Investice do nájemních rezidenčních projektů se v Česku meziročně ztrojnásobily

16.04.2024 | Logistický HYDEPARK

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1 290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí: zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020 ) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %. Investoři se zajímají o projekty v Praze, ale i regionálních městech, jako je Brno nebo Plzeň. Investovanou částku i percentuální podíl na celku mělo Česko loni nejvyšší ve střední a východní Evropě. V regionu EMEA se loni investice do sektoru „living“ na celkovém investovaném objemu podílely 22 %.

Obliba rezidenčního segmentu v Česku se u investorů zvyšuje, neboť je velmi stabilní. Zatímco v jiných částech nemovitostního trhu může docházet k výrazným výkyvům zejména na straně poptávky, bydlení bude potřeba stále. Nárůstu zájmu o něj nahrávají sociodemografické faktory: stárnutí populace, snižování průměrné velikosti domácností, pokračující urbanizace a přírůstek obyvatel v hlavním městě v důsledku migrace. Zároveň se zhoršuje dostupnost vlastního bydlení a mladší generace mají odlišný způsob života, než bylo běžné dříve, takže podíl nájemního bydlení do budoucna poroste.

Erik Müller, vedoucí týmu rezidenčních poradenských služeb, Cushman & Wakefield: „Výstavba bytů je přitom v Česku a zvláště v Praze dlouhodobě nedostatečná a do budoucna omezená. Po oživení poptávky ze strany domácností způsobeném poklesem úrokových sazeb na hypotékách do pásma 3 až 3,5 % se očekává, že trh v krátké době absorbuje většinu dostupných bytů, čímž vznikne opětovný tlak na růst jejich cen. V dlouhodobém horizontu proto předpokládáme, že nabídka nájemních projektů ke koupi pro investory bude nižší, cena za metr čtvereční vzroste a výnosy u nájemního bydlení třídy A klesnou pod 3,5 %. Toho si je většina investorů vědoma, a proto již vidíme přípravu akvizic na roky 2027 a 2028.“

80 procent investorů chce do bydlení investovat více

Rezidenční trh posiluje i v dalších zemích regionu EMEA, kde pod pojem „living sector“ patří také třeba studentské či seniorské bydlení. Jeho podíl na celkových aktivech držených investory v Evropě loni činil 21 %, zatímco v roce 2014 šlo o 14 % .

V průzkumu realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield nazvaném European Living Investor Survey 2024 uvedlo 53 % respondentů, že do tohoto segmentu již alokovali více než 20 % svého portfolia. Téměř 80 % dotázaných pak očekává, že se jejich investice do něj v nadcházejících pěti letech zvýší, u 35 % významně.

Erik Müller, vedoucí týmu rezidenčních poradenských služeb, Cushman & Wakefield: „Z průzkumu zaznívá jasný optimismus panující v EMEA ohledně růstu „living“ segmentu, jemuž i v ostatních zemích nahrávají demografické faktory, zásadní společenské změny a nedostatečná výstavba. Tento segment se již stal zásadní složkou vyváženého realitního portfolia a do budoucna očekáváme, že jeho role poroste.“

Budoucnost: studentské bydlení a udržitelnost

Trendy v Česku kopírují ty na hlavních evropských trzích (Spojené království, Německo, Španělsko) – i když zatím v menší míře. V zahraničí například investoři běžněji cílí na segmenty, jež jsou u nás označované jako alternativní – s rostoucími počty domácích i mezinárodních studentů investuje polovina dotázaných do studentského bydlení. Ve snaze diverzifikovat i v rámci „living“ sektoru pak cílí i na dostupné bydlení, seniorské bydlení nebo co-living – což jsou segmenty, u nichž se v střednědobém horizontu očekává růst.

Za další trend, který do budoucna nelze přehlížet, označují investoři do bydlení u nás i jinde v Evropě udržitelnost. Téměř 80 % respondentů průzkumu uvedlo, že jde v jejich portfoliu o klíčový aspekt, a 70 % je ochotno si připlatit za projekty s nadstandardními prvky udržitelnosti, jako jsou třeba tepelná čerpadla země-voda, recirkulace nejenom dešťové vody, zelené fasády nebo moderní vícepatrové dřevostavby.

Erik Müller, vedoucí týmu rezidenčních poradenských služeb, Cushman & Wakefield: „Přestože Česko zatím není v rámci Evropy pro institucionální nájemní bydlení klíčovým trhem, i zde je z rostoucího podílu tohoto segmentu patrný nárůst jeho významu. Důkazem je několik zásadních transakcí realizovaných v uplynulých dvou letech. Patří k nim Rezidence Hagibor, kterou koupila americká investiční společnost Invesco Real Estate, či Rezidence Vysočanský Mlýn a areál Veltex, které do svého nemovitostního portfolia získal tuzemský investiční fond Mint Investments. Aktivními hráči na tomto trhu jsou také třeba Arcibiskupství pražské, Česká spořitelna a další.“

Zdroj: Cushman & Wakefield

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.

Trends in Automotive Logistics 2024: Připojte se do rychlého pruhu digitalizace

Už 18. června se do Plzně vrátí další ročník konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2024), tentokrát s titulem Driving the Digital Fast Lane. Opět nabídne aktuální témata pohledem českých i zahraničních řečníků, inspirativní přednášky a případové studie z praxe, stejně jako prostor pro networking a diskuzi.

Index Balík: Trendy v českém e-commerce? Online nakupují všichni, výdejní boxy zažívají boom. Třetina i zboží prodává

Češi na internetu utrácí nejvíce v Evropě a pro doručení svých objednávek stále častěji využívají výdejní boxy. Jako možnost doručení online pořízeného zboží je volí téměř 60 % nakupujících, oceňují na nich především dostupnost a flexibilitu. Fenoménem se stal online prodej použitého oblečení nebo elektroniky, třetina Čechů takové balíky pravidelně posílá. Vyplývá to z prvního ročníku průzkumu Index Balík přepravní společnosti PPL CZ.