Na světovou scénu vstupuje nový udržitelný materiál vyrobený z plastových odpadků z oceánu – oPET. Jako první na světě z nich tiskne nové různorodé výrobky česká firma 3DDen

29.02.2024 | Logistický HYDEPARK

oPET je zcela nový recyklovaný materiál z plastového odpadu vyloveného ze světových oceánů. Může být řešením problému zamoření planety plastem vyrobeným často pro jednorázové účely. Český startup 3DDen jej jako první na světě používá při inovativním 3D tisku na tiskárnách vlastní výroby. Vznikají takto nejrůznější předměty od drobných propagačních předmětů či medailí přes hračky a nábytek, až po velké instalace, u kterých se kreativitě a možnostem meze nekladou.

„oPET dokáže nahradit nový plast bez ztráty kvality. Tento odpad se tak vrací zpět k životu a mění jednorázový plast na vysoce kvalitní, bezpečný materiál,“ říká Alexandra Madrová, předsedkyně neziskové společnosti Planet Lover a dodává: „Osobně v budoucnost tohoto materiálu coby náhražky klasických ropných plastů hodně věřím.“

Proč odpad z oceánů? 

Oceán je mízou naší planety a je na něm závislý život na zemi. Jeho znečištění, zejména plastovým odpadem a zbytky z rybářského průmyslu, narušují křehkou rovnováhu mořských ekosystémů. Absolutní objem plastu, který se dostane do oceánu je ohromující – přibližně 1 milion tun ročně. „Opětovné použití oceánských plastů k výrobě udržitelných produktů přispívá k ochraně mořského života a celkovému zdraví oceánů a planety. Zamyslel jsem se, proč vyrábět věci z nového plastu, když v oceánech je tohoto materiálu takové množství,“ říká Honza Hřebabecký, zakladatel a šéf společnosti 3DDen.

Foto: 3DDen

Jak to probíhá

Společnost 3DDen propojila několik neziskových organizací do unikátního ekosystému, na jehož začátku je sběr plastového odpadu rybáři v Indickém oceánu. Tito rybáři získávají odměnou za lov plastů jídlo a pitnou vodu, což je důležitým zdrojem jejich obživy. Vylovený plast se následně třídí, čistí a připravuje k dalšímu zpracování. Poté je transportován do České republiky, kde je zpracován do formy speciálního filamentu, vlákna určeného pro tisk v originálních 3D tiskárnách 3DDen.

Co všechno lze takto tisknout?

„Lze říci, že téměř cokoli. Naše aktuální praxe potvrzuje, že pohodlně a téměř hned můžeme vyrábět propagační předměty, sportovní medaile, personalizované USB klíčenky nebo nabíječky, nejrůznější hračky, stavebnice, ale i drobný i větší nábytek,“ říká Honza Hřebabecký z 3DDen a dodává: „Já osobně jsem milovníkem vesmíru, a proto jsem si do kanceláře vytiskl nástěnnou plastiku, která je přesnou mapou povrchu planety Mars. Aktuálně pak pro jednoho velkého klienta dokončujeme zakázku obrovského artefaktu pro veřejné prostranství.

Vize udržitelného zítřka

Primárním cílem je přeměnit oceánské plasty na udržitelné produkty. „Náš inovativní přístup zahrnuje opětovné využití tohoto odpadu, převážně prostřednictvím 3D tisku pro větší objekty. Tak jsme dosáhli až 80% snížení emisí CO2 ve srovnání s tradiční výrobou plastů,“ říká Honza Hřebabecký, z 3DDen.

Kde se tiskne

Unikátní farmu 3D tiskáren Honzy Hřebabeckého najdeme v pražských Horních Počernicích v Xaverově v prostorách bývalé velkofarmy drůbeže. Zde téměř nonstop pracuje téměř tři stovky 3D tiskáren různých druhů. „Lze říci, že navazujeme na úspěchy největšího světového výrobce 3D tiskáren, české firmy Prusa Research, od které také část strojů máme. Ty nám ale již nestačily na složitější a propracovanější produkty, a proto jsme začali vyvíjet své vlastní 3D tiskárny,“ říká Honza Hřebabecký a dodává: „V ČR, Evropě ani USA jsem nenašel takhle velkou 3D tiskovou farmu, jako je ta naše. Odlišujeme se i zaměřením – specializujeme se na vícebarevný tisk z kombinovaného materiálu a jsme na zakázku schopni ve 3D vymodelovat a vytisknout prakticky cokoli. To navíc velmi rychle, prakticky do druhého dne.“

Část strojů je na míru sestrojena odborníky z 3DDen. Ty jsou pak světově unikátní, protože vyrábějí specifické kompletní předměty z výše představeného unikátního ekologického filamentu z oPET, suroviny pro 3D tisk v podobě vlákna na cívkách, která je vyrobena z recyklovaného plastu z plastových lahví a dalšího odpadu vyloveného ze světových oceánů. Navíc za cenu nižší, než je cena nového filamentu z plastu z prvovýroby.

Zdroj: 3DDen

Češi propadli krabičkovým dietám. Každý měsíc objednají přes 70 tisíc celodenních menu

Podle analýzy logistického a technologického start-upu Bevy.city si zákazníci v České republice každý měsíc objednají přes 70 tisíc celodenních diet v krabičce. Díky vstupu nových hráčů na trh se přitom dá očekávat, že počet zákazníků bude dále narůstat. Typický zákazník krabičkové diety přitom neexistuje, spektrum lidí je velmi široké – většinou je ale spojuje návštěva fitness center a sportovišť.

Virtuální realita pro řidiče kamiónů? Nákladní automobily nově musí mít senzory pro mrtvé úhly, používají se ale i speciální simulátory

Technologický pokrok se nevyhýbá ani silniční přepravě. Od letošního července Evropská unie vyžaduje, aby byly kamióny a autobusy vybaveny speciálními senzory, které řidiče upozorňují na objekty, které nejsou z kabiny vidět. Řidičům nákladních vozidel při práci asistuje řada dalších technologií, v logistické společnosti Raben například zavádí zácvik řidičů pomocí simulátorů s virtuální realitou.

Martin Marek: Rozmar moderního člověka, nebo udržitelnější způsob nakupování? Nakupování potravin z domova pomáhá snížit uhlíkovou stopu

Den Země, který se každoročně koná 22. dubna, je jednou z nejdéle existujících globálních ekologických inciativ, která usiluje o pozitivní změnu v ochraně životního prostředí. K příležitosti již 44. výročí od jeho začátku v roce 1970 se v tomto článku zaměřím na udržitelnost rozvozu potravin a budoucnost městské logistiky.