Kolaborativní roboti se nově prosazují ve výrobě a na pracovištích. Přinášejí mnoho výhod, ale také rizika

07.03.2025 | Logistický HYDEPARK

Kolaborativní roboti, známí jako koboti, představují moderní technologii navrženou pro přímou spolupráci s lidskými pracovníky. Na rozdíl od tradičních průmyslových robotů, kteří operují v oddělených prostorách, jsou koboti schopni sdílet pracovní prostor s lidmi, což přináší nové možnosti v organizaci práce, ale také zcela nové výzvy a přinášejí rizika.

Výhody a přínosy kobotů

„Jedním z hlavních přínosů kobotů je schopnost převzít opakující se a fyzicky náročné činnosti, čímž se snižuje riziko nadměrného zatížení zaměstnanců. Koboti také minimalizují lidskou práci v nebezpečných podmínkách, například při manipulaci s chemikáliemi, extrémními teplotami nebo při práci v prostředí se zvýšeným rizikem úrazu. Další výhodou je zlepšení ergonomie práce, protože robotizace pomáhá předcházet zdravotním problémům spojeným s dlouhodobým fyzickým zatížením. Robotické čisticí stroje například také eliminují negativní vlivy noční práce na úklidové pracovníky a velkou část úklidu zajistí ve svém robotickém režimu,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Využití kobotů také snižuje rizika únavy a vyhoření. Díky tomu, že koboti přebírají fyzicky i psychicky náročné úkoly, mohou pracovníci lépe rozložit svou pracovní zátěž a zaměřit se na kreativní nebo řídící činnosti. Snížením rutinní a monotónní práce koboti přispívají k lepší pracovní pohodě a mohou tak minimalizovat riziko pracovního vyhoření či únavy, což pozitivně ovlivňuje dlouhodobou výkonnost a zdraví zaměstnanců.

Potenciální rizika a výzvy

Navzdory pokročilým bezpečnostním mechanismům nelze zcela eliminovat riziko kolize mezi kobotem a pracovníkem. Příčinou problému mohou být náhlé změny trajektorie pohybu kobota, které mohou vést k úrazu, pokud to zaměstnanec nečeká. Další příčinou mohou být vadné nebo nedostatečně kalibrované senzory, jež mohou chybně detekovat překážky nebo lidi v pracovním prostoru. Špatná integrace robota do pracovního prostoru či nevhodné rozmístění kobotů a pracovníků v omezeném prostoru zvyšují také riziko nechtěného kontaktu a následného problému. Dalším podobným rizikem je chybné chování v blízkosti lidí, kdy kobot nesprávně interpretuje lidské gesto nebo neočekávaný pohyb operátora.

„Zavedení kobotů může vyvolávat také obavy mezi zaměstnanci. Pracovníci mohou mít strach ze ztráty pracovního místa a obavy, že koboti postupně nahradí jejich práci, což může vést ke snížení motivace a produktivity. Mezi další rizika patří nedůvěra v nové technologie, kdy někteří pracovníci mohou mít potíže s adaptací na nové technologie. Práce vedle kobota může být pro některé pracovníky stresující, pokud si zaměstnanec není jistý jeho chováním,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro.

Nasazení kobotů přináší i regulatorní a právní výzvy. Například odpovědnost v případě nehody může mít problematické řešení. Pokud totiž dojde k úrazu zaměstnance kobotem, může být obtížné určit odpovědnost, zda se jednalo o chybu obsluhy, výrobce nebo softwaru.

Zdroj: ASPEN

Nové silnice a rychlodráhy propojí krajská města a zkrátí cestování do regionů i metropolí

Studie možností a příležitostí nastiňuje přes 630 kilometrů hlavních a vedlejších koridorů uvažovaných dálničních a silničních propojení krajských měst po dostavbě základní dálniční sítě. Spolu s tím začnou první stavby z plánovaných více než 760 kilometrů vysokorychlostních tratí. Změní se i železniční uzly v Praze a Brně. Příležitost dostane i vodní doprava.

DACHSER jezdí z Irska na evropský kontinent

Globální logistická společnost Dachser využívá své zkušenosti v oblasti celních služeb a svoji přední evropskou síť sběrné služby a zavádí novou službu „Smart Landbridge Connect“. Stejně jako před brexitem jezdí nyní tento logistický poskytovatel opět z Irska do kontinentální Evropy pozemní cestou, přes britské území, po trase zvané Landbridge. V porovnání s trajektovým spojením po moři nabízí tato trasa větší flexibilitu, kratší tranzitní časy a častější odjezdy. Společnost Dachser je tak prvním významným logistickým poskytovatelem, který tuto službu z doby před brexitem opět obnovil.

Podíl renegociací na kancelářském trhu roste, prodlužuje se i smluvní období

Na českém kancelářském trhu se zvyšuje podíl renegociací nájemních smluv, aktuálně osciluje kolem 50 % všech uzavřených transakcí. Rostoucí počet firem totiž dává po vypršení nájemní smlouvy přednost prodloužení stávajícího nájmu před stěhováním do nových prostor. Důvodem je jednak nedostatek alternativních prostor, jednak vysoké náklady na úpravy a vybavení prostor.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.