Goodyear na Le Mans: logistika největšího závodu motoristického sportu

12.06.2024 | Logistický HYDEPARK

Letošní závodní sezóna bude pro společnost Goodyear nejnáročnější od jejího návratu na Le Mans v roce 2020. Goodyear bude totiž letos spolu s 16 vozy LMP2, které se zúčastňují závodů na celém světě, například v seriálech European Le Mans Series nebo Asian Le Mans Series, pneumatikami zásobovat i nabité startovní pole 23 vozů kategorie LMGT3, jež které na okruh vyjedou vůbec poprvé.

Celkově tak bude letos na pneumatikách Goodyear jezdit už 39 vozů, zatímco loni jich bylo jen 24.
Výrobní závod Goodyear v německém Hanau pro Le Mans vyrobí a dopraví na závody přibližně 7 250 pneumatik. Dodávky pneumatik a vybudování montážního zázemí a catering pro více než stovku členů týmu během závodního týdne bude zajišťovat více než dvacet nákladních vozidel.

Společnost Goodyear dbá na to, aby v zájmu maximální efektivity všechny nasazené nákladní automobily plně využívaly svého maximálního užitečného zatížení. Pro hromadné cesty členů týmu na závody volí cesty s ohledem na životní prostředí. A celkovou efektivitu použitého vozového parku jí pomáhá zvýšit i využití úsporných nákladních pneumatik Goodyear.

Pro vytrvalostní závody využívá Goodyear pro přepravu pneumatik po celém světě námořní dopravu, což je sice z hlediska logistického zajištění náročnější, ale námořní doprava vykazuje ve srovnání s leteckou 47krát nižší emise skleníkových plynů na tunu přepraveného nákladu na jednu míli.

Montážní zázemí společnosti Goodyear je tradičně životně důležitým ústrojím závodu s nejdelší historií na světě. Průběžně odebírá použité pneumatiky, jež mohou mít za sebou ujetou vzdálenost v ekvivalentu dvou Velkých cen Formule 1, a na etapu závodu je vybavuje pneumatikami novými. Servis tisíců pneumatik během jediného víkendu vyžaduje velmi přesné sledování dat, propracovaný supply management a sehranou týmovou práci.

Při řízení dění na trati tým odborníků společnosti Goodyear analyzuje data v reálném čase a sleduje výkonnost pneumatik a porovnává ji s očekávanými hodnotami. Aktuální podmínky na trati, jako je její teplota či očekávané změny počasí, předává technikům Goodyear přiděleným jednotlivým týmům, aby mohli volit správnou strategii a vhodné nastavení.

Ke sledování využití pneumatik se během víkendu používá technologie RFID. Získané informace Goodyear předává traťovým komisařům, aby se zaručil regulérní průběh závodu ze strany všech závodníků.

Mimo závodní trať

V rámci iniciativy společnosti Goodyear na zvýšení trvalé udržitelnosti dopravy se materiál z ojetých pneumatik znovu využívá třeba na výrobu podlahových krytin. Již loni se Goodyear ve svém montážním zázemí prezentoval podlahovou krytinou vytvořenou ze stovek recyklovaných pneumatik.

„Dobře se připravit a úspěšně zvládnout závod v Le Mans pro náš tým představuje vždy největší výzvu celého roku,“ říká Mike McGregor, manažer programu Goodyear pro vytrvalostní závody. „Mnohé postupy jsou celý rok stejné, ale na Le Mans v nesrovnatelně větším měřítku. Pro Goodyear jde o největší motoristickou událost roku již od jeho opětovného vstupu do WEC před téměř pěti lety. Je to veliká zodpovědnost, ale mám tu čest pracovat s týmem lidí, kteří v zákulisí odvádějí hodně práce, aby na trati mohl probíhat skvělý závod, a jsou si přitom vědomi, že jejich práce má dopad i mimo trať.“

Zdroj: Goodyear

DACHSER zrychluje dopravu mezi Velkou Británií a EU

Nová celní služba Smart Border Connect umožňuje srovnatelnou dobu tranzitu všeobecného nákladu jako před Brexitem. Britským vývozcům tak DACHSER díky své nové celní službě Smart Border Connect umožňuje hladší přístup na jednotný trh EU. Inteligentní logistické řešení zjednodušuje a urychluje celní odbavení, a tím snižuje náklady na vývoz.

Jacobs Douwe Egberts vsází v Česku na biopalivo HVO, uhlíková stopa se snížila o 90 %

Jacobs Douwe Egberts (JDE), světový výrobce kávových produktů a čajů s továrnou ve Valašském Meziříčí, využívá od března tohoto roku pro přepravu svých produktů syntetickou naftu HVO. Jde o prémiové ekologické palivo nové generace, které se vyrábí čistě z odpadu, především z použitých rostlinných olejů. V porovnání s běžnou naftou má vynikající výsledky – snižuje emise CO2 až o 90 %, bez rozdílu ve spotřebě kamionů.

Raben otevřel přímé spojení do Británie z Eurohubu v Rokycanech. České depo zredukovalo emise přepravy o 5,5 %

Evropská logistická společnost Raben nově otevřela přímou linku z rokycanského Eurohubu, hypermoderního logistického depa, do britského Dartfordu. Dojde tak k výraznému zrychlení i zlevnění přepravy mezi oběma zeměmi. Logistická centra zefektivňují dopravu po Evropě, čímž spolu se zaváděním paliva HVO100 přispívají k ekologičtější logistice.