V CEE se staví 5 milionů metrů skladů, z toho čtvrtina v Česku

01.12.2023 | Logistický HYDEPARK

Česko je s 19% podílem druhým největším trhem regionu, první je Polsko s 52 %. Poptávka po prostorech klesá, nové příležitosti ale přináší trend nearshoringu.

Celková velikost trhu moderních průmyslových a skladových prostor ve střední a východní Evropě přesáhla v letošním prvním pololetí 59 milionů m2. Za 12 měsíců se dostavělo přes 7,6 milionu m2 prostor, čímž se regionální trh rozšířil o 16 %, a aktuálně se staví dalších 5 milionů m2. Aktuální data přináší realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield.

Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch a nákupních parků, Cushman & Wakefield: „Základy trhu průmyslových nemovitostí ve střední a východní Evropě zůstávají silné. Nearshoring nabízí regionu další příležitosti, zejména v automobilovém průmyslu, strojírenství, oděvním průmyslu a v odvětví spotřebního zboží.“

V červnu 2023 přesáhla velikost trhu industriálních prostor v CEE 59 milionů m2, nově za první pololetí přibylo 3,8 milionu m2. Staví se dál: aktuálně je ve výstavbě 5 milionů m2. Česká republika se na celkové kapacitě regionu podílí cca pětinou (19 %) a na nové výstavbě více než čtvrtinou (27 %). Největším trhem je Polsko s 52% podílem na velikosti trhu a 42% podílem na nové výstavbě.

Graf 1: Průmyslové prostory v CEE – podíl dle zemí.

Neobsazenost je stále nízká, nájemné nadále roste

Na souhrnné úrovni postupně klesá podíl prostor, jež jsou předpronajaté již během výstavby: na konci prvního pololetí roku 2021 činil 61 %, letos 44 %. V Česku a Rumunsku to bylo ještě méně, přibližně 39 %.

V letošním prvním pololetí klesala také poptávka po prostorech: celkový objem pronajaté plochy (hrubá realizovaná poptávka) v regionu se meziročně snížil o 29 %. Přispěl k tomu zejména velký pokles v Polsku (-39 %), v Česku (-32 %) a na Slovensku (-23 %). V ostatních zemích regionu poptávka naopak vzrostla, v Bulharsku dokonce o 136 %. 

Míra neobsazenosti zůstala i přes mírné korekce směrem nahoru v Maďarsku, Polsku a České republice na všech trzích jednociferná, zejména v Česku a Bulharsku dokonce pod 2 %.

Na konci prvního pololetí se nejvyšší dosahované nájemné oproti loňsku zvýšilo na všech trzích regionu s výjimkou Rumunska. Nejvíce – meziročně o 35 % – vzrostlo v Polsku, kde nyní činí 6,50 eur/m2/měsíc. V Česku zůstává na 7,75 eur/m2/měsíc, což je stále nejvyšší úroveň v regionu.

Graf 2: Nejvyšší dosahované nájemné v regionu.

Nízká investiční aktivita, výstavba v rukou dvou developerů

Podobně jako na celém realitním trhu, i v sektoru logistických a průmyslových nemovitostí přetrvává nízká investiční aktivita. Celkový objem investic do průmyslových nemovitostí ve střední a východní Evropě se letos v prvním pololetí meziročně snížil o 45 %. Jednalo se o 630 milionů eur, což je téměř třetina (29 %) celkových investic do tradičních sektorů komerčních nemovitostí v regionu v daném období.

Kromě Bulharska vzrostl v regionu výnos z prémiových průmyslových nemovitostí v tomto sektoru – od nárůstu o 25 procentních bodů v Rumunsku až po výrazný nárůst o 150 procentních bodů v Česku.
Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch a nákupních parků, Cushman & Wakefield: „Investory do průmyslového a logistického sektoru v regionu by však v nadcházejícím období měla přitahovat zdravá míra neobsazenosti, silná poptávka vyvolaná trendy v oblasti nearshoringu a zpomalená developerská činnost.“

Trh logistických a průmyslových nemovitostí v regionu CEE je stále hodně konsolidovaný: velký podíl na současné výstavbě (v letošním prvním pololetí přes 55 %) tu mají zejména dvě mezinárodní společnosti – Panattoni a CTP, které jsou aktivní téměř ve všech zemích také z hlediska pronájmu. Za zmínku stojí také společnost Prologis, jejíž parky se v prvním pololetí letošního roku na celkové hrubé realizované poptávce v regionu podílely 18 %.

Graf 3: Podíl předních developerů v CEE na nové výstavbě v prvním pololetí 2023.

Trendy v CEE kopírují evropský vývoj

V ostatních zemích Evropy jsou trendy z hlediska nájemní aktivity velmi podobné: nedávný průzkum Cushman & Wakefield European Logistics & Industrial Update ukazuje, že se trhy následkem vysoké ekonomické nejistoty a nižší důvěry firem i spotřebitelů vrací k předpandemické úrovni aktivity, i když na řadě zejména menších trhů (včetně mnohých v CEE) jsou objemy realizované poptávky stále mnohem výše než před pandemií.

V celé Evropě stále přetrvává omezená nabídka volných prostor, což způsobuje růst nájemného, i když už ne tak rekordní jako v minulých letech.

Pro celou Evropu shodně platí také pokračující pokles investičních objemů daný vyčkáváním investorů na stabilizaci nových cenových úrovní. Dekomprese výnosů nicméně začíná zpomalovat a aktivita se díky důvěře investorů v sílu tohoto trhu pozvolna vrací.

Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch a nákupních parků, Cushman & Wakefield: „Ekonomická nejistota nadále ovlivňuje důvěru firem i spotřebitelů, a tak předpokládám, že aktivita nájemců v Evropě zůstane po zbytek letošního roku a počátkem toho příštího utlumená, než se poté s nárůstem optimismu firem zvýší. Dostupnost volných ploch bude nadále omezená, protože developeři zpomalí svou spekulativní výstavbu, což je v CEE evidentní již nyní. Růst nájemného by měl od roku 2024 zpomalit, i když napříč evropskými trhy zůstane v kladných číslech.“

Zdroj: Cushman & Wakefield

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.

Trends in Automotive Logistics 2024: Připojte se do rychlého pruhu digitalizace

Už 18. června se do Plzně vrátí další ročník konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2024), tentokrát s titulem Driving the Digital Fast Lane. Opět nabídne aktuální témata pohledem českých i zahraničních řečníků, inspirativní přednášky a případové studie z praxe, stejně jako prostor pro networking a diskuzi.