Kurýři GLS doručili v prosinci do výdejních míst a boxů trojnásobně více balíků

23.01.2024 | Logistický HYDEPARK

Výdejní místa balíků byla během hektické předvánoční sezóny důležitou součástí doručovací sítě v České republice. Že jejich obliba rok od roku strmě roste dokládají i data balíkového přepravce GLS. V prosinci 2023 narostl počet zásilek doručených do výdejních míst ve srovnání se stejným obdobím v roce 2022 o 136 %, do balíkomatů dokonce o 1567 %.

Celkově jde o trojnásobný nárůst počtu balíků přepravených do výdejních míst a boxů během prosince 2023. I přes nižší spotřebu domácností a pokles segmentu e-commerce přepravila společnost GLS o pětinu více balíků než před loňskými Vánoci. Přepravce v letošním roce plánuje rozšíření počtu vlastních balíkomatů, a to minimálně na dvojnásobek.

Přepravní společnost GLS zaznamenala během předvánoční sezóny výrazně zvýšený zájem o doručování do výdejních míst. V průběhu prosince kurýři GLS rozvezli do výdejních míst GLS Parcel Shop o 136 % balíků více než ve stejném období v roce 2022. Do balíkomatů doručili dokonce o 1567 % více balíků než v prosinci 2022. Počet přepravených zásilek v předvánočním období narostl celkově o pětinu.

„Obliba výdejních míst, a především balíkomatů v České republice rok od roku strmě roste a očekávám, že tento trend se bude projevovat i v nejbližších sezónách. Když to uvedu na datech, ještě v roce 2019 využívalo balíkomaty pouhých 8 % lidí, dnes je to již 30 %. A podobně je to i u Parcel Shopů – v roce 2019 si tam zásilky nechalo posílat 29 % lidí, nyní 46 %. Pro lidi je to pohodlnější, protože si můžou vyzvednout zásilku, kdy jim to vyhovuje. Navíc před Vánoci mnoho lidí dárky řeší opravdu až na poslední chvíli, a pak je volba výdejního místa flexibilnější variantou. Samozřejmě to neplatí pro větší a těžké zásilky, u nichž je jednoznačná preference doručení domů, nicméně před Vánoci se jednalo spíše o lehčí zásilky, “ popisuje Pavel Včela, ředitel společnosti GLS Česká republika.

Trend patrný v celé Evropě

V Česku GLS aktuálně doručuje do více než 1.300 Parcel Shopů a 1.500 balíkomatů, přičemž stále více se prosazují ekologické modely poháněné pouze solární energií. Přepravce tak reaguje na požadavky zákazníků a postupně přidává další a další výdejní místa s důrazem na balíkomaty, a to po celé Evropě. Například na sousedním Slovensku má GLS více než 500 Parcel Shopů a 1.000 balíkomatů, v Maďarsku 1.000 Parcel Shopů a 1.500 balíkomatů a v Rakousku provozuje přes 600 Parcel Shopů a 500 balíkomatů.

Zdroj: GLS

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.

Trends in Automotive Logistics 2024: Připojte se do rychlého pruhu digitalizace

Už 18. června se do Plzně vrátí další ročník konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2024), tentokrát s titulem Driving the Digital Fast Lane. Opět nabídne aktuální témata pohledem českých i zahraničních řečníků, inspirativní přednášky a případové studie z praxe, stejně jako prostor pro networking a diskuzi.