Roboti ve skladech lidi nenahradí. Naopak pomáhají vytvářet produktivnější prostředí

02.10.2023 | Logistický HYDEPARK

Zatímco lidé nejsou uzpůsobeni tomu, aby celý den vykonávali opakující se rutinní úkoly, roboti v tom vynikají. Pandemie spolu s nárůstem e-commerce urychlila automatizaci skladů. Automatizovaná skladová řešení založená na systému AutoStore® šetří firmám čas, místo i peníze. A to nikoliv nahrazováním lidí roboty, ale jejich vzájemnou kooperací. Je dokázáno, že lidé pracující v automatizovaném skladu jsou spokojenější a výkonnější než ve skladu manuálním. V České republice i na Slovensku navrhuje a dodává automatizovaná řešení společnost Element Logic Czech Republic s.r.o.

Nedostatek pracovníků brání růstu společnosti

V důsledku nedostatku pracovní síly v kombinaci s vysokou fluktuací je stále obtížnější obsadit volné pozice na pracovištích, kde se úkoly pravidelně opakují. U fyzicky náročných profesí se navíc množí případy pracovních neschopností a vyhoření zaměstnanců. To vše má zásadní vliv na růst firmy. Jak z toho ven? Manuální sklady ve snaze vykrýt největší špičky sahají po sezónních pracovnících. Progresivní firmy sází na roboty, kteří jsou pro lidi dobrými pomocníky.

Život v automatizovaném skladu

Je prokazatelné, že práce v automatizovaném skladu přináší zaměstnancům větší uspokojení a zároveň při ní dochází k menšímu počtu úrazů. Zaměstnanci si rovněž chválí větší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem i více zábavy při práci.

Důvody, proč práce v automatizovaném skladu bude zaměstnance více bavit:

– Méně fyzické námahy

– Nové technologické dovednosti

– Více zábavy při práci

– Zajímavější pracovní úkoly

– Lepší pracovní doba

Jak práce v automatizovaném skladu vypadá?

Hardwarovým jádrem skladových řešení společnosti Element Logic je AutoStore®, nejrychlejší a nejefektivnější systém pro vychystávání objednávek na světě s modulární konstrukcí, která umožňuje optimalizaci v závislosti na potřebách dané firmy. Systém AutoStore® se skládá z 3D hliníkové konstrukce – mříže postavené na míru, ve které jsou zásobníky obsahující zboží naskládané na sebe. Každý zásobník lze rozdělit přepážkou na menší skladovací oddíly, aby do něj bylo možné uložit různé druhy zboží. Zásobníky lze skládat až do výšky 5,4 metru, respektive je možné nad sebe umístit až 24 těchto boxů. Databáze má vždy plnou kontrolu nad obsahem každého zásobníku.

Foto: Element Logic AutoStore

Roboti se pohybují po mříži, sbírají a přepravují zboží co nejefektivnějšími trasami. Pracují nepřetržitě a v případě potřeby se automaticky dobíjejí. Těsně za mřížkou se nacházejí porty, kam je vychystané zboží dopraveno k další manipulaci operátorem.

Správce AutoStore® má na starosti plánování a provádění všech úloh v systému. Komunikuje se všemi moduly a sleduje každý pohyb. Controller vytváří protokoly, které jsou průběžně přenášeny do zabezpečeného úložiště v externí databázi. Systém se průběžně optimalizuje pro různé operace. Například často požadované položky jsou automaticky umisťovány do horních zásobníků, aby se zkrátila přístupová doba.

Ulevit, nikoliv nahradit

Je vědecky dokázáno, že lidé nejsou uzpůsobeni k tomu, aby dělali opakující se úkoly sedm hodin denně, pět dní v týdnu a dvanáct měsíců v roce. Rutinní činnost vede ke ztrátě koncentrace a větší chybovosti. V minulosti to byl standard, ale nyní lze spoustu úkolů zautomatizovat a přidělit lidem práci, která odpovídá jejich schopnostem.

Lidé sice nemohou snít o tom, že by při vychystávání zakázek dosáhli stejné úrovně produktivity jako roboti. Na druhou stranu roboti zase nedokážou kriticky myslet, pochopit zákazníka, interpretovat vzorce a potřeby, být kreativní, provádět kontrolu kvality nebo hledat nové úkoly s přidanou hodnotou, které by pomohly firmě nadále růst. Automatizace proto není o nahrazení lidí roboty, ale vytváří hodnotnější a produktivnější pracovní prostředí.

Zdroj: Logistic News

Trh průmyslových nemovitostí v Česku je ve špatné kondici

Český trh s průmyslovými nemovitostmi není v dobré kondici, a to jak po stránce reálné obsazenosti, tak výše nájmů. Přestože oficiální statistiky tuto realitu nenaznačují, skutečnost je čím dál patrnější a projevuje se i odlivem potenciálních nájemců do okolních zemí, zejména Polska.

Společnost DHL proměnila distribuční centrum pro Eaton v uhlíkově neutrální provoz

Společnost DHL Supply Chain provozuje od ledna 2024 uhlíkově neutrální distribuční centrum pro společnost Eaton v CTParku Pohořelice. Na přeměně se aktivně podílel developer CTP. Lídr v oblasti smluvní logistiky plánuje postupný přechod na uhlíkovou neutralitu u svých skladů do konce roku 2025 jako jeden z hlavních kroků k dosažení cílů společnosti v oblasti udržitelného rozvoje. Po tomto roce již budou mít neutrální bilanci emisí CO2 všechna distribuční centra DHL Supply Chain v Česku.