EPC projekty mohou být jedním z dlouhodobých řešení energetické hospodárnosti i v segmentu logistiky

02.01.2023 | Logistický HYDEPARK

Energetické služby se zárukou (tzv. EPC - Energy Performance Contracting) představují efektivní nástroj realizace úsporných opatření. Jejich popularitu nyní umocňuje i současná energetická nestabilita. Již nikdo totiž nepochybuje, že nejlepší energie je ta nespotřebovaná. EPC projekty mohou být jedním z dlouhodobých řešení energetické hospodárnosti také v oblasti budov a areálů sloužící k průmyslové výrobě, skladování, stejně tak celých logistických parků.

„EPC projekty nabízejí cestu, jak ušetřit za energie prakticky bez vstupních investic. Dodavatel služby navrhne, zrealizuje a zafinancuje energeticky úsporná opatření se smluvní zárukou za snížení energií, paliv, vody a provozních nákladů. Zákazník následně investici splácí z peněz, které díky realizovanými opatřením ušetří. Celkové náklady projektu jsou obvykle nižší než garantovaná úspora nákladů a klient je postupně platí po dobu trvání smlouvy,“ prozrazuje fungování této služby Jiří Vágner, generální ředitel společnosti SSI Energy.

Jednou z hlavních výhod pro zákazníka je smluvní záruka za přínosy projektu. Riziko za nedosažení úspor totiž v plné výši přebírá poskytovatel energetických služeb, a pokud úspory nedosáhnou předem stanovených hodnot, uhradí zákazníkovi toto nedosažení v plné výši. Nemůže tak nastat situace, kdy by přínos projektu byl nižší, než je stanoveno ve smlouvě. Velkou výhodou EPC projektů je také důsledný energetický management po celou dobu trvání projektu. Roční vyhodnocení výsledků je podkladem pro případné kompenzace plateb, zákazník i dodavatel jsou tedy zainteresováni na maximalizaci úspor, ale i řádném (v souladu s principy mezinárodního protokolu o měření a ověřování výkonu) prokázání jejich výše. Proto se o EPC mluví jako o win-win projektech, ze kterých těží obě strany.

EPC projekty se obvykle neomezují pouze na jedno energeticky úsporné opatření, ale zahrnují zpravidla celý komplex technologických, procesních a s nástupem dotačních programů také stavebních opatření. Poskytovatel služeb zajišťuje veškeré činnosti pro zákazníka na klíč. Od projekčních prací, přes realizaci a financování opatření, až po implementaci procesů a optimalizaci fungování jednotlivých systémů a technologických celků pomocí aktivního energetického managementu. Přestože je metoda EPC využitelná téměř pro všechny úsporné projekty, vyplatí se spíše v případech vyšších spotřeb v řádech jednotek milionů korun ročně. U menších projektů se nicméně postupně prosazuje „light“ verze projektů EPC.

Návratnost EPC projektů je závislá na skladbě energeticky úsporných opatření. V rámci projektů zaměřených na technologie se pohybuje mezi 6 a 10 roky. V posledních letech nicméně zákazníci stále častěji vyžadují také investice do stavebních opatření, které návratnost významně prodlužují. V průměru lze nejčastěji dosáhnout úspor od 20 do 50 procent. „U komplexních projektů, např. s využitím dotací, může úspora dosahovat i více než 60 % z celkové spotřeby. Na druhé straně se může jednat o dílčí projekty zaměřené např. na úsporné osvětlení či technologie a podíl úspor na celkové spotřebě může být jen v jednotkách procent, ale s velice zajímavou návratností. V oblasti energetických služeb zkrátka unifikace není možná a za posledních 12 let, co projekty EPC děláme, jsme se naučili ke každému projektu přistupovat individuálně,“ říká Eduard Paulík, jednatel společnosti D-energy, která má EPC projekty v rámci skupiny SSI jako hlavní specializaci.

EPC projekty tak jdou ruku v ruce s dalšími trendy v oblasti logistiky jako jsou energeticky úsporné projekty šetrné k okolnímu prostředí, využití chytrých technologií a udržitelnost. Uplatňování udržitelnosti a ESG přístupu k podnikání je nyní velmi důležité i pro investory.

Zdroj: LN

Panattoni Park Zdice přivítá nového nájemce. Od příštího roku zde bude působit společnost Toyota

Developer Panattoni spolu s investorem Accolade posilují ve Středočeském kraji. Průmyslový park, který společně realizují ve Zdicích, zhruba 40 kilometrů jihozápadně od Prahy, obsadí nový nájemce. Lokalitu si pro umístění svého sídla vybrala společnost Toyota Material Handling CZ, jež je součástí skupiny Toyota Industries Corporation. Ta patří na českém, evropském i světovém trhu k předním dodavatelům v oblasti manipulační techniky. Toyota Material Handling nabízí širokou škálu produktů, služby pronájmu i servisu a zajišťuje komplexní řešení manipulace, vše s minimálním vlivem na životní prostředí a s nízkými provozními náklady. Nová hala cílí na získání certifikace udržitelnosti BREEAM New Construction na vysoké úrovni Excellent.

Mezinárodní logistická konference SpeedCHAIN již po devatenácté přinesla nové vize budoucnosti logistiky

V malebném prostředí Břevnovského kláštera v Praze se 18. září 2024 uskutečnil devatenáctý ročník prestižní mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN. Letošním mottem bylo „LOGISTIKA: Vize budoucnosti“, které vystihovalo klíčová témata zaměřená na inovace, udržitelnost a výzvy, kterým logistika v současném dynamickém prostředí čelí.

IAA Transportation: MAN získal Truck Innovation Award

Na slavnostním večeři „Hvězdy roku“, kterým vyvrcholil úvodní den IAA Transportation vyhrazený pro média, porota International Truck of the Year udělila vozu MAN hTGX s vodíkovým spalovacím motorem cenu Truck Innovation Award 2025.