Území bývalého dolu Barbora je v současné době jedním z největších brownfieldů v ČR a díky své lokalitě a napojení na infrastrukturu má obrovský potenciál pro moderní průmysl s přidanou hodnotou. Společnost Panattoni zde v první fázi postaví moderní průmyslové haly o podlahové ploše přesahující 400 000 metrů čtverečních, stavební práce by měly začít ve druhé polovině roku 2025, konec výstavby je plánován na rok 2032. Investice přesáhnou 1 miliardu eur (24 miliard korun).
„Po zkušenostech z uhelných regionů v Karlovarském a Ústeckém kraji, kam jsme přivedli projekty světových společností, jako jsou Amazon, Jungheinrich, Tchibo, Goodyear, Amphenol a mnoho dalších, se těšíme na nové výzvy u Karviné. Region se díky přípravě území bude moci ucházet o strategické projekty moderního průmyslu, o které bojují nejsilnější regiony nejen v rámci Evropy. Jsme rádi, že jsme se domluvili s majitelem pozemku a budeme schopní přispět k transformaci ekonomiky a nabídnout připravené území, kterým Česká republika doposud nedisponovala,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Česko a Slovensko.
Karviná trpí nejvyšší nezaměstnaností v Moravskoslezském kraji (32,6 % všech nezaměstnaných v kraji dle dat ČSÚ k 31. 12. 2022) a zároveň stále disponuje kvalifikovanou pracovní silou v oblasti průmyslu. Nedostatek volných ploch pro průmyslovou výstavbu také podporuje záměr revitalizovat území s průmyslovou historií a znovu na ni navázat. Projekt počítá s využitím stávající vlečky a napojení na evropskou železniční síť, železniční koridor je vzdálen jen čtyři kilometry. Výhodou je i blízkost ostravského letiště nebo dálnice D1.
Panattoni je lídrem v udržitelné průmyslové výstavbě v ČR a má za sebou výstavbu na území o velikosti téměř dva miliony metrů čtverečních. Projekt v Karviné bude cílit na jedno z nejvyšších ocenění v rámci mezinárodní certifikace udržitelnosti BREEAM New Construction. Při výstavbě použije nejmodernější technologie pro snížení energetické náročnosti, jako jsou fotovoltaické panely, tepelná čerpadla či chytré systémy osvětlení. Panattoni vždy klade důraz i na hospodárné zacházení s vodou a zajištění nízkoemisních a obnovitelných zdrojů energie pro průmyslovou zónu.
Za dobu provozu od roku 1909 do roku 2002 se v dole Barbora vytěžilo 65 milionů tun uhlí. Poslední vozík odjel 16. prosince 2002.
Zdroj: Panattoni