Dekarbonizace evropských rafinérií: První dohoda podepsaná mezi TotalEnergies a Air Products o dodávkách zeleného vodíku

19.06.2024 | Logistický HYDEPARK

Společnosti TotalEnergies a Air Products podepsaly 15letou dohodu o roční dodávce 70 000 tun zeleného vodíku, který TotalEnergies použije na dekarbonizaci svých rafinerií v Evropě. První dodávky vodíku začnou v roce 2030.

Podle dohody bude Air Products dodávat do severoevropských rafinérií TotalEnergies zelený vodík z globální dodavatelské sítě Air Products. Tento vodík zabrání vzniku přibližně 700 000 tunám oxidu uhličitého ročně. Smlouva se společností Air Products je prvním krokem k dosažení cíle TotalEnergies snížit do roku 2030 čisté emise skleníkových plynů z provozovaných ropných a plynárenských projektů o 40 % ve srovnání s emisemi v roce 2015. Pro naplnění tohoto cíle vyzvala TotalEnergies k podání nabídek na dodávky 500 000 tun zeleného vodíku ročně.

Společnost Air Products, světová jednička v dodávkách vodíku, požadavky TotalEnergies splňuje. Investovala více než 15 miliard dolarů do několik velkých nízkouhlíkových vodíkových projektů ve světě, čímž se stala předním a spolehlivým dodavatelem a je tak v současnosti lídrem energetické transformace.

„Tato dohoda je odrazovým můstkem k našemu cíli pomocí vodíku do konce desetiletí dekarbonizovat rafinerie TotalEnergies v severní Evropě. Jsme hrdí na to, že jsme partnerem společnosti Air Products, která je pod vedením Seifi Ghasemiho předním producentem nízkouhlíkového vodíku. Opět prokazujeme naši schopnost být průkopníkem energetické transformace a přispíváme ke vzniku odvětví zeleného vodíku nabídkou dlouhodobých smluv s našimi šesti rafinériemi a dvěma biorafinériemi v Evropě. Jsme také rádi, že můžeme rozšířit naše partnerství se společností Air Products tím, že se staneme dodavatelem zelené energie pro společnost Air Products a přispějeme tak k dekarbonizaci této společnosti,“ řekl Patrick Pouyanné, předseda představenstva a generální ředitel společnosti TotalEnergies.

Foto: TotalEnegy

„Jedna z největších energetických společností na světě se dnes zavázala používat obnovitelný vodík k dekarbonizaci svých rafinerií v severní Evropě a my ve společnosti Air Products jsme poctěni a hrdí na to, že jsme výrobcem a dodavatelem požadovaného zeleného vodíku,“ řekl předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Air Products Seifi Ghasemi a poznamenal, že Air Products se vydal na cestu výroby čistého vodíku již před sedmi lety. „Vždy jsme věřili, že když zpřístupníme čistý vodík v širokém komerčním měřítku, poptávka se dostaví. Tato smlouva potvrzuje naši dlouhodobou strategii. Poptávka zde zjevně je, časem výrazně poroste a bude hrát zásadní roli při dekarbonizaci těžkého průmyslu a dalších odvětví. Chci také vyjádřit svůj obdiv k vizi a odvaze pana Patricka Pouyanného učinit jako první krok k vytvoření čistší budoucnosti světa,“ doplnil Seifi Ghasemi.

Společnosti TotalEnergies a Air Products zároveň podepsaly memorandum o porozumění pro dodávky obnovitelné energie, které zahrnuje podepsání smlouvy o nákupu energie (PPA) na 150 MW vyrobené v solárním projektu v Texasu. Strany rovněž plánují společně prozkoumat další možnosti PPA ve Spojeném království, Polsku a Francii. Tato dohoda, která posiluje partnerství mezi TotalEnergies a Air Products, přispěje k plánu dekarbonizace společnosti Air Products a je v souladu s integrovanou strategií TotalEnergies v oblasti elektřiny v celém hodnotovém řetězci.

TotalEnergies a dekarbonizace jejích evropských rafinérií

TotalEnergies se zavázala snižovat uhlíkovou stopu při výrobě, přeměně a dodávání energie svým zákazníkům. Jednou z pák identifikovaných společností je použití zeleného nebo nízkouhlíkového vodíku k dekarbonizaci jejích evropských rafinérií, což je krok, který pomůže snížit její emise CO₂ o přibližně pět milionů tun ročně do roku 2030. Cílem je zcela dekarbonizovat její evropské rafinérie, a proto společnost vyhlásila v září 2023 výzvu k podávání nabídek na dodávky 500 000 tun zeleného vodíku ročně.

Zdroj: Air Products

DACHSER zrychluje dopravu mezi Velkou Británií a EU

Nová celní služba Smart Border Connect umožňuje srovnatelnou dobu tranzitu všeobecného nákladu jako před Brexitem. Britským vývozcům tak DACHSER díky své nové celní službě Smart Border Connect umožňuje hladší přístup na jednotný trh EU. Inteligentní logistické řešení zjednodušuje a urychluje celní odbavení, a tím snižuje náklady na vývoz.

Jacobs Douwe Egberts vsází v Česku na biopalivo HVO, uhlíková stopa se snížila o 90 %

Jacobs Douwe Egberts (JDE), světový výrobce kávových produktů a čajů s továrnou ve Valašském Meziříčí, využívá od března tohoto roku pro přepravu svých produktů syntetickou naftu HVO. Jde o prémiové ekologické palivo nové generace, které se vyrábí čistě z odpadu, především z použitých rostlinných olejů. V porovnání s běžnou naftou má vynikající výsledky – snižuje emise CO2 až o 90 %, bez rozdílu ve spotřebě kamionů.

Raben otevřel přímé spojení do Británie z Eurohubu v Rokycanech. České depo zredukovalo emise přepravy o 5,5 %

Evropská logistická společnost Raben nově otevřela přímou linku z rokycanského Eurohubu, hypermoderního logistického depa, do britského Dartfordu. Dojde tak k výraznému zrychlení i zlevnění přepravy mezi oběma zeměmi. Logistická centra zefektivňují dopravu po Evropě, čímž spolu se zaváděním paliva HVO100 přispívají k ekologičtější logistice.