Co zabralo měsíc, je dnes hotové za dva dny. Jak Bosonožka díky WMS šetří čas i peníze

16.11.2023 | Logistický HYDEPARK

Bosonožka začala prodávat barefoot obuv jako obývákový e-shop. Dnes mají sklad o 1 000 m², ve kterém odbaví průměrně 400 objednávek denně. Náklady spojené s růstem snižují i díky řízenému skladu LOKiA WMS. Díky němu přestali být závislí na zkušených skladnících a rychleji vyřizují vratky, inventury i klasické objednávky.

Před zavedením byl sklad závislý na jednom člověku

Před zavedením WMS vyřizovali většinu skladových procesů papírově. Při příjmu odškrtávali tužkou položky na faktuře a následně ručně upravovali v systému skladové karty. Tím vznikaly chyby. Při výdeji zase bojovali s tím, že rozmístění zboží ve skladu znala jen hlavní skladnice. Když onemocněla, chod skladu to paralyzovalo.

„Vyhodnotili jsme, že naše stávající procesy nejsou dlouhodobě udržitelné, pokud chceme dál růst. Proto jsme poptali skladový audit od odborníků z Komory skladových auditorů a vzešlo z něj, že v naší situaci nám nejvíc pomůže WMS,“ vysvětluje Zuzana Sovjáková Koubková, majitelka a jednatelka e-shopu.

Z nabízených řešení se rozhodli pro LOKiA WMS od GRiTu. Zejména kvůli zkušenostem s napojením na e-shopové řešení Shoptet, možnosti integrace na další nástroje a přehlednému rozhraní.

LOKiA zrychlila příjem zboží i vyřizování vratek

Po zavedení WMS probíhá příjem zboží v Bosonožce tak, že načtou čárové kódy čtečkou a systém položky automaticky zaeviduje a přidělí jim pozici ve skladu. To je oproti předchozímu ručnímu přepisování do počítače taková změna, že na vyřízení příjmu potřebují o 2 zaměstnance méně. Nedělají chyby a také se zboží rychleji objeví na e-shopu.

Největším přínosem je ale pro Bosonožku rychlejší zpracování vratek a výměn zboží, se kterým e-shopy s obuví často bojují. Zhruba třetina jejich zákazníků nakupuje tak, že si objedná více párů bot, nechá si jedny a zbytek vrátí. 

Foto: Reliant

Dříve se jim vratky k zaklizení kupily a čekaly na přesun zpět do expedičního skladu. Nyní vezmou vrácenou krabici, zkontrolují stav zboží, načtou kód a boty vloží do vratkového regálu. Když si pak jiný zákazník objedná stejné zboží jako z vrácené objednávky, WMS skladníka rovnou navede k vratkovému regálu. Tento proces zrychlil vyřizování vratek o 65 %.

Podstatně rychleji vyřizují po zavedení WMS také inventury. Ve skladu leží celkem 30 tisíc párů bot, a proto jim inventura dříve zabrala měsíc. S WMS ji zvládnou za 2 dny.

Objednávky vyřídí ve skladu kdokoliv

Dříve znala pozice zboží ve skladu pouze hlavní skladnice, nyní ho v „hlavě“ nosí WMS. Pomocí čtečky s displejem dovede ke správnému zboží i brigádníka, který je ve skladu první den. Po načtení kódu mu potvrdí, že sáhl po správném zboží, což je u obuvi nezbytné – boty se často liší jen velikostí nebo barvou a jsou umístěné ve stejných krabicích, takže bez WMS by skladník snadno udělal chybu.

Brigádníci dříve pracovali v Bosonožce jen jako baliči, protože sklad neznali a nemohli vyskladňovat zboží ani zaklízet vratky. Nyní se za půl hodiny naučí pracovat s WMS a od prvního dne vyřizují objednávky.

Vedení Bosonožky překvapilo, jak rychle si skladníci na nový systém zvykli: „Pracují u nás lidé, kteří při nástupu počítali s tím, že budou vše řešit s tužkou a papírem. Přesto si teď všichni práci s WMS pochvalují. Dokonce sami chtějí systém poznat hlouběji a naučit se s ním nové věci,“ popisuje Zuzana Sovjáková Koubková.

GRiT není jen dodavatelem, ale hlavně partnerem pro digitalizaci

Za klíčové přínosy WMS považují v Bosonožce úsporu času, větší přehled nad veškerým zbožím ve skladu, efektivnější využití kapacity skladu i zlepšení služeb pro zákazníka.

Kromě systému samotného si v Bosonožce pochvalují i spolupráci s GRiTem. Ten pro ně není jen dodavatelem softwaru, ale plnohodnotným partnerem pro digitalizaci skladu: „Spolupráce s GRiTem je na jedničku. Vždy splnili, na čem jsme se domluvili, a vymysleli řešení pro všechny naše požadavky. Oceňujeme, že nasazením systému spolupráce neskončila. Víme, že se na GRiT můžeme kdykoliv obrátit a cokoliv vyřešit,“ hodnotí Zuzana Sovjáková Koubková.

Zdroj: Logistic News

DACHSER zrychluje dopravu mezi Velkou Británií a EU

Nová celní služba Smart Border Connect umožňuje srovnatelnou dobu tranzitu všeobecného nákladu jako před Brexitem. Britským vývozcům tak DACHSER díky své nové celní službě Smart Border Connect umožňuje hladší přístup na jednotný trh EU. Inteligentní logistické řešení zjednodušuje a urychluje celní odbavení, a tím snižuje náklady na vývoz.

Jacobs Douwe Egberts vsází v Česku na biopalivo HVO, uhlíková stopa se snížila o 90 %

Jacobs Douwe Egberts (JDE), světový výrobce kávových produktů a čajů s továrnou ve Valašském Meziříčí, využívá od března tohoto roku pro přepravu svých produktů syntetickou naftu HVO. Jde o prémiové ekologické palivo nové generace, které se vyrábí čistě z odpadu, především z použitých rostlinných olejů. V porovnání s běžnou naftou má vynikající výsledky – snižuje emise CO2 až o 90 %, bez rozdílu ve spotřebě kamionů.

Raben otevřel přímé spojení do Británie z Eurohubu v Rokycanech. České depo zredukovalo emise přepravy o 5,5 %

Evropská logistická společnost Raben nově otevřela přímou linku z rokycanského Eurohubu, hypermoderního logistického depa, do britského Dartfordu. Dojde tak k výraznému zrychlení i zlevnění přepravy mezi oběma zeměmi. Logistická centra zefektivňují dopravu po Evropě, čímž spolu se zaváděním paliva HVO100 přispívají k ekologičtější logistice.