První retraky Jungheinrich sjíždí z výroby v chomutovském závodě

21.06.2023 | Logistický HYDEPARK

Společnost Jungheinrich zahájila výrobu ve svém novém závodě v Chomutově. Po zhruba deseti měsících výstavby sjel 6. června z výrobní linky jako první retrak ETV 216i. Díky novému závodu, který má rozlohu přibližně 37 000 metrů čtverečních, vznikne na místě více než 350 nových pracovních míst. Rozpočet projektu činí přibližně 60 milionů EUR.

Pro společnost Jungheinrich představuje nový výrobní závod ústřední prvek pro dosažení cílů růstu v rámci Strategie 2025+ a pro zvýšení efektivity a ziskovosti společnosti. Sabine Neuß, členka představenstva společnosti Jungheinrich AG pro oblast techniky, říká: „Novým závodem rozšiřujeme kapacitu v rámci naší výrobní sítě v Evropě a zajišťujeme, že i v budoucnu bude možné uspokojit neustále rostoucí poptávku po manipulační technice Jungheinrich. V Chomutově jsme vybudovali jeden z nejmodernějších výrobních závodů na vysokozdvižné vozíky na světě. Jsem na to velmi hrdá a jsem ráda, že se nyní rozběhla výroba.“

Nový závod v současné době stále pracuje v jednosměnném provozu a ve střednědobém horizontu přejde na třísměnný provoz, aby mohla výroba probíhat nepřetržitě. Společnost Jungheinrich plánuje postupně přesunout do závodu v Chomutově celou výrobu retraků. Přesunem se uvolní další kapacita v závodě v Norderstedtu pro možný budoucí růst.

Společnost Jungheinrich si stanovila za cíl vytvářet hodnoty udržitelným způsobem, a proto také při projektování nového závodu věnovala zvláštní pozornost efektivitě a udržitelnosti. Veškeré vybavení závodu, od pracovišť až po komplexní výrobní zařízení, zahrnuje moderní technologie, například nový systém řízení výroby. Kromě využívání ekologické elektřiny a instalace tepelného čerpadla zajišťuje další úspory energie speciální tepelná izolace v kancelářské části. Společnost Jungheinrich snižuje spotřebu vody pomocí zařízení na sběr dešťové vody. Kromě toho se závod nachází na 1,5ha zelené ploše s původními keři a stromy a přispívá tak k podpoře místní biologické rozmanitosti.

První retrak z Chomutova bude dodán do společnosti „MARIE“ ve Francii, jedné z nejvýznamnějších firem na francouzském trhu s hotovými jídly a těstovinami. ETV 216i je součástí vozíků řady POWERLiNE a obsahuje integrovanou lithium-iontovou baterii. Je považován za nejkompaktnější a nejvýkonnější retrak ve své třídě.

Zdroj: Jungheinrich (ČR) s.r.o.

PRAKAB uvedl do provozu jednu z největších fotovoltaických elektráren v Praze

PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA oznámila zahájení provozu vlastní fotovoltaické elektrárny. Mohutná konstrukce stojí přímo na střeše její nové haly PRARENA 1 a s výkonem 1 MW se řadí k největším fotovoltaickým elektrárnám v Praze. Propojení kabelové výroby a fotovoltaiky bylo logickým krokem, protože i v tomto segmentu nacházejí produkty firmy uplatnění.

Investice do nájemních rezidenčních projektů se v Česku meziročně ztrojnásobily

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1 290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí: zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020 ) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %. Investoři se zajímají o projekty v Praze, ale i regionálních městech, jako je Brno nebo Plzeň. Investovanou částku i percentuální podíl na celku mělo Česko loni nejvyšší ve střední a východní Evropě. V regionu EMEA se loni investice do sektoru „living“ na celkovém investovaném objemu podílely 22 %.

Firmy se příliš nestěhují, raději přejednávají stávající smlouvy

Pět největších nájemních transakcí na pražském kancelářském trhu představovaly loni renegociace, tedy přejednání stávajících smluv. Je to cesta, kterou firmy, jimž končí nájemní smlouva, stále častěji upřednostňují před stěhováním do nových prostor. Přispívají k tomu i vysoké náklady na vybavení kanceláří, tzv. fit out, jež má Praha nejvyšší v regionu střední a východní Evropy a srovnatelné například s Paříží. Loni v Praze činily v průměru 1 252 eur na metr čtvereční, což je 8% meziroční nárůst. Analýzu nákladů na zařízení kanceláří přináší realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield ve svém každoročním přehledu EMEA Fit Out Cost Guide.