Systém inteligentního nabíjení lithium-iontových baterií od společnosti STILL pomáhá ušetřit až statisíce korun ročně

15.01.2024 | Logistický HYDEPARK

Správné časování nabíjení manipulační techniky se z dlouhodobého hlediska vyplácí. Nabíjení lithium-iontových baterií v systému Smart Charging od intralogistické společnosti STILL pomáhá výrazně snížit náklady na energie. Například zákazník se sedmi nabíjecími stanicemi díky němu dokáže ušetřit až 250 000 Kč ročně.

Cena za elektrickou energii se obecně řídí nabídkou a poptávkou. V časech, kdy je spotřeba proudu nejvyšší, je i vysoká cena elektrické energie. „Odběrovým špičkám elektrického proudu a s tím spojeným vysokým nákladům na energie se můžeme ale často vyhnout,“ upozorňuje Gesa Kaatz, energetická expertka ze společnosti STILL. „Díky inteligentní strategii nabíjení lze monitorovat a řídit, kdy a kolik manipulačních vozíků se bude nabíjet. Tím lze rychle a výrazně snížit energetické náklady na provoz flotily manipulační techniky. Smyslem a cílem je flotilu nabíjet ve vhodných časových intervalech a vyhnout se tak výkonovým špičkám,“ dodává.

S výraznými úsporami nákladů za energie pomáhá technologické řešení, které společnost STILL nabízí pod označením Smart Charging. Pomocí tohoto systému lze komplexně, digitálně a transparentně monitorovat a řídit u flotily manipulační techniky veškeré procesy, které se týkají baterií a nabíjení. Pouze provozovatelé elektrických vozíků, kteří přesně vědí kdy, kde a kolik energie spotřebují, mohou spolehlivě a předvídavě plánovat procesy nabíjení, a tedy i disponibilitu svých vozíků a s tím související nepřerušený materiálový tok. STILL Smart Energy Unit (SEU) propojuje použité stacionární nabíječky kabelem a zajišťuje efektivní distribuci energie. Probíhá tak analýza stavů nabití, plánování kapacit a prioritizace nabíjení. 

Foto: STILL

Návratnost investice již po prvním roce

Řada podrobných testů provedených u středně velké logistické společnosti s celkem sedmi nabíjecími stanicemi pro lithium-iontové baterie ukázala, že jen samotným nasazením inteligentní technologie nabíjení Smart Charging je možné ušetřit na nákladech na energie téměř 250 000 Kč ročně. Návratnost investice tak lze očekávat již po prvním roce provozu. 

Předpokladem je lithium-iontová technologie 

Předpokladem pro inteligentní energetický management je použití lithium-iontových baterií. Jejich výhodou je, že se mohou bez problémů průběžně dobíjet, a jsou proto mnohem flexibilnější než klasické olověné baterie. Ty se dříve nabíjely většinou po skončení směny. „Vznikaly tak nežádoucí špičky odběru proudu, jejichž důsledkem pak byly mnohem vyšší náklady za elektrickou energii.“ říká Gesa Kaatz. Lithium-iontové baterie lze oproti tomu bez problémů průběžně dobíjet i během krátkých pracovních přestávek. Kromě toho jsou tyto baterie až o 30 procent efektivnější a poskytují lepší disponibilitu, protože není nutná jejich výměna mezi směnami. 

Zdroj: STILL

Společnost DHL proměnila distribuční centrum pro Eaton v uhlíkově neutrální provoz

Společnost DHL Supply Chain provozuje od ledna 2024 uhlíkově neutrální distribuční centrum pro společnost Eaton v CTParku Pohořelice. Na přeměně se aktivně podílel developer CTP. Lídr v oblasti smluvní logistiky plánuje postupný přechod na uhlíkovou neutralitu u svých skladů do konce roku 2025 jako jeden z hlavních kroků k dosažení cílů společnosti v oblasti udržitelného rozvoje. Po tomto roce již budou mít neutrální bilanci emisí CO2 všechna distribuční centra DHL Supply Chain v Česku.

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.