V GymBeam se o objednávky postarají roboti. Automatizovaný sklad vybuduje Element Logic

06.06.2024 | Logistický HYDEPARK

Společnost Element Logic začne v červnu pro giganta v oblasti fitness a zdravého životního stylu GymBeam implementovat automatizované skladové řešení pomocí systému AutoStore. Sklad v městské části Košice-Barca bude obsluhovat 32 robotů řady R5 PRO, kteří zvládnou pracovat nonstop, a to díky inovativnímu systému dobíjení. V novém robotickém skladu budou vychystávací porty umístěny nad sebe, čímž se výrazně zvýší jeho výkon. Jedná se o inovativní způsob, který sklad firmy GymBeam odlišuje od ostatních realizací AutoStore na českém i slovenském trhu. Implementace bude dokončena na konci srpna a umožňuje jednoduché rozšíření i do budoucna.

Investice ve výši 3 milionů euro

GymBeam je nyní jedna z nejrychleji rostoucích e-commerce společností zaměřených na zdraví a výživu v Evropě a kvůli stále vyššímu počtu vychystávaných objednávek firma začala narážet na limity manuálního skladu. Bylo tedy nutné zvýšit nejenom výkon skladu, ale důležitou roli hrála také možnost škálovatelnosti a potenciálního rozšíření do budoucna. Ideálním řešením se proto stal systém AutoStore, který v Česku a na Slovensku implementuje společnost Element Logic Czech Republic. Implementace skladu, který bude stát v CTParku městské části Košice-Barca, začne 3. června a bude dokončena během 3 měsíců. „Každým rokem raketově rosteme a počet objednávek již přerostl možnosti manuálního skladu. Proto jsme oslovili společnost Element Logic, aby nám navrhla plně automatizované skladové řešení. Do budoucna také předpokládáme, že budeme automatizovaný sklad rozšiřovat,“ říká Alexander Szalai, Logistics Manager společnosti GymBeam.

Roboti pracují nonstop

V novém skladu o rozloze 690 m2 bude instalováno více než 22 tisíc binů a pracovat zde bude 32 robotů nové řady R5 PRO, kteří jsou díky inovativnímu systému dobíjení schopni fungovat bez přestávky 24 hodin denně. Sklad GymBeam bude také unikátní umístěním vychystávacích portů nad sebe, čímž se výrazně zvýší výkon skladu. „Jsem velice rád, že na straně zákazníka byli lidé, kteří opravdu věděli, co chtějí. Tím pádem byla fáze designu samotného AutoStore opravdu velmi konstruktivní a rychlá,“ říká Jan Bárta, Sales Manager Element Logic Czech Republic a dodává, že díky AutoStore dojde mimo jiné ke zvýšení přesnosti vychystávání a zároveň poklesu chybovosti, což vede ke výraznému snížení nákladů reverzní logistiky.

Specifikace projektu skladu společnosti GymBeam v Košicích-Barce:

  • Rozloha AutoStore skladu: 690 m2
  • Celkem 22 245 binů 
  • 5 stávajících carousel portů + příprava na dalších 5 carousel portů, 4 conveyor porty + 2 přípravy na conveyor port
  • Celkem 32 robotů řady R5 PRO
  • Výkon: 

1000 ordelines out za hodinu + 500 ordelines in za hodinu

Specifikace projektu skladu společnosti GymBeam v Košicích-Barce:

  • Rozloha AutoStore skladu: 690 m2
  • Celkem 22 245 binů 
  • 5 stávajících carousel portů + příprava na dalších 5 carousel portů, 4 conveyor porty + 2 přípravy na conveyor port
  • Celkem 32 robotů řady R5 PRO
  • Výkon: 1000 ordelines out za hodinu + 500 ordelines in za hodinu

Systém AutoStore lze přizpůsobit každému typu skladu

Řešení AutoStore je možné vytvořit pro téměř jakýkoliv skladovací prostor, a to především díky trojrozměrné hliníkové konstrukci, která je nastavitelná jak do šířky, tak do výšky. Konstrukce se skládá z jednotlivých modulů souřadnicové mříže, která zároveň slouží jako kolejnice pro roboty. V jednotlivých sekcích mříže jsou uskladněny zásobníky pro skladování zboží. Každý zásobník je pak možné rozdělit přepážkou na několik menších skladovacích oddílů, aby do něj bylo možné uložit několik druhů zboží. Zásobníky lze skládat až do výšky 5,4 metru, respektive umístit nad sebe až 24 zásobníkových boxů. „Automatizovaný sklad se systémem AutoStore lze také kdykoliv rozšířit, například podle toho, jak se byznys klienta vyvíjí. Není nutné rozšíření plánovat s velkým předstihem, ale dokážeme reagovat na aktuální požadavky klienta velmi pružně,“ uzavírá Jindřich Kadeřávek, CEO Element Logic Czech Republic.

Zdroj: Element Logic

LogEx Logistics zajistí doprovodné vozy na Tour de France

Spediční společnost LogEx Logistics bude jako jediná česká firma díky vítězství ve výběrovém řízení na prestižních cyklistických závodech Tour de France zajišťovat doprovodné vozy, které budou vybaveny regály a servisními potřebami. LogEx Logistics vnímá možnost být součástí těchto celosvětově sledovaných závodů velmi prestižně.

Goodyear na Le Mans: logistika největšího závodu motoristického sportu

Letošní závodní sezóna bude pro společnost Goodyear nejnáročnější od jejího návratu na Le Mans v roce 2020. Goodyear bude totiž letos spolu s 16 vozy LMP2, které se zúčastňují závodů na celém světě, například v seriálech European Le Mans Series nebo Asian Le Mans Series, pneumatikami zásobovat i nabité startovní pole 23 vozů kategorie LMGT3, jež které na okruh vyjedou vůbec poprvé.

Vlivem změn probíhajících v oboru logistiky se mění požadavky na vzdělávání logistických odborníků

Současná logistika prochází v důsledku narušení dodavatelských řetězců významnými proměnami. Zároveň dochází ke stále širšímu využívání moderních technologií v reálném provozu. Tlak na udržitelnost a s tím související reporting staví management firem před nové výzvy a povinnosti. S ohledem na tyto změny budou firmy u svých manažerů vyžadovat rychlou přizpůsobivost, dobrou orientaci a hledání záložních řešení. Jak se tyto požadavky odráží v přípravě budoucích logistických odborníků? Jaké aktivity školy aktuálně vyvíjí, aby nabídly mladým lidem kvalitní odborné vzdělání, které je co nejlépe připraví do praxe? A jaký je zájem mezi studenty o obor logistiky? O odpovědi na tyto otázky jsme požádali zástupce Vysoké školy logistiky a Katedry logistiky Podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.