Která je nejčastější nemoc z povolání? Ohrožuje převážně ženy

22.12.2023 | Logistický HYDEPARK

Nejčastější diagnózou nemoci z povolání je syndrom karpálního tunelu, který každoročně v České republice postihne stovky lidí, a nejohroženějším povoláním v souvislosti s tímto onemocněním jsou pracovníci, hlavně ženy, při výrobě motorových vozidel. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu.

Na českém trhu existují pouze dvě pojišťovny, které svým klientům nabízejí možnost sjednat si připojištění, jež toto onemocnění horních končetin kryje. Jednou z nich je MetLife.

Syndrom karpálního tunelu je dlouhodobě nejčastější nemocí z povolání. Podle údajů vyplývajících ze statistik Státního zdravotního ústavu postihne v Česku každoročně stovky lidí. Většinou se jedná o pracovníky při výrobě motorových vozidel, montážní dělníky, operátory výroby, zámečníky, horníky-raziče, brusiče kovů, svářeče nebo také švadleny či řezníky – bourače masa. Nejčastějším spouštěčem této nemoci z povolání je pak přetěžování končetin nebo práce s vibračními nástroji (brusky, vrtačky, sbíječky, kladiva apod.).

Toto onemocnění je nejen bolestivé, ale velmi často také vleklé a omezující. V prvotní fázi se běžně projevuje brněním a slabostí ruky, jež postupně doprovází oslabení jemné motoriky prstů, kdy bolesti mohou vystřelovat až do oblasti loktu, ramenního kloubu, krční páteře a hlavy. Tyto projevy mohou člověka omezit natolik, že mu zamezí jeho práci – kde ruce hrají klíčovou roli – vykonávat, čímž dojde k nečekanému výpadku příjmů. Velmi často se s touto diagnózou potýkají také kadeřnice, kosmetičky, hudebníci, programátoři či fyzioterapeuti.

V Česku jsou aktuálně pouze dvě pojišťovny, které nabízejí možnost se proti této nemoci připojistit. „Tak jako si mohou majitelé aut připojistit vybranou část vozidla, například čelní sklo, je možné si zřídit připojištění některých částí lidského těla, třeba horních končetin,“ říká Eliška Nechanická Březinová, produktová specialistka pojišťovny MetLife, a pokračuje konkrétním příkladem: „Pokud nám klient nahlásí, že mu byl diagnostikován syndrom karpálního tunelu a jeho stav si zároveň vyžádal chirurgické ošetření, bude mu při výši pojistné částky 1 000 000 Kč vyplaceno pojistné plnění ve výši 250 000 Kč.“

Připojištění horních končetin u MetLife poskytuje pojistnou ochranu vedle nemoci také pro případ úrazu nebo chirurgického zákroku horních končetin bez ohledu na to, zda zanechají trvalé následky či nikoliv. Pojistná ochrana je poskytována jak za vážné, tak i méně vážné úrazy a specifikované nemoci. Připojištění lze u pojišťovny MetLife sjednat v rámci životního pojištění OneLife 2.0 a Garde 6.0 nejen pro dospělé, ale také pro děti, v čemž je pojišťovna MetLife jediná na trhu. Dětí se nemoci z povolání sice netýkají, zato jsou daleko ohroženější skupinou v souvislosti s výskytem zlomenin, zejména pak v období letních prázdnin nebo v zimě při sportovních a jiných aktivitách. O letních prázdninách tak MetLife svým dětským klientům nabízí bonus v podobě dvojnásobného plnění za úrazy, ať už k nim dojde při běžné činnosti nebo sportovních aktivitách.

Zdroj: MetLife

Společnost DHL proměnila distribuční centrum pro Eaton v uhlíkově neutrální provoz

Společnost DHL Supply Chain provozuje od ledna 2024 uhlíkově neutrální distribuční centrum pro společnost Eaton v CTParku Pohořelice. Na přeměně se aktivně podílel developer CTP. Lídr v oblasti smluvní logistiky plánuje postupný přechod na uhlíkovou neutralitu u svých skladů do konce roku 2025 jako jeden z hlavních kroků k dosažení cílů společnosti v oblasti udržitelného rozvoje. Po tomto roce již budou mít neutrální bilanci emisí CO2 všechna distribuční centra DHL Supply Chain v Česku.

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.