RC EUROPE zahajuje výstavbu největší logistické a výrobní haly v Chorvatsku

10.07.2023 | Logistický HYDEPARK

Výstavba jednoho z největších a nejmodernějších logistických projektů v Chorvatsku vstupuje do své další fáze. Developerská skupina RC EUROPE z České republiky zahájila stavební práce na projektu RC Zone Samobor. Na celkové ploše 170 000 m2 se bude nacházet skladová hala o rozloze 86 000 m2 určená k pronájmu. V souladu s požadavky nájemců lze plochy v budoucím logistickém parku využít pro skladování, výrobu nebo kancelářské prostory.

„Jsme skutečně rádi, že můžeme oznámit tento významný krok dlouhodobě připravovaného investičního projektu. Dokončení výstavby je plánováno na konec roku 2024 a již nyní registrujeme vysoký zájem ze strany potenciálních nájemců. Majitelé skupiny RC Europe jsou s investičním klimatem v Chorvatsku velmi spokojeni. Z našeho pohledu jde tedy jen o začátek v naplňování našich plánů na chorvatském trhu, kde připravujeme řadu dalších projektů,“ uvedl Antonín Dillenz, CEO a generální manažer projektu.

Dodavatelem stavby, který byl již dříve vybrán na základě výběrového řízení, je chorvatská společnost FACIES d.o.o. Ta zajistí, aby projekt byl příkladem kvalitní ekologické a udržitelné výstavby v souladu s mezinárodní certifikací BREEAM® a strategií ESG. Součástí projektu bude také fotovoltaická elektrárna o instalovaném výkonu 7 MW na střeše haly, dále nabíjecí stanice pro nákladní a osobní automobily, moderní jídelna a zázemí pro zaměstnance a několik dalších prvků, které projekt uvedou do souladu s nejvyššími standardy pro logistické projekty v Evropě. Po zajištění stavebního povolení, výběru dodavatele stavby a dokončení příjezdové komunikace bude RC Zone Samobor největším projektem svého druhu v zemi v hodnotě přesahující 100 milionů EUR.

Základním předpokladem pro zahájení výstavby logistického parku bylo dokončení příjezdové komunikace, jejíž součástí je most, kruhový objezd, cyklostezka a veřejné parkoviště, které mohou využívat jak návštěvníci ekonomické zóny, tak obyvatelé Samoboru. Přístupová komunikace spojuje zónu s dálnicí A3, která prochází pouhý kilometr od ní.

Poloha tohoto moderního logistického parku je strategicky výhodná – nachází se v těsné blízkosti Slovinska a západoevropských tras a má přístup k chorvatské dálnici A3, což je ideální pro obchod a logistiku. Od centra Záhřebu projekt dělí jen necelých 25 kilometrů.

RC Europe, česká developerská a investiční společnost, působí na mezinárodním trhu od roku 2005. Po získání významných zkušeností v oblasti výstavby a správy nákupních parků a rezidenčních a komerčních budov vstupuje skupina s projektem RC Zone Samobor do logistického sektoru. Vzhledem k velkému počtu úspěšně dokončených projektů nejen v České republice, ale také v Rumunsku a Srbsku, je rozšíření portfolia RC Europe o Chorvatsko logickým pokračováním dosavadních aktivit skupiny.

Zdroj: RC Europe

PRAKAB uvedl do provozu jednu z největších fotovoltaických elektráren v Praze

PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA oznámila zahájení provozu vlastní fotovoltaické elektrárny. Mohutná konstrukce stojí přímo na střeše její nové haly PRARENA 1 a s výkonem 1 MW se řadí k největším fotovoltaickým elektrárnám v Praze. Propojení kabelové výroby a fotovoltaiky bylo logickým krokem, protože i v tomto segmentu nacházejí produkty firmy uplatnění.

Investice do nájemních rezidenčních projektů se v Česku meziročně ztrojnásobily

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1 290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí: zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020 ) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %. Investoři se zajímají o projekty v Praze, ale i regionálních městech, jako je Brno nebo Plzeň. Investovanou částku i percentuální podíl na celku mělo Česko loni nejvyšší ve střední a východní Evropě. V regionu EMEA se loni investice do sektoru „living“ na celkovém investovaném objemu podílely 22 %.

Firmy se příliš nestěhují, raději přejednávají stávající smlouvy

Pět největších nájemních transakcí na pražském kancelářském trhu představovaly loni renegociace, tedy přejednání stávajících smluv. Je to cesta, kterou firmy, jimž končí nájemní smlouva, stále častěji upřednostňují před stěhováním do nových prostor. Přispívají k tomu i vysoké náklady na vybavení kanceláří, tzv. fit out, jež má Praha nejvyšší v regionu střední a východní Evropy a srovnatelné například s Paříží. Loni v Praze činily v průměru 1 252 eur na metr čtvereční, což je 8% meziroční nárůst. Analýzu nákladů na zařízení kanceláří přináší realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield ve svém každoročním přehledu EMEA Fit Out Cost Guide.