Stavět „hloupé“ průmyslové nemovitosti již nestačí

05.09.2023 | Logistický HYDEPARK

Moderní logistika se neobejde bez kvalitních areálů, které jsou flexibilní a přizpůsobí se provozním požadavkům nájemců. To je možné jen díky využití moderních technologií a digitalizaci, vysvětluje Jan Palek, ředitel developerské společnosti GLP: „Naše logistické, průmyslové a obchodní parky jsou postaveny tak, aby flexibilně reagovaly na měnící se požadavky klientů. V tom nám velmi pomáhá digitalizace a virtualizace.“

Pomocí tzv. digitálního dvojčete, jenž využívá technologie BIM (Building Information Management), je společnost GLP schopna rychleji a lépe spravovat i rozsáhlé developmenty. „Pomocí stovek senzorů umístěných v jednotlivých provozech můžeme prostřednictvím digitálního dvojčete okamžitě reagovat na servisní události a plánovat pravidelnou údržbu. Využití digitálního dvojčete při správě budov zjednodušuje hlášení servisních zásahů, zkracuje dobu jejich provedení a preventivně zabraňuje poruchám,“ vysvětluje Jan Palek.

Data ze senzorů jsou zároveň k dispozici nájemcům budov, kteří je mohou využít k efektivnějšímu využívání svých provozů: mají přehled o vnitřní teplotě, využívání nakládacích bran, spotřebách energií, hospodaření s vodou a dalších provozních údajích. „To jim umožňuje například optimalizovat spotřebu energií a výrazně tak ušetřit,“ uzavírá Jan Palek, ředitel developerské společnosti GLP.

Zdroj: GLP

CTP v úspěšném tempu – uzavírá významné transakce a optimisticky hledí do roku 2024

CTP v roce 2023 dosud uzavřel smlouvy na pronájem prostor v průmyslových nemovitostech o celkové rozloze přes 400 tisíc metrů čtverečních, z toho více než 10 nájemních smluv na prostory větší než 10 tisíc metrů čtverečních. Největší transakcí se stala smlouva na prodloužení pronájmu prostor o velikosti téměř 54 tisíc metrů čtverečních v CTParku Bor.

Hurá na automatizaci aneb jak se na ni připravit

Automatizace je trendem číslo jedna. Mluví se o ní a píše na každém kroku. V blízké budoucnosti poroste zájem o využití digitálních technologií, umělé inteligence a strojového učení k vyšší míře automatizace procesů a posílení lidských schopností.