Developeři v Česku si oblíbili strategii Shell & Core: Skoro hotovou stavbu „zakonzervují“ a čekají na zájemce

30.04.2024 | Logistický HYDEPARK

Podle dat společnosti Colliers zesiluje v Česku trend zvaný Shell & Core. Jedná se o strategii developerů, při které jsou průmyslové stavby realizované do fáze zajištění základních konstrukcí a infrastruktury, avšak interiérové prvky zůstávají nedokončené a dokončeny budou až dle preferencí konkrétního nájemce. Ke konci 4. čtvrtletí 2023 bylo v tomto stavu na trhu k dispozici zhruba 300 000 m2 prostor. Růst tohoto trendu je spojen zejména s nedávnými výpadky v dodavatelských řetězcích a potřebou developerů pružně reagovat na aktuální poptávku. Nájemcům pak tato strategie přináší výraznou časovou úsporu.

Projekt nedokončí, navzdory rekordně nízké míře neobsazenosti

Model Shell & Core se sice v omezeném rozsahu na trhu objevil i v minulosti, skutečný rozmach však zažívá až nyní, kdy k němu přistupuje stále více velkých hráčů. Umožňuje jim to flexibilně reagovat na tržní poptávku a snižovat rizika spojená s tržními výkyvy. „Když si developer projekt předpřipraví, může pružněji reagovat na poptávku. A klienti pak na stavbu nové haly nemusí čekat rok, ale řádově jen několik měsíců, a navíc ji mohou více přizpůsobit svým představám a potřebám,“ vysvětluje Miroslav Kotek, vedoucí oddělení průmyslových nemovitosti ve společnosti Colliers, s tím, že objekty ve stavu Shell & Core nejsou započítány do statistik a neovlivňují tedy míru neobsazenosti. Ta ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 činila pouhých 1,75 %, pokud by však byly všechny tyto projekty dokončeny, míra neobsazenosti na českém trhu by přesáhla 4 %.

S dokončením se čeká se na konkrétní nájemce

S dokončením Shell & Core projektů developeři obvykle vyčkávají až na uzavření budoucí nájemní smlouvy. Klienti totiž mohou požadovat nadstandardní výbavu haly, a realizace těchto úprav je v rozestavěném stavu efektivnější a snazší. Stavba je nejčastěji zakonzervovaná například bez podlah, vybavených doků a dokončených rozvodů sítí, což ji činí výrazně flexibilnější pro případné modifikace. Dokončená stavba v určitém standardu by nemusela vyhovovat všem potenciálním nájemcům, což by mohlo zpomalit její pronájem.

Na druhou stranu některé parametry, jako jsou například světlé výšky, tvar budovy nebo rozteče sloupů, jsou již dané a potřebám nájemce je přizpůsobit nelze. „Nájemce se tak musí adaptovat na již připravený prostor a zvážit, zda mu dispozice haly umožňuje provozovat své aktivity optimálně, nebo zda je lepší zvolit jiný projekt, který je ve fázi přípravy. V takovém případě je ale riziko časových prodlev významné, protože povolovací procesy v ČR bývají často zdlouhavé a nepředvídatelné. Není výjimkou, že územní a stavební řízení může trvat i několik let, a to dokonce i v případě regenerace brownfieldů,“ vysvětluje Miroslav Kotek.

Klesající poptávka a nejistý ekonomický vývoj zpomalí výstavbu

Vzhledem k aktuální situaci na trhu a trvale klesající poptávce z důvodu rostoucí nekonkurenceschopnosti České republiky, což je trend pozorovaný Colliers kontinuálně od konce roku 2022, se neočekává v oblasti Shell & Core další významný růst. Developeři se soustředí na co nejrychlejší obsazení a dokončení stávajících projektů ve výstavbě (cca 1,3 mil. m2). Budoucí spekulativní výstavba bude podléhat hloubkové analýze trhu a predikci budoucího vývoje poptávky. „Je málo pravděpodobné, že by se v dohledné době vrátila větší spekulativní výstavba. Všichni aktéři na trhu budou nadále opatrní a minimalizace rizik bude pro ně prioritou,“ uzavírá Miroslav Kotek.

Zdroj: Colliers

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.

Trends in Automotive Logistics 2024: Připojte se do rychlého pruhu digitalizace

Už 18. června se do Plzně vrátí další ročník konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2024), tentokrát s titulem Driving the Digital Fast Lane. Opět nabídne aktuální témata pohledem českých i zahraničních řečníků, inspirativní přednášky a případové studie z praxe, stejně jako prostor pro networking a diskuzi.

Index Balík: Trendy v českém e-commerce? Online nakupují všichni, výdejní boxy zažívají boom. Třetina i zboží prodává

Češi na internetu utrácí nejvíce v Evropě a pro doručení svých objednávek stále častěji využívají výdejní boxy. Jako možnost doručení online pořízeného zboží je volí téměř 60 % nakupujících, oceňují na nich především dostupnost a flexibilitu. Fenoménem se stal online prodej použitého oblečení nebo elektroniky, třetina Čechů takové balíky pravidelně posílá. Vyplývá to z prvního ročníku průzkumu Index Balík přepravní společnosti PPL CZ.