RC EUROPE zahajuje výstavbu největší logistické a výrobní haly v Chorvatsku

10.07.2023 | Logistický HYDEPARK

Výstavba jednoho z největších a nejmodernějších logistických projektů v Chorvatsku vstupuje do své další fáze. Developerská skupina RC EUROPE z České republiky zahájila stavební práce na projektu RC Zone Samobor. Na celkové ploše 170 000 m2 se bude nacházet skladová hala o rozloze 86 000 m2 určená k pronájmu. V souladu s požadavky nájemců lze plochy v budoucím logistickém parku využít pro skladování, výrobu nebo kancelářské prostory.

„Jsme skutečně rádi, že můžeme oznámit tento významný krok dlouhodobě připravovaného investičního projektu. Dokončení výstavby je plánováno na konec roku 2024 a již nyní registrujeme vysoký zájem ze strany potenciálních nájemců. Majitelé skupiny RC Europe jsou s investičním klimatem v Chorvatsku velmi spokojeni. Z našeho pohledu jde tedy jen o začátek v naplňování našich plánů na chorvatském trhu, kde připravujeme řadu dalších projektů,“ uvedl Antonín Dillenz, CEO a generální manažer projektu.

Dodavatelem stavby, který byl již dříve vybrán na základě výběrového řízení, je chorvatská společnost FACIES d.o.o. Ta zajistí, aby projekt byl příkladem kvalitní ekologické a udržitelné výstavby v souladu s mezinárodní certifikací BREEAM® a strategií ESG. Součástí projektu bude také fotovoltaická elektrárna o instalovaném výkonu 7 MW na střeše haly, dále nabíjecí stanice pro nákladní a osobní automobily, moderní jídelna a zázemí pro zaměstnance a několik dalších prvků, které projekt uvedou do souladu s nejvyššími standardy pro logistické projekty v Evropě. Po zajištění stavebního povolení, výběru dodavatele stavby a dokončení příjezdové komunikace bude RC Zone Samobor největším projektem svého druhu v zemi v hodnotě přesahující 100 milionů EUR.

Základním předpokladem pro zahájení výstavby logistického parku bylo dokončení příjezdové komunikace, jejíž součástí je most, kruhový objezd, cyklostezka a veřejné parkoviště, které mohou využívat jak návštěvníci ekonomické zóny, tak obyvatelé Samoboru. Přístupová komunikace spojuje zónu s dálnicí A3, která prochází pouhý kilometr od ní.

Poloha tohoto moderního logistického parku je strategicky výhodná – nachází se v těsné blízkosti Slovinska a západoevropských tras a má přístup k chorvatské dálnici A3, což je ideální pro obchod a logistiku. Od centra Záhřebu projekt dělí jen necelých 25 kilometrů.

RC Europe, česká developerská a investiční společnost, působí na mezinárodním trhu od roku 2005. Po získání významných zkušeností v oblasti výstavby a správy nákupních parků a rezidenčních a komerčních budov vstupuje skupina s projektem RC Zone Samobor do logistického sektoru. Vzhledem k velkému počtu úspěšně dokončených projektů nejen v České republice, ale také v Rumunsku a Srbsku, je rozšíření portfolia RC Europe o Chorvatsko logickým pokračováním dosavadních aktivit skupiny.

Zdroj: RC Europe

CTP v úspěšném tempu – uzavírá významné transakce a optimisticky hledí do roku 2024

CTP v roce 2023 dosud uzavřel smlouvy na pronájem prostor v průmyslových nemovitostech o celkové rozloze přes 400 tisíc metrů čtverečních, z toho více než 10 nájemních smluv na prostory větší než 10 tisíc metrů čtverečních. Největší transakcí se stala smlouva na prodloužení pronájmu prostor o velikosti téměř 54 tisíc metrů čtverečních v CTParku Bor.

Hurá na automatizaci aneb jak se na ni připravit

Automatizace je trendem číslo jedna. Mluví se o ní a píše na každém kroku. V blízké budoucnosti poroste zájem o využití digitálních technologií, umělé inteligence a strojového učení k vyšší míře automatizace procesů a posílení lidských schopností.