Trh průmyslových nemovitostí v Česku je ve špatné kondici

24.05.2024 | Logistický HYDEPARK

Český trh s průmyslovými nemovitostmi není v dobré kondici, a to jak po stránce reálné obsazenosti, tak výše nájmů. Přestože oficiální statistiky tuto realitu nenaznačují, skutečnost je čím dál patrnější a projevuje se i odlivem potenciálních nájemců do okolních zemí, zejména Polska.

Oficiální statistiky obsazenosti prostor v rámci průmyslových nemovitostí jsou zkreslené a neukazují reálnou situaci na českém trhu. Aktuální míra neobsazenosti se uvádí ve výši 2 %, ale zcela zde chybí započítané podnájmy, nezkolaudované, ale již dokončené a připravené plochy, a virtuálně pronajaté plochy logistických společností. „Ve skutečnosti se míra neobsazenosti průmyslových nemovitosti, včetně latentní, pohybuje v České republice přibližně kolem pěti procent,“ uvádí Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services poradenské společnosti Prochazka & Partners.

Specifikem trhu je i skutečnost, že zcela vymizela spekulativní výstavba, kdy developer začal stavět, aniž by měl předem nasmlouvaného klienta, protože panovala jistota, že dříve či později tyto plochy výhodně pronajme. Dnes je situace taková, že nové projekty jsou jen na papíře se stavebním povolením nebo v tzv. Shell & Core režimu, kdy jsou těsně před dokončením hrubé stavby před kolaudací, a pronajímatel čeká se stavbou či dokončením až na klienta, který si vezme buď celý objekt nebo alespoň jeho větší část.

Český trh průmyslových nemovitostí je pokřiven i v oblasti výše nájmů. Jejich hodnota se stále drží na vysokých covidových hodnotách. Oproti sousedním trhům jsou ale tyto ceny již za hranou. „Částky, za které se pronajímají plochy v okolí Prahy, jsou na úrovni těch nejvyhledávanějších lokalit v Německu, například v okolí Mnichova. Za stejné velké prostory se ceny v Polsku pohybují na dvou třetinách a někdy až polovině,“ popisuje Petr Narwa z Prochazka & Partners, a dodává: „Není se tedy čemu divit, že když výrobní firma hledají prostory v oblasti Střední Evropy, je málo pravděpodobné, že si vybere právě Českou republiku. Svou roli v tom celém hraje i cena pracovní síly a samozřejmě stát, který nemá dobře nastavené pobídkové balíčky a subvence.“

Nájmy v průmyslových nemovitostech se sice stále drží vysoko, ale pronajímatelé začínají poskytovat nájemcům stále vyšší zvýhodnění. V minulosti dostávali nájemci pobídky v rozsahu jednoho až dvou měsíců nájemních prázdnin na pětiletou smlouvu, dnes je to více i než dvojnásobek a přibývají i další úlevy. Efektivní nájem je tak výrazně nižší, než tomu bylo například před rokem. „Díky nižší poptávce se pronajímatelé pokouší nalákat či udržet nájemce rovněž nižší délkou nájemní smlouvy. Kromě tradičních pětiletých kontraktů tak již nejsou výjimkou trojleté, a v některých případech dokonce i roční nájemní závazky,“ doplňuje Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services společnosti Prochazka & Partners.

Zdroj: Prochazka & Partners

LogEx Logistics zajistí doprovodné vozy na Tour de France

Spediční společnost LogEx Logistics bude jako jediná česká firma díky vítězství ve výběrovém řízení na prestižních cyklistických závodech Tour de France zajišťovat doprovodné vozy, které budou vybaveny regály a servisními potřebami. LogEx Logistics vnímá možnost být součástí těchto celosvětově sledovaných závodů velmi prestižně.

Goodyear na Le Mans: logistika největšího závodu motoristického sportu

Letošní závodní sezóna bude pro společnost Goodyear nejnáročnější od jejího návratu na Le Mans v roce 2020. Goodyear bude totiž letos spolu s 16 vozy LMP2, které se zúčastňují závodů na celém světě, například v seriálech European Le Mans Series nebo Asian Le Mans Series, pneumatikami zásobovat i nabité startovní pole 23 vozů kategorie LMGT3, jež které na okruh vyjedou vůbec poprvé.

V GymBeam se o objednávky postarají roboti. Automatizovaný sklad vybuduje Element Logic

Společnost Element Logic začne v červnu pro giganta v oblasti fitness a zdravého životního stylu GymBeam implementovat automatizované skladové řešení pomocí systému AutoStore. Sklad v městské části Košice-Barca bude obsluhovat 32 robotů řady R5 PRO, kteří zvládnou pracovat nonstop, a to díky inovativnímu systému dobíjení. V novém robotickém skladu budou vychystávací porty umístěny nad sebe, čímž se výrazně zvýší jeho výkon. Jedná se o inovativní způsob, který sklad firmy GymBeam odlišuje od ostatních realizací AutoStore na českém i slovenském trhu. Implementace bude dokončena na konci srpna a umožňuje jednoduché rozšíření i do budoucna.