možnosti.
Jaké jsou hlavní změny v rámci propojení Baltic Hubu s Českou republikou a Slovenskem, ke kterým došlo během posledních čtyř let?
Nejdůležitější změnou je nárust intermodálního propojení mezi Baltic Hub a vnitrozemím České republiky a Slovenska, které je pro dopravu zásadní. Počet intermodálních spojení vzrostl z jednoho pravidelného zpátečního vlaku týdně na současných šest. Baltic Hub je nyní propojen se všemi 3 terminály na Ostravsku – Šenov, Paskov a nejnovějším terminálem v této oblasti Mošnov. Další příznivou změnu přineslo dokončení dálnic A1 a S3 v Polsku, čímž se výrazně zrychlila doprava po silnici.
Jaká je hlavní zpětná vazba českých a slovenských zákazníků k využívání přístavu v Gdaňsku?
Často jsou to bezproblémové procesy v Gdaňsku, především rychlé odbavení kontejnerů v rámci samotného terminálu, bez zbytečných prodlev a zpoždění. V minulosti tomu však ne vždy bylo, například co se týká celního řízení, ale zde se situace za posledních pár let zlepsila. Další výhodou je příznivá vzdálenost a moderní infrastruktura v Polsku, jak na železnici, tak i silnici. V posledních letech došlo v těchto oblastech k výraznému zlepšení a nyní z něj zákazníci mohou težit.
Jak vidíte do budoucna přínos Baltic Hubu pro český a slovenský trh?
V současné době je Baltic Hub spojen s Dálným východem třemi přímými lodními linkami týdně a řadou short-sea servisů od Skandinávie až po Spojené království. To se však v blízké budoucnosti změní díky výstavbě dalšího terminálu T3, která má být dokončena v příštím roce. Navýšení kapacity terminálu umožní do Gdaňsku přivést nové zaoceánské servisy a rejdaře.
V návaznosti na to se rozšíří také nabídka služeb pro české a slovenské zákazníky. Velkým přínosem Baltic Hubu je možnost dalšího růstu a rozvoje, což přinese nové příležitosti pro zákazníky nejen nyní, ale i do budoucna.
Zdroj: Logistic News