Přeprava exkluzivního zboží vyžaduje speciální péči

29.11.2023 | Logistický HYDEPARK

Myšlenka na výrobu československých náramkových hodinek se poprvé objevila bezprostředně po skončení 2. světové války. První sériově vyráběné hodinky pod značkou PRIM si zákazníci zakoupili v roce 1958. Od té doby se píše historie hodinek PRIM.

Jejich cesta do současnosti byla dlouhá a často dost klikatá. V jednu chvíli patřily PRIMky mezi nejznámější československé značky, a o pár let později hrozilo, že možná skončí jejich výroba. To se však nestalo a dnes patří společnost ELTON hodinářská, výrobce hodinek PRIM, mezi významné hodinářské manufaktury, která dodává hodinky zákazníkům po celém světě.

Při zajištění přepravy takto exkluzivního zboží jsou na poskytovatele dopravních služeb kladeny velmi vysoké nároky. Společnost ELTON proto již řadu let spolupracuje s LogEx Logistics, která patří k profesionálům v oblasti dopravy a spedice. Zaujalo nás propojení těchto dvou českých společností, proto jsme o rozhovor požádali Aleše Vernara, obchodního ředitele a člena představenstva společnosti ELTON hodinářská, a. s. a Marka Botku, strategického ředitele společnosti LogEx Logistics s.r.o.

Marek Botka a Aleš Vernar

Kdo by neznal tradiční československé hodinky PRIM? Po Sametové revoluci se však trochu ztratily v záplavě levných asijských produktů, kterými byl najednou náš trh zaplaven. Jaká byla cesta mezi významné hodinářské manufaktury, kam se řadíte dnes?

AV: Právě kvůli útlumu vlivem obrovského dovozu laciných plastových hodinek, převážně z Asie, začalo české hodinářské umění a řemeslo skomírat. ELTON dál vyráběl, nicméně počty hodinek, které se na trhu prosadily, byly v porovnání s dobou minulou, hodně nízké. Postupem času však došlo ke strategickému rozhodnutí. A to, že se ELTON zaměří na manufakturní výrobu unikátních kousků s významným podílem ruční práce. Tak postupně vznikl koncept, který dnes řadí novoměstské hodinky PRIM mezi elitu v hodinářském oboru. Způsob, jakým hodinky pod jednou střechou vznikají, je natolik ojedinělý, že ho zvládne jenom okolo dvaceti firem na celém světě.

Čím jsou hodinky PRIM unikátní?

AV: Způsobem výroby, to především. Na jednom místě, uvnitř jedné budovy, vzniká nápad, grafická skica tužkou, návrh, konstrukce i výroba prototypu tak, aby všichni viděli ztvárnění myšlenky designérů. Poté začne samotná výroba ostrých kusů. A to doslova od začátku do konce, od surového materiálu, ze kterého hodinky budou, po krásné zabalení na konci.
Výjimečnou záležitostí je také vlastní strojek. Ten také, stejně jako hodinky, vyrábíme sami. Z dílků, které si také vyrobíme sami. V tom jsme jedineční nejen na české půdě. Pro představu: nejtenčí dílek v hodinkách má tloušťku lidského vlasu.
Naše hodinky vyprávějí příběhy. Pokud zvolíte ikonický model nesoucí tzv. DNA PRIM, máte na ruce kus historie a umění českých hodinářských mistrů. Pokud si vyberete limitovanou edici, zpravidla bývá nositelem příběhu, se kterým se zákazníci ztotožní. Můžeme jmenovat hodinky PRIM REPUBLIKA, PRIM Nebeští Jezdci, PRIM MASARYK, PRIM T.B. inspirované Tomášem Baťou a jeho filosofií…
Vlastní výroba nám také umožňuje připravit hodinky v designu, který tvoříme společně se zákazníkem. Tak přicházejí na svět edice vkusných a hodnotných firemních hodinek.

Již řadu let se firmy potýkají s nedostatkem kvalifikovaného personálu. A situace není ani výhledově příznivá, spíše naopak. Jak je tomu u vás, kde se jedná o specifickou ruční práci?

AV: Jsme na tom stejně, jako ostatní. To víte, že pociťujeme nedostatek řemeslně zručných lidí a přes veškeré snahy škol a například krajských institucí, se situace asi výhledově příliš nezmění. Na druhou stranu máme obrovské štěstí, že máme stabilní tým a sem tam se poštěstí a přivítáme mezi námi někoho nového a šikovného. Máme v oboru dobrou pověst a to nám, myslím, pomáhá.

Přeprava hodinek nebo jednotlivých součástek je náročná. Hodinky jsou při transportu náchylné na otřesy, na změnu prostředí, magnet… Jak je řešeno jejich zabezpečení, aby nedošlo k poškození?

AV: Promyšleným balením, to je základ. Naši designéři pracují nejenom na hodinkách, ale také na obalu, který má bezpečnostní a estetickou funkci. Jsou to spojené nádoby. Poté, samozřejmě, musíte mít spolehlivého partnera v oblasti logistiky. Zkušeného, zodpovědného.

„Ne každý je schopen zajistit a garantovat bezpečnost dopravy takto exkluzivního zboží.“

Aleš Vernar

Přepravu pro vás zajišťuje společnost LogEx Logistics. Proč jste se rozhodli právě pro ni?

AV: LogEx Logistics prokázal kvality a spolehlivost ve všech náročných ohledech, které na logistiku máme. A to jak při transportu velmi vzácných materiálů, které potřebují speciální péči, tak při přepravě hodinek samotných. Ne každý je schopen zajistit a garantovat bezpečnost dopravy takto exkluzivního zboží.

Společnost ELTON dodává hodinky PRIM zákazníkům do všech koutů světa. Kde všude pro ně dopravu zajišťujete?

MB: Naše společnost je schopna zajistit dopravu v rámci všech kontinentů. Dle objednání zákazníka tedy zajišťujeme dopravu do nejrůznějších lokalit po celém světě. Z těch vzdálenějších bych jmenoval např. Japonsko, Arabské Emiráty, USA. I když hlavním trhem, a tedy i oblastí dopravy pro nás je Česká republika.

Jaké další služby, kromě přepravy, pro ELTON zajišťujete?

MB: Vzhledem k povaze zboží tzn. křehké a cenné, musí být hodinky vždy pojištěné. V rámci spolupráce tedy pro klienta zajišťujeme i pojištění. Jako jedni z mála jsme pojištěni nejen jako dopravce, ale i jako zasilatel, což není na českém, dopravním trhu vůbec běžné, zároveň dbáme i na nadstandardní pojištění zboží v částkách, které zdaleka konkurence nenaplňuje. Naopak vidím často pojistky konkurenčních firem, které jsou podhodnocené, a tak dochází k ohrožení zákazníka při případném likvidování škody.

Určitě doporučuji si vždy ověřit pojistky, jejich výši a výjimky u dopravce, který pro klienta zajišťuje dopravu. Naše pojištění je nastaveno tak, aby „netrpělo“ výjimkami. Nemůžeme si dovolit u zákazníka selhat, naší doménou je servis a přístup.

V rámci kompletního servisu zajišťujeme pro ELTON, stejně jako pro ostatní naše zákazníky, také proclení zboží.

Jak vybíráte dopravce, kterému svěříte převoz takto cenného zboží?

MB: U standardních zakázek na dopravu tendrujeme každou zakázku, abychom zákazníkovi ušetřili finanční prostředky a nabídli maximálně přívětivou cenu. U zboží, jako jsou například hodinky a suroviny na hodinky, jdeme především cestou bezpečnosti a kvality přepravy, byť zde stále jako správný hospodář dbáme na ekonomiku přepravy.

Jaké požadavky musí splňovat dopravce, který vozí hodinky PRIM?

MB: Je to především 100% pojištění s likvidací v plné výši. Dále je to pevná smlouva s prověřením referencí a dlouhodobá zkušenost.

Ve spedici je velká konkurence, proč by se zákazníci měli rozhodnout právě pro vás?

MB: LogEx Logistics je dlouhodobě stabilní společnost a speditér číslo 1. v České republice, do dopravy přinášíme především servis pro klienta, rychlost a v případě jakýchkoliv problémů i plán B. Myslím si, že důležitým faktem je, že při množství přeprav, které realizujeme, může dojít k různým problémům, ale LogEx Logistics přináší hlavně to, že tyto problémy aktivně řeší. Na závěr samozřejmě přinášíme krom servisu, našim zákazníkům i snížení nákladů v podobě správné ceny za dopravu.

Vy sám nosíte hodinky PRIM. Máte jich dokonce několik. Co bylo dříve hodinky, nebo spolupráce?

MB: Moje první hodinky v šesti letech byly PRIMky, které jsem dostal od rodičů. Tedy vše začalo hodinkami. Mnohaletá spolupráce se značkou mi dělá radost, přináší mi do života nové přátelé a nejen to. Hodinkami PRIM Manufacture 1949 personifikovanými pro značku LogEx Logistics již tradičně odměňujeme i své zaměstnance.

„Za svými hodinkami PRIM vidím hrdost na českou značku, která prošla dlouhou cestu.“

Marek Botka

Proč jste si tuto značku oblíbil?

MB: Na začátku to mohla být nostalgie, ale postupem času, jsem získal nový pohled. Jsou to české hodinky a často mé obchodní partnery, kterým se leskly na rukou světové značky, zaskočily právě moje hodinky. PRIM tak vnesl do mnohých mých setkání příběh. Můj osobní názor je asi staromódní, nicméně si myslím, že muže by měly zdobit opravdu pouze hodinky a ještě lépe, které něco říkají, třeba i o svém nositeli. Já za PRIM Manufacture 1949 vidím vývoj, práci, konkrétní lidi, kvalitu, češství a reprezentativnost bez lesku marnotratnosti. Naopak za svými hodinkami vidím hrdost na českou značku, která prošla dlouhou cestu a u některých svých modelů ji mohu považovat za investiční „materiál“.

Společnost LogEx Logistics je hodně aktivní v podpoře nejrůznějších akcí z oblasti sportu, kultury, charity, ale i odborných akcí. Již nyní můžeme prozradit, že se LogEx Logistics pro příští rok stal generálním partnerem mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN International. Co bylo impulsem ke spojení právě s touto odbornou událostí?

MB: LogEx Logistics je společnost, které se daří a tak vnímáme, že o náš úspěch je třeba se i podělit, proto v regionech našich poboček podporujeme Vámi zmíněné segmenty a rádi se spojujeme se správnými věcmi se sportem s charitou, ale i s prestižními akcemi jako je CZECH TOP 100 a nyní dle mého názoru s nejprestižnější akcí ve svém oboru s mezinárodní logistickou konferencí, SpeedCHAIN International, kde pro nás bude ctí být generálním partnerem, který může přispět svojí kapkou v logistickém moři. Logickým krokem, tedy bylo propojení značky LogEx Logistics s konferencí na nejvyšší úrovni se SpeedCHAIN International.

Zdroj: LogisticNEWS, Markéta Vojáčková

Trh průmyslových nemovitostí v Česku je ve špatné kondici

Český trh s průmyslovými nemovitostmi není v dobré kondici, a to jak po stránce reálné obsazenosti, tak výše nájmů. Přestože oficiální statistiky tuto realitu nenaznačují, skutečnost je čím dál patrnější a projevuje se i odlivem potenciálních nájemců do okolních zemí, zejména Polska.

Společnost DHL proměnila distribuční centrum pro Eaton v uhlíkově neutrální provoz

Společnost DHL Supply Chain provozuje od ledna 2024 uhlíkově neutrální distribuční centrum pro společnost Eaton v CTParku Pohořelice. Na přeměně se aktivně podílel developer CTP. Lídr v oblasti smluvní logistiky plánuje postupný přechod na uhlíkovou neutralitu u svých skladů do konce roku 2025 jako jeden z hlavních kroků k dosažení cílů společnosti v oblasti udržitelného rozvoje. Po tomto roce již budou mít neutrální bilanci emisí CO2 všechna distribuční centra DHL Supply Chain v Česku.