Shape Corp. zahajuje výrobu v průmyslové zóně Panattoni Park Pilsen West II. Přední výrobce komponentů pro automobilový průmysl zaměstná až 700 lidí

21.09.2023 | Logistický HYDEPARK

Jeden z předních výrobců komponentů pro automobilový průmysl Shape Corp. zahajuje výrobu v nové hale o celkové ploše 36 400 metrů čtverečních. Průmyslový areál, který postavila developerská společnost Panattoni, vznikl na území brownfieldu po černouhelných dolech. Shape Corp. se sem přestěhovala z lokality Borská pole, aby rozšířila výrobní kapacitu. Společnost je v Plzeňském kraji významným zaměstnavatelem, v novém provozu bude pracovat až 700 zaměstnanců.

Dceřiná společnost Shape Corp. Czech Republic, s.r.o., zahájila svou činnost v Plzeňském kraji na začátku roku 2011. Zaměřuje se na pokročilý vývoj a výrobu systémů se zaměřením na snižování hmotnosti automobilů, jako jsou deformační zóny nebo konstrukční prvky karoserií, a stabilně rozšiřuje svou zákaznickou základnu i sortiment výrobků. Nový závod v Nýřanech konsoliduje provozy ze čtyř různých pracovišť pod jednu střechu. Zefektivňuje tak výrobní postupy i interní logistiku a zároveň nabízí prostor pro budoucí expanzi. Jádrem výrobních operací i nadále zůstává unikátní proces roll forming, při kterém vznikají profily z vysokopevnostní oceli, dále sekundární tváření profilů, až po svařování do finálních sestav, které míří do automobilek po celé Evropě. Hala je vybavena nejnovějšími technologiemi a špičkovým strojním zařízením, umožňuje tak společnosti Shape Corp. poskytovat multimateriálová řešení a vysoce kvalitní výrobky odběratelům po celé Evropě.

Komplex disponuje vlastní jídelnou, fitness centrem, venkovní relaxační zónou nebo pokročilým systémem filtrace vzduchu TCL pro zajištění kvality vnitřního ovzduší. Investorem celého projektu Panattoni Park Pilsen West II je skupina AEW Europe.

„Chceme být vzorem udržitelné globální společnosti a snižovat svou ekologickou stopu. Proto přinášíme své odborné znalosti do vývoje automobilového průmyslu k čistší elektrifikované budoucnosti. Nový závod pak bude nastavovat nový standard v oblasti automatizace – od optimalizace toku materiálu přes autonomně řízené vozíky až po nejmodernější svařovací technologie. Všechna tato řešení zvýší bezpečnost a efektivitu naší práce. Certifikace BREEAM New Constrution je pak klíčová pro dosažení našeho cíle v oblasti udržitelnosti, kterým je uhlíková neutralita do roku 2035,“ říká Stephanie Ducroux-Bernache, výkonná ředitelka evropské divize Shape Corp.

Moderní hala totiž splňuje nejpřísnější požadavky v rámci mezinárodní ekologické certifikace BREEAM New Construction a aspiruje na nejvyšší hodnocení – stupeň Outstanding. Na budově jsou nainstalovány fotovoltaické panely, ke splachování se využívá dešťová voda. V okolí je zázemí pro cyklisty, krytá stání pro kola nebo hmyzí hotel.

Panattoni Park Pilsen West II. Foto: Panattoni

„Region Plzeňska je díky své bohaté industriální tradici, skvělé dopravní infrastruktuře, přítomnosti univerzity a geografické blízkosti Německa ideálním místem pro průmyslovou výrobu a logistiku. Potenciál lokality je stále velký, což dokazuje přítomnost špičkových výrobních firem, jako je Shape Corp. Jsem ráda, že můžeme v regionu stavět výrobní haly s přidanou hodnotou a pomáhat tak naplňovat Strategii Plzeňského kraje 2022+,“ říká Klára Sobotková, Regional Development Director, Panattoni.

Původní brownfield, na kterém Panattoni Park Pilsen West II stojí, má bohatou průmyslovou historii. V blízkosti lokality se dříve nacházel důl na černé uhlí Krimich I. Těžilo se zde v letech 1867 až 1935, kdy byla těžba přenesena na nově otevřený důl Krimich II v Tlučné. Starý důl pak sloužil k čerpání vody a zásoboval vodou i město Nýřany a osadu Pankrác. Původně důl patřil těžaři JUDr. Pankrácovi, od něj jej převzaly Škodovy závody v Plzni. Ve dvacátých letech 20. století zde plzeňská Škodovka postavila tepelnou elektrárnu, která zásobovala elektřinou plzeňskou Škodovku, město Nýřany, ale i muniční továrnu a důl Ziegler. Objekty bývalé šachty a elektrárny byly od roku 1971 postupně přebudovávány na potravinářský závod Likona Nýřany, který fungoval do 90. let minulého století.

„Jsem velmi rád, že území bývalého brownfieldu opět ožívá průmyslovou výrobou, protože takové využití lokality dává největší smysl. Těším se tak na další spolupráci se společností Shape Corp., kterou v Plzeňském kraji provází velmi dobrá pověst,“ říká Zdeněk Zeman, místostarosta města Nýřany. „Shape Corp. je globální společnost, jaké v Plzeňském kraji vítáme raději než klasické montovny. V provozu Shape Corp. totiž najde uplatnění celá řada profesí, včetně vysoce kvalifikovaných. Jedná se tak opravdu o průmysl s přidanou hodnotou,“ doplňuje Pavel Karpíšek, senátor a první místopředseda představenstva Hospodářské komory v Plzeňském kraji.

Nýřany leží přímo u exitu 93 dálnice D5. Nabízejí tak vynikající dopravní spojení s Německem i Českou republikou prostřednictvím dálnice D5 a sítí německých dálnic A6/A93/A9 do Norimberku, Řezna a Mnichova. Obec je napojena i na železniční síť, autobusová zastávka se nachází přímo u areálu.

Zdroj: Panattoni

PRAKAB uvedl do provozu jednu z největších fotovoltaických elektráren v Praze

PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA oznámila zahájení provozu vlastní fotovoltaické elektrárny. Mohutná konstrukce stojí přímo na střeše její nové haly PRARENA 1 a s výkonem 1 MW se řadí k největším fotovoltaickým elektrárnám v Praze. Propojení kabelové výroby a fotovoltaiky bylo logickým krokem, protože i v tomto segmentu nacházejí produkty firmy uplatnění.

Investice do nájemních rezidenčních projektů se v Česku meziročně ztrojnásobily

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1 290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí: zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020 ) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %. Investoři se zajímají o projekty v Praze, ale i regionálních městech, jako je Brno nebo Plzeň. Investovanou částku i percentuální podíl na celku mělo Česko loni nejvyšší ve střední a východní Evropě. V regionu EMEA se loni investice do sektoru „living“ na celkovém investovaném objemu podílely 22 %.

Firmy se příliš nestěhují, raději přejednávají stávající smlouvy

Pět největších nájemních transakcí na pražském kancelářském trhu představovaly loni renegociace, tedy přejednání stávajících smluv. Je to cesta, kterou firmy, jimž končí nájemní smlouva, stále častěji upřednostňují před stěhováním do nových prostor. Přispívají k tomu i vysoké náklady na vybavení kanceláří, tzv. fit out, jež má Praha nejvyšší v regionu střední a východní Evropy a srovnatelné například s Paříží. Loni v Praze činily v průměru 1 252 eur na metr čtvereční, což je 8% meziroční nárůst. Analýzu nákladů na zařízení kanceláří přináší realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield ve svém každoročním přehledu EMEA Fit Out Cost Guide.