Případová studie Kardex – jak automatizací skladu zvýšit produktivitu vychystávání ve skladu o 50 %?

28.03.2023 | Logistický HYDEPARK

Jaké výzvy chtěla firma BD Sensors řešit automatizací skladu od firmy Kardex?

Firma BD Sensors je českým dodavatelem elektronické tlakoměrné techniky a hledala řešení, jak zlepšit využití skladové plochy, zvýšit produktivitu a přesnost vychystávání.

Proč byly zvoleny automatizované skladové systémy jako řešení těchto výzev?

Výhodou těchto skladových systémů je, že fungují na principu „zboží k obsluze“, nikoliv obsluha ke zboží. Obsluha tedy nemusí chodit po celém skladu a hledat, kde je zboží uskladněno. Na místo toho automatizované skladové systémy přivážejí položky k obsluze do ergonomicky ideální výšky. Další výhodou je využití vertikální výšky skladu a využití nevyužitého prostoru, za který firmy zbytečně vyhazují peníze. Díky použití automatizovaných skladových systémů, jde masivně uspořit skladovou plochu.

Jaké řešení bylo zvoleno?

Nový systém navržený společností Kardex se skládá z 5 vertikálních výtahových modulů Kardex Shuttle a softwarem Kardex Power Pick System, který kontroluje vychystávací proces.

Jak probíhá vychystávání po automatizaci skladu?

Pro firmu BD Sensors jsme doporučili strategii dávkového vychystávání objednávek. Jde o způsob seskupení více objednávek do malých dávek a operátoři plní všechny objednávky v dávce najednou, přičemž pracují s konsolidovaným seznamem objednávek. Vysvětlím to na příkladu z reálného života. Když nakupujeme v potravinách, tak nakupujeme do 1 vozíku pro 1 rodinu. Při dávkovém vychystávání máme nákupní seznam od více lidí a dáváme je do jednotlivých tašek v nákupním vozíku. Obsluha se řídí systémem KBS put-by-lights, který umožňuje vychystávání více operátorům najednou.

Jak předejít situacím, že se vychystá nesprávný produkt?

V tomto konkrétním případě šlo o elektronické komponenty, které se často navzájem liší pouze minimálně, což zvyšuje nebezpečí chyb při vychystávání. Tento problém jsme vyřešili použitím technologie Pick-to-Light. Díky ní jsou skladníci naváděni prostřednictvím laserového ukazovátka ve výdejovém otvoru automatizovaného skladového systému a zajištěna je tak maximální přesnost vychystaného zboží.

Jaký byl výsledek po instalaci automatizovaných skladových systémů?

Automatizace skladu zvýšila efektivitu vychystávání o 50 %, ušetřila se skladová plocha a chybovost ve vychystávání se blíží 0. Zlepšila se efektivita skladových procesů a snížil se počet pochůzek obsluhy. Pouze 2 operátoři jsou nutní pro vychystání 160 – 210 objednávek denně.

Proč by firmy měly investovat do automatizovaných skladových systémů?

V dnešní době dochází ke zvyšující se náročností požadavků zákazníků, rostoucí konkurenci a zvyšování nákladů na skladovou logistiku. Pokud se firma chce rozvíjet a mít náskok před konkurencí, jde o přirozenou volbu a získání konkurenční výhody, přičemž návratnost takové investice se pohybuje mezi 2-3 roky.

Zdroj: Kardex

Hurá na automatizaci aneb jak se na ni připravit

Automatizace je trendem číslo jedna. Mluví se o ní a píše na každém kroku. V blízké budoucnosti poroste zájem o využití digitálních technologií, umělé inteligence a strojového učení k vyšší míře automatizace procesů a posílení lidských schopností.

Přeprava exkluzivního zboží vyžaduje speciální péči

Myšlenka na výrobu československých náramkových hodinek se poprvé objevila bezprostředně po skončení 2. světové války. První sériově vyráběné hodinky pod značkou PRIM si zákazníci zakoupili v roce 1958. Od té doby se píše historie hodinek PRIM.