Sériové vysokozdvižné vozíky LINDE nyní disponují ochranou proti výbuchu na nejvyšší úrovni

12.01.2023 | Logistický HYDEPARK

Nejnovější elektrické vysokozdvižné vozíky E řady 1252 od Linde Material Handling nastavují nové standardy s ohledem na ergonomii, výhled, bezpečnost a energetickou účinnost. Činí tak již od svého uvedení na trh, které se uskutečnilo téměř před rokem a půl. Nyní jsou modely Linde E25 až E35 dostupné také ve verzích EX pro nebezpečné prostředí dle EU směrnice ATEX. Řidiči tak mohou těžit z široké škály výhod a benefitů, které tyto sériově vyráběné vozíky nabízejí. Pro nebezpečné prostředí do zóny ATEX 2/22 jsou nyní tyto vozíky již k dispozici, verze pro nebezpečnější zónu 1/21 budou následovat v polovině roku 2023.

Velký úspěch sklidily na německém veletrhu Dangerous Goods/Hazardous Substances v Lipsku nové elektrické vysokozdvižné vozíky Linde E25 až E35 EX pro zónu ATEX 2/22. Díky těmto modelům je nyní možné novou generaci protizátěžových elektrických vozíků Linde používat v nebezpečných prostorech dle směrnice ATEX. „Úzká spolupráce mezi vývojem sériových a speciálních EX vozíků ve společnosti Linde Material Handling opět prokázala svou smysluplnost,“ zdůrazňuje Elke Karnarski, produktový manažer pro vozíky s EX ochranou v Linde Material Handling. Konstrukce podvozku, kabiny a sloupu poskytuje optimální výhled z vozíku na náklad a okolní pracovní prostředí. Přispívá tak ke zvýšení ovladatelnosti i vyšší bezpečnosti provozu. „Řidiči také těží z optimalizovaného pracoviště operátora, které je dimenzováno ještě velkoryseji než u předchozích modelů a nabízí znatelně více místa. Díky úplné integraci EX opatření na ochranu proti požáru nebo výbuchu plánů par a prachů do sériově vyráběných vozíků došlo k zachování všech výhod sériově vyráběných vozíků, a navíc mohou být nyní používány ve všech nebezpečných zónách ATEX,“ dodává produktová managerka Elke Karnarski.

S provozem v nebezpečném prostředí se počítá
Ochranu proti statickému výboji zajišťují antistatické plastové obložení, koberečky a pneumatiky, stejně jako antistatické čalounění sedadel a područek z disipativního materiálu. Poprvé budou přední, zadní a střešní stěrače pro verzi vozíků určených do zóny 1/21 standardně elektricky ovládané. Stejně jako u standardních vozíků mají řidiči EX modelů s ochranou proti výbuchu snadný přístup k důležitým informacím. Rychle tak zjistí, jaký je stav nabití baterie, chybové kódy, nebo termín příštího servisu. To vše se dočtou na 3,5palcovém displeji určeném standardně pro zónu 2/22, nebo na velkorysém 7palcovém TFT barevném displeji, který je k dispozici volitelně pro zónu 2/22 a standardně pro zónu 1/21. Hodnoty související s bezpečností, jako je teplota různých součástí, jsou rovněž monitorovány a výstrahy se zobrazují na samostatném displeji. Kromě toho aplikace EX-monitoring poskytuje řidiči konkrétní doporučení, jako je například sdělení, že je nutné nechat vozík vychladnout po dobu 15 minut v případě jeho přetížení. Aplikace také umožňuje prediktivní údržbu prostřednictvím monitorování kriticky důležitých opotřebitelných dílů a vybízí zákazníka v rané fázi k naplánování servisního zásahu s nižšími náklady.

Pohodlné, ekonomické, bezpečné a agilní
Pracoviště řidiče je do značné míry odizolováno od pohonné jednotky a sloupu. Pro tlumení rázů na přední nápravě jsou použita elastomerová kroužková ložiska. To je zvláště výhodné při přejíždění prahů, vodících kolejnic nebo nerovného terénu, protože to zpříjemňuje jízdu a také chrání obsluhu. Účinné AC elektromotory zajišťují sníženou spotřebu energie. Typickým prvkem ochrany proti výbuchu je například elektronický systém sledování teploty na trakčních elektromotorech, který je propojen s funkcí bezpečnostní výstrahy a vypnutí vozíku. Kromě toho jsou všechny elektronické ovládací prvky, senzory, pojistky a relé centrálně umístěny v tlakově odolném EX krytu, jenž je integrován pro snadný servis do zadní části vozíku. Pro rychlé a pohodlné nabíjení olověného trakčního akumulátoru je k dispozici volitelný přímý přístup v zadní části vozíku.

Další předností nových nevýbušných EX vozíků Linde je velký počet volitelných asistenčních systémů a variant řešení osvětlení. Stejně jako u standardních vozíků si zákazníci mohou vybrat z mnoha variant volitelné výbavy. Různé varianty LED světel, varovných BlueSpotů, LED pásky a VertiLight světla jsou k dispozici jako utěsněné EX komponenty. Totéž platí pro asistenční systémy jako jsou Linde Load-Assist, Safety Pilot, elektronické sledování zapnutí bezpečnostního pásu a Linde Safety Guard. K tomu se přidávají výhody fleetového managementu Linde, systému connect: pro správu vozového parku s kontrolou přístupu a elektronickým sledováním případného poškození vozíku. Jednotka pro přenos dat je instalována již ve standardní výbavě, což umožňuje těmto EX vozíkům odolným proti výbuchu využívat digitální procesy, jako je například on-line aktualizace vozíkového softwaru.

Vždy na bezpečné straně s EX ochranou proti výbuchu od Linde
S novými EX vozíky Linde E25 až E35 EX získají zákazníci kromě individuálních konfigurací vozíků také kvalifikovaný zákaznický servis, nepřetržitou dodávku jak standardních, tak i ATEX náhradních dílů, jakož i příslušné certifikáty ATEX a podrobné návody k obsluze.

Zdroj: Crest Communications

Trh průmyslových nemovitostí v Česku je ve špatné kondici

Český trh s průmyslovými nemovitostmi není v dobré kondici, a to jak po stránce reálné obsazenosti, tak výše nájmů. Přestože oficiální statistiky tuto realitu nenaznačují, skutečnost je čím dál patrnější a projevuje se i odlivem potenciálních nájemců do okolních zemí, zejména Polska.

Společnost DHL proměnila distribuční centrum pro Eaton v uhlíkově neutrální provoz

Společnost DHL Supply Chain provozuje od ledna 2024 uhlíkově neutrální distribuční centrum pro společnost Eaton v CTParku Pohořelice. Na přeměně se aktivně podílel developer CTP. Lídr v oblasti smluvní logistiky plánuje postupný přechod na uhlíkovou neutralitu u svých skladů do konce roku 2025 jako jeden z hlavních kroků k dosažení cílů společnosti v oblasti udržitelného rozvoje. Po tomto roce již budou mít neutrální bilanci emisí CO2 všechna distribuční centra DHL Supply Chain v Česku.