PRAKAB uvedl do provozu jednu z největších fotovoltaických elektráren v Praze

17.04.2024 | Logistický HYDEPARK

PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA oznámila zahájení provozu vlastní fotovoltaické elektrárny. Mohutná konstrukce stojí přímo na střeše její nové haly PRARENA 1 a s výkonem 1 MW se řadí k největším fotovoltaickým elektrárnám v Praze. Propojení kabelové výroby a fotovoltaiky bylo logickým krokem, protože i v tomto segmentu nacházejí produkty firmy uplatnění.

„K fotovoltaickým elektrárnám dodáváme kabely, proto máme k této technologii velmi blízký vztah. Pokud naše vlastní produkty nacházejí uplatnění v tomto segmentu, tak bychom i my sami měli být příkladem jeho rozvoje. Naše rozhodnutí investovat do fotovoltaického projektu bylo usnadněno i tím, že výstavba nové haly již zahrnovala plány pro fotovoltaické systémy. To znamená, že střecha haly byla dostatečně pevná pro solární panely a elektrické vedení bylo předem modifikováno tak, aby bylo kompatibilní s fotovoltaickou instalací,“ vysvětluje Tomáš Zieschang, jednatel společnosti.

Nová fotovoltaická elektrárna je zapojena do systému On-grid, což znamená, že nevyužívá žádné úložiště energie. Je přímo napojena na distribuční síť PRE. Spotřebovává téměř veškerý vyrobený výkon této elektrárny, takže skladování energie není nutné. V místě, kde je továrna připojená k veřejné elektrické síti PRE, je připojena i elektrárna, přičemž veškerá energie, která odteče do elektrické sítě, je zpětně ze sítě odebrána zadarmo. Elektrárna má plochu přibližně 17,5 tisíce metrů čtverečních a její výkon činí 1 MW. Jedná se o moderní elektrárnu, která byla vyrobená v Malajsii, ale stojí za ní americký produkt.

Solární panely na střeše jsou instalovány na hliníkovo-plastových konstrukcích, které připomínají stavebnici LEGO. Tyto konstrukce nesou betonové dlaždice, na kterých jsou panely umístěny do tvaru stříšek. Panely jsou průhledné a mají na sobě speciální vrstvu, která umožňuje samočištění, když fouká vítr nebo prší. Jedná se v podstatě o bezúdržbový systém. Projekt samozřejmě splňuje všechny bezpečnostní předpisy včetně požárních a jeho hlavním benefitem je úspora energie a její výroba bezemisní cestou.

„Jako výrobce kabelů jsme plně závislí na elektrické energii a naše výrobní procesy jsou zcela elektrické. Nemáme žádné plynové pece nebo kotle, v našem provozu využíváme výhradně elektrickou energii. Proto má pro nás smysl využít každou kilowatthodinu elektřiny, kterou naše elektrárna produkuje, a okamžitě ji využít v našem výrobním procesu. Do budoucna plánujeme rozšířit naše fotovoltaické kapacity o další elektrárny umístěné na starších budovách. Jedná se o stavby z období osmdesátých a devadesátých let, a proto musíme pečlivě zohlednit jejich statickou stabilitu. Instalace solárních elektráren na těchto starších objektech může být technicky náročnější, ale jsme připraveni tuto výzvu přijmout a najít řešení. Tímto krokem bychom mohli získat další až 2 MW výkonu, což je kapacita, kterou věříme, že dokážeme v našem provozu úspěšně využít,“ dodává Tomáš Zieschang, jednatel společnosti.

Zdroj: Prakab

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.

Trends in Automotive Logistics 2024: Připojte se do rychlého pruhu digitalizace

Už 18. června se do Plzně vrátí další ročník konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2024), tentokrát s titulem Driving the Digital Fast Lane. Opět nabídne aktuální témata pohledem českých i zahraničních řečníků, inspirativní přednášky a případové studie z praxe, stejně jako prostor pro networking a diskuzi.

Index Balík: Trendy v českém e-commerce? Online nakupují všichni, výdejní boxy zažívají boom. Třetina i zboží prodává

Češi na internetu utrácí nejvíce v Evropě a pro doručení svých objednávek stále častěji využívají výdejní boxy. Jako možnost doručení online pořízeného zboží je volí téměř 60 % nakupujících, oceňují na nich především dostupnost a flexibilitu. Fenoménem se stal online prodej použitého oblečení nebo elektroniky, třetina Čechů takové balíky pravidelně posílá. Vyplývá to z prvního ročníku průzkumu Index Balík přepravní společnosti PPL CZ.